Jak začít s programem Whole30? Rady pro začátečníky
Chutné recepty pro zdraví
Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

Jak začít s Whole30?

Předkládáme vám základní pravidla Whole30, které jsou v originále volně k dispozici na stránkách Whole30. Doufáme, že tento text pomůže „se rozhoupat“ těm, kteří s Whole30 stále váhají, anebo i těm, kteří už sice mají Whole30 za sebou, některými věcmi si stále nejsou tak úplně jistí. Držíme palce 🙂 Jděte do toho!

Přečtěte si pravidla programu

Od dubna 2009, kdy byl program Whole30 zveřejněn Dallasem a Melissou Hartwigovými, již více než 100 000 lidí tento „zdravotní a stravovací restart“ úspěšně dokončilo s úžasnými výsledky. Předkládáme vám oficiální pravidla tohoto programu. Podrobnější informace, recepty a kroky k úspěšnému zvládnutí najdete v nové knize The Whole30, která je dle žebříčku New York Times jedním z největších bestsellerů. (Pozn.: Na českém trhu lze zakoupit první knihu o Whole30, Jídlo na prvním místě. Dle informací z nakladatelství Melvil Publishing lze očekávat české vydání nové knihy na podzim roku 2015.)

Pravidla programu Whole30

ANO: Jezte opravdové jídlo

Jezte maso, mořské plody, vejce, spoustu zeleniny, trochu ovoce a hodně dobrých tuků z ovoce (např. avokáda či oliv), oříšků a semínek. Jezte jídla, která se skládají z malého počtu ingrediencí, jenž umíte všechny vyslovit 🙂 Anebo ještě lépe jídla, která nemají žádný seznam ingrediencí, protože jsou zcela přírodní a průmyslově nezpracovaná. Nemějte strach… Seznam potravin, která můžete jíst, je detailně vypsán ve volně přístupném nákupním seznamu (v angličtině, v češtině).

NE: Čeho se na 30 dní vyvarovat

Ještě více důležité je to, co během programu Whole30 nemáte jíst. Vyhnete-li se všem „zakázaným“ jídlům a nápojům, pomůže vám to znovu získat zdravý metabolismus, zredukovat systémové záněty a objevit, jak konkrétní jídlo ovlivňuje vaše zdraví, tělesnou zdatnost a kvalitu života.

 • Nekonzumujte žádný druh přidaného cukru, ať už přírodního nebo umělého.Žádný javorový sirup, med, nektar z agáve, kokosový cukr, Nutrasweet, sacharin, xylitol, stevii atd. Čtěte etikety, protože potravinářské firmy “nenápadně” a pod různými názvy přidávají cukr do svých produktů, tak abyste to nepoznali.
 • Nekonzumujte alkohol, v žádné formě, ani na vaření. A tohle by mělo být samozřejmostí – žádné tabákové výrobky!
 • Nejezte obiloviny. To zahrnuje (nejen) pšenici, žito, ječmen, oves, kukuřici, rýži, proso, bulgur, čirok, amarant, pohanku a všechny druhy bezlepkových pseudo obilovin jako je quinoa (merlík čilský). Sem patří i všechna aditiva, kterými je pšenice, kukuřice a rýže přidávaná do našeho jídla ve formě ochucovadel, škrobu atd. Znovu platí „Čtěte pečlivě etikety!“.
 • Nejezte luštěniny. Sem patří všechny druhy fazolí (černé, červené, bílé, strakaté, měsíční, bob koňský atd.), hrášek, cizrna, čočka a arašídy, včetně arašídového másla. Dále do této skupiny patří i všechny formy sóji – sójová omáčka, tofu, miso, tempeh, edamam a všechny ingredience na bázi sóji, které se přidávají do jídla (jako např. lecitin).
 • Nejezte mléčné výrobky. To zahrnuje kravské, kozí nebo ovčí mléčné výrobky jako je smetana, sýr (měkký nebo tvrdý), kefír, jogurt (i řecký), zakysanou smetanu… s výjimkou přepuštěného másla nebo ghee.
 • Nekonzumujte karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany. Pokud se tyto ingredience v jakékoliv formě objeví na etiketě průmyslově zpracovaného jídla nebo pití, nepatří do Whole30.
 • Nesnažte se z povolených surovin „vytvářet“ pečivo, zákusky, sušenky, nezdravé a nekvalitní jídlo (pizza, smažené hranolky atd.), nebo podobně „smlouvat s pravidly“ * Pokud budete nadále jíst vaše “staré”, nezdravé jídlo (a je úplně jedno, že bude vytvořené z povolených ingrediencí), vaše výsledky budou zničeny dříve, než řeknete „švec“. Nezapomeňte, že je to přesně to jídlo, které vám způsobilo zdravotní obtíže – a palačinka je stále palačinka, bez ohledu na ingredience.

Jedno poslední a finální pravidlo: Během programu se nevažte, ani si jinak neměřte své míry. Whole30 má za cíl mnohem víc než jen ztrátu váhy.

Řešíte co jíst při Whole30?

Napsala jsem kuchařky plné receptů pro Whole30, Paleo,
Primal i Low Carb. Vyřešte jednou pro vždy problém co vařit!

Soustředěním se na křivky svého těla nebo na úbytek váhy se okradete o nejvýznamnější a doživotní výhody, které tento program může nabídnout. Takže žádné vážení, analyzování tělesného tuku nebo porovnávání měr během vašeho Whole30. (Je doporučeno, abyste se zvážili na začátku a na konci programu, abyste viděli jeden z nejmarkantnějších výsledků vašeho snažení, i když ne ten nejdůležitější.)

* Výčet zakázaných jídel, která jsou postavena mimo pravidla, zahrnuje palačinky, chléb, pečivo, tortilly, sušenky, muffiny, dorty a dortíčky, koláčky, pizza těsto, vafle, cereálie, brambůrky, fritované hranolky a recepty, kde se objevuje kombinace vajec, datlové pasty a kokosového mléka, přidávaná s modlitbami za vytvoření hustého, krémového lektvaru, který může pro jednou změnit nepitelné černé kafe na „sladký, snový kávový nápoj“. Nicméně, tento seznam není omezen jen na tyto položky – zřejmě najdete i další jídla, která právě pro vás nejsou psychologicky zdravá. Používejte váš nejlepší úsudek při zařazování těch jídel, která sice nejsou ve výše uvedeném seznamu, ale které podezříváte, že vám nepomáhají změnit vaše návyky a zlomit „mlsnou“.

Další informace

Níže uvedené potraviny tvoří výjimku v pravidlech a jsou během Whole30 povoleny.

 • Přepuštěné máslo a ghee. Přepuštěné máslo a ghee je jediný povolený druh mléčných výrobků během vašeho Whole30. (Obyčejné běžné máslo není dovoleno, protože mléčné proteiny, které jsou v nepřepuštěném másle, mohou ovlivnit výsledky programu). Pro bližší detaily se podívejte na „Máslový manifest“ na stránkách Whole30 (pozn.: v angličtině).
 • Ovocný džus jako sladidlo. V některých produktech či receptech se používá pomerančový nebo jablečný džus jako sladidlo. Bylo nutné někde nastavit hranici. Takže ovocný džus jako sladidlo je přijatelná ingredience během Whole30. Nepijte ho ale jako nápoj.
 • Některé luštěniny. V pořádku jsou zelené fazolky, cukrový hrášek a hrášek císařský. Ačkoliv to jsou technicky luštěniny, konzumují se celé lusky, ne jen samotná semena. Proto jsou tyto tři druhy luštěnin ze seznamu zakázaných potravin vyjmuty
 • Ocet. Většina druhů octa (zahrnující bílý, balsamikový, jablečný cider, vinný a rýžový) jsou během vašeho programu Whole30 povoleny. Jedinou výjimkou jsou octy s přidaným cukrem nebo sladový ocet, který obsahuje lepek.
 • Sůl. Věděli jste, že všechny jodizované stolní soli obsahují cukr? Cukr (obvykle ve formě dextrózy) je přidáván proto, aby se zabránilo oxidaci jodidu draselného a jeho ztrátě. Protože všechno restaurační a balené jídlo obsahuje sůl, udělujeme u jodizované soli výjimku v našem pravidlu “zákaz přidaného cukru”. (Poznámka – doma se snažte používat například sůl himalájskou.)

Dejte tomu třicet dní

Vaše jediná starost během Whole30 bude soustředit se na správná rozhodnutí v oblasti jídla. Nemusíte nic vážit nebo měřit, nemusíte počítat kalorie, není nutné se nadměrně stresovat čistě organickou stravou, zda jsou zvířata krmena travou, zda se pásla a měla volný výběh. Jenom vyřešte, jak zůstat u Whole30, za jakýchkoli podmínek, pod jakkoliv silným stresem… 30 dní v kuse. Váš jediný úkol? JÍST DOBRÉ JÍDLO.

Jediný způsob, jak to bude fungovat – po dobu třiceti dní žádné „podvůdky“, „uklouznutí“, anebo “speciální příležitosti”. Není to pokus o drsňáctví. Je to fakt, který je potvrzen studiem a praktickými zkušenostmi. Stačí i nepatrné množství jakéhokoli zánětlivého jídla a zničí to uzdravující cyklus – kousnutí do pizzy, trocha mléka do kávy, olíznutí lžíce při míchání těsta se během těchto 30 dní rovná přerušení ozdravného procesu a je potřeba začít znovu od prvního dne.

Musíte dodržovat celý program přesně tak, jak je napsán. Pokud cokoliv ošidíte, není možné vám zaručit výsledky nebo šanci na úspěch. Pokud cokoliv ošidíte, podvádíte sami sebe a vaše potencionální výsledky.

Je to jen 30 dní.

Je to pro vaše vlastní dobro

Teď přichází na řadu drsná láska. Je to pro ty z vás, kteří zvažují podstoupit tento „život měnící“ měsíc, ale nejsou si jistí, jestli ve skutečnosti zvládnou po dobu 30 dní nešvindlovat. Je to pro lidi, kteří to už zkusili, ale sklouzli, sešli z cesty nebo prostě jen MUSELI jíst … (doplňte to vaše jídlo), protože se konal/a … (doplňte tu vaší speciální akci). Tohle je pro vás.

 • Není to těžké. Opovažte se nám říct, že je to těžké. Bojovat s rakovinou je těžké. Rodit dítě je těžké. Ztráta rodiče je těžká. Pít černé kafe NENÍ TĚŽKÉ. Dokázali jste těžší věci, než je tohle, a nemáte žádnou výmluvu nedokončit program tak, jak je napsán. Je to jen třicet dní a děláte to pro ten úplně nejdůležitější důvod na celé zemi – pro vaše jediné fyzické tělo, které kdy v životě budete mít.
 • Vůbec neuvažujte nad tím, že byste “uklouzli”. Pokud opravdu fyzicky neuklouznete a obličejem nepřistanete v krabici koblih, nemůžete “uklouznout”. Vy jste ten, kdo se rozhodne jíst něco nezdravého. Vždycky máte možnost volby, tak se netvařte, jako by to byla nehoda. Zavažte se programu na 100% po plných 30 dní. Nevymlouvejte se ještě před tím, než začnete.
 • Nikdy, opravdu nikdy, nemusíte jíst nic, co nechcete. Všichni jste „velký kluci a holky“. Přitvrďte. Naučte se říkat ne (anebo, aby máma byla hrdá, říkejte „Ne, děkuji“). Naučte se zastat se sami sebe. Jen proto, že má sestra narozeniny, nebo se žení/vdává váš/vaše nejlepší kamarád/kamarádka nebo máte pracovní večírek, neznamená, že něco musíte jíst. Vždy máte volbu. Přestaňte podléhat tlaku vrstevníků jako v 7. třídě 😉
 • Vyžaduje to trochu úsilí. Nákup jídla, příprava jídelníčku, jídlo mimo domov, vysvětlování programu přátelům a rodině, zvládnutí stresu, to vše budou výzvy, které před vás program postaví. Byly vám předloženy všechny nástroje, vodítka a prostředky, které budete potřebovat, tak se zodpovědně postavte ke svému plánu. Zlepšení zdravotního stavu, kondice a kvality života se nestane automaticky jen proto, že přestanete jíst chleba.
 • Zvládnete to. Už jste se dostali dost daleko na to, abyste to vzdali. Chcete to udělat. Potřebujete to udělat. Dokážete to. Tak nad tím přestaňte přemýšlet a začněte. Právě teď, v tuhle minutu, řekněte někomu, že začínáte s Whole30.

Zapojte se. Berte to vážně a dosáhněte úžasných výsledků i v naprosto neočekávaných oblastech. I když tomu třeba nevěříte, změní to váš život, pokud jste ochotní tomu dát 30 krátkých dní. Je to moc důležité. Tolik tomu věříme. Změnilo to naše životy a chceme, aby to změnilo i ty vaše.

Vítejte ve Whole30.

Na základě textu na stránkách Whole30 (http://whole30.com/step-two/) volně přeloženo týmem Paleo snadno

25 komentářů

 1. Terka napsal:

  Ahoj, jak vpravím do whole jídelníčku mík? Dezerty nejsou povoleny ani zdravé, tak jedině tím něco posypaz nebo udělat mléko? Moc díky, Terka.

  • Lucie napsal:

   Jedině jako posypka na salát, nebo to mléko. Ale jestli ho chceš zařadit kvůli vápníku, zklamu tě. Jeho využití v těle je z máku minimální.

   • Terka napsal:

    Jj, kvůli Ca fakt jo? Takže stačí jíst zeleninu, co ho obsahuje a ořechy? Nebo z čeho je tedy dobřy využitelný? Máš nějakou studii nebo odborný článek an toto téíme? Jsem si fakt myslela, že mák jako zdroj vápníku je ideál :/ Kdyžtak díky moc.

    • Lucie napsal:

     Tak. Nebo třeba i minerální vody, či pořádný kostní vývar, tažený několik hodin. Obecně je ale pro jeho využití nutný dostatečný příjem i dalších minerálů, jako je třeba hořčík, či vitamín D.

 2. Terka napsal:

  Měl být “mák” 🙂

 3. Jana napsal:

  Ahoj, chcem sa spýtať či tento druh 30 dňového diétneho programu by bol vhodný pre 8 ročné dieťa. trpiace ekzémom a histamínovou intoleranciou?
  Ďakujem za odpoveď Jana

 4. Marketa napsal:

  Lucinko, kolikrat denne se ji pri W30? To jsem zde nedohledala a kdyz si kliknu na jidleni listek, vidim jen snidani a obed? :-O dekuji za info! M.

 5. Romana napsal:

  Dobrý den, třetí den držím Whole30, dnes jsem měla problém předehnat bílkoviny tukem, tak jsem slupla 9 para ořechu. Ještě jsem se chtěla zeptat na kávu s kokosovým olejem nebo kokomaslem, mohu si dat do kávy jednu nebo dvě lžičky? Děkuji R

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, není nutné vyloženě předhánět bílkoviny tukem. Jen se ho nebát 🙂 Nejlepší variantou, jak ho přidat do jídla, je používat olivový olej na zeleninu, zařazovat avokádo, tučné ryby, kokosové mléko atd. I přidání tuku do kávy lze. Jen si kávou nenahrazujte jídlo. A pozor – na někoho má tahle kombinace hodně projímavé účinky 😉

 6. Hanka napsal:

  Dobrý den.Moc mě nadchl program Whole30,začnu hned pokud je tedy,tento program vhodný pro kojící matky 😉 holčičce je rok ale kojíme opravdu intenzivně 😉 mohu začít?příp.čeho se vyvarovat?Děkuji Hanka

 7. Jana napsal:

  Dobrý den Lucie, jak je prosím to s dextrózou a glukózovým sirupem ? Našla jsem je jako konzervanty v šunce (92% masa) …. “Šunka dušená v páře nejvyšší jakosti”´. Bohužel šunky jsou strašně drahé a všude i v drahých jsou tyto konzervanty… Děkuji za vaši zkušenost 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, dextróza a glukózový sirup je cukr, jen “převlečený” pod jiný název. Takže ve Whole30 je taková šunka mimo hru. Máte pravdu, že zrovna u šunky je hodně těžké (až téměř nemožné) sehnat vyhovující. Co vím, tak vyhovuje šunka v plechu Pikok z Lidlu, nebo jedině domácí. Osobně jsem to řešila tak, že jsem si udělala pomalu pečenou panenku a tu nakrájela na tenounké plátky. Schválně zkuste 🙂 https://paleosnadno.cz/recept/pomalu-pecena-panenka/

 8. Petra napsal:

  Dobry den,
  Prosim muze balzamikovy ocet i kdyz na etikete pisi, ze obsahuje siricitany? Bez siricitanu jsem zadny nenasla.
  Stejne otazka pro dijonskou horcici.
  Moc dekuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, velmi záleží na tom, kde na té etiketě jsou siřičitany uvedené. Pokud v seznamu surovin, tak pak je takový ocet mimo hru, protože se jedná o přidané siřičitany. Pokud jsou zmíněné, že výrobek obsahuje siřičitany, jedná se o siřičitany přirozeně se vyskytující v použitém víně. Takový ocet je pak v rámci W30. Existují i octy zcela bez siřičitanů, bohužel se hůř shání.

 9. Simča napsal:

  Dá se držet Whole 30 když nekonzumuji maso? Připadne mi, že v tomto případě je nabídka bílkovin příliš nízká. Přesto toužím po “restartu” Děkuji a krásný den.

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top Mautic is open source marketing automation
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Andrea (Neratovice) zakoupil/a před 1 hodinou
 
Kuchařka - Zima v kuchyni (e-kniha) + 1 Item
Šárka (Praha 5) zakoupil/a před 1 hodinou
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Monika (Petrovice u Sedlčan) zakoupil/a před 58 minutami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Karolína (Praha) zakoupil/a před 19 minutami
 
Kuchařka - Vaříme pomalu (e-kniha)
Lenka (Praha 4 - Modřany) zakoupil/a před 20 minutami
 
Kuchařka - Vánoce a Silvestr (e-kniha)
Jitka (Praha 5) zakoupil/a před 33 minutami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Slavomíra (Františkovi lázně) zakoupil/a před 2 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Hana (Jindřichův Hradec) zakoupil/a před 3 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Jana (Tábor) zakoupil/a před 22 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Marcela (Sokolov) zakoupil/a před 22 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Helena (Rychnov nad kněžnou) zakoupil/a před 22 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Ladislava (Karlovy Vary) zakoupil/a před 22 hodinami
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Markéta (Kojetice u Prahy) zakoupil/a před 1 dnem
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Jana (Kroměříž) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Jiří (Brno) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Vaříme pomalu (e-kniha)
Silvie (Kolín) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Zima v kuchyni (e-kniha)
Kristýna (Černošice) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Petra (Neratovice) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 4 e-knihy)
Jarmila (Praha 7) zakoupil/a před 2 dny
 
Kuchařka - Vánoce a Silvestr (e-kniha)
Kateřina (Teplá) zakoupil/a před 2 dny