Nová SVĚŽÍ KUCHAŘKA právě teď v předprodeji za akční cenu! Prozkoumat
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

Jak začít s Whole30?

Předkládáme vám základní pravidla Whole30, které jsou v originále volně k dispozici na stránkách Whole30. Doufáme, že tento text pomůže „se rozhoupat“ těm, kteří s Whole30 stále váhají, anebo i těm, kteří už sice mají Whole30 za sebou, některými věcmi si stále nejsou tak úplně jistí. Držíme palce 🙂 Jděte do toho!

Přečtěte si pravidla programu

Od dubna 2009, kdy byl program Whole30 zveřejněn Dallasem a Melissou Hartwigovými, již více než 100 000 lidí tento „zdravotní a stravovací restart“ úspěšně dokončilo s úžasnými výsledky. Předkládáme vám oficiální pravidla tohoto programu. Podrobnější informace, recepty a kroky k úspěšnému zvládnutí najdete v knihách, které v češtině vydalo nakladatelství Melvil Jídlo na prvním místě a Whole30.

Pravidla programu Whole30

ANO: Jezte opravdové jídlo

Jezte maso, mořské plody, vejce, spoustu zeleniny, trochu ovoce a hodně dobrých tuků z ovoce (např. avokáda či oliv), oříšků a semínek. Jezte jídla, která se skládají z malého počtu ingrediencí, jenž umíte všechny vyslovit 🙂 Anebo ještě lépe jídla, která nemají žádný seznam ingrediencí, protože jsou zcela přírodní a průmyslově nezpracovaná. Nemějte strach… Seznam potravin, které můžete jíst, je detailně vypsán ve volně přístupném nákupním seznamu (v češtině a angličtině).

NE: Čeho se na 30 dní vyvarovat

Ještě více důležité je to, co během programu Whole30 nemáte jíst. Vyhnete-li se všem „zakázaným“ jídlům a nápojům, pomůže vám to znovu získat zdravý metabolismus, zredukovat systémové záněty a objevit, jak konkrétní jídlo ovlivňuje vaše zdraví, tělesnou zdatnost a kvalitu života.

 1. Nekonzumujte žádný druh přidaného cukru, ať už přírodního nebo umělého. Žádný javorový sirup, med, nektar z agáve, kokosový cukr, Nutrasweet, sacharin, xylitol, stevii atd. Čtěte etikety, protože potravinářské firmy “nenápadně” a pod různými názvy přidávají cukr do svých produktů, tak abyste to nepoznali.
 2. Nekonzumujte alkohol, v žádné formě, ani na vaření. A tohle by mělo být samozřejmostí – žádné tabákové výrobky!
 3. Nejezte obiloviny. To zahrnuje (nejen) pšenici, žito, ječmen, oves, kukuřici, rýži, proso, bulgur, čirok, amarant, pohanku a všechny druhy bezlepkových pseudo obilovin jako je quinoa (merlík čilský). Sem patří i všechna aditiva, kterými je pšenice, kukuřice a rýže přidávaná do našeho jídla ve formě ochucovadel, škrobu atd. Znovu platí „Čtěte pečlivě etikety!“.
 4. Nejezte luštěniny. Sem patří všechny druhy fazolí (černé, červené, bílé, strakaté, měsíční, bob koňský atd.), cizrna, čočka a arašídy, včetně arašídového másla a oleje. Dále do této skupiny patří i všechny formy sóji – sójová omáčka, tofu, miso, tempeh, edamam a všechny ingredience na bázi sóji, které se přidávají do jídla (jako např. lecitin).
 5. Nejezte mléčné výrobky. To zahrnuje kravské, kozí nebo ovčí mléčné výrobky jako je smetana, sýr (měkký nebo tvrdý), kefír, jogurt (i řecký), zakysanou smetanu… s výjimkou přepuštěného másla nebo ghee.
 6. Nekonzumujte karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany. Pokud se tyto ingredience v jakékoliv formě objeví na etiketě průmyslově zpracovaného jídla nebo pití, nepatří do Whole30.
 7. Nesnažte se z povolených surovin „vytvářet“ pečivo, zákusky, sušenky, nezdravé a nekvalitní jídlo (pizza, smažené hranolky atd.), nebo podobně „smlouvat s pravidly“ * Pokud budete nadále jíst vaše “staré”, nezdravé jídlo (a je úplně jedno, že bude vytvořené z povolených ingrediencí), vaše výsledky budou zničeny dříve, než řeknete „švec“. Nezapomeňte, že je to přesně to jídlo, které vám způsobilo zdravotní obtíže – a palačinka je stále palačinka, bez ohledu na ingredience.
 8. Jedno poslední a finální pravidlo: Během programu se nevažte, ani si jinak neměřte své míry. Whole30 má za cíl mnohem víc než jen ztrátu váhy. Soustředěním se na křivky svého těla nebo na úbytek váhy se okradete o nejvýznamnější a doživotní výhody, které tento program může nabídnout. Takže žádné vážení, analyzování tělesného tuku nebo porovnávání měr během vašeho Whole30. (Je doporučeno, abyste se zvážili na začátku a na konci programu, abyste viděli jeden z nejmarkantnějších výsledků vašeho snažení, i když ne ten nejdůležitější.)

* Výčet zakázaných jídel, která jsou postavena mimo pravidla, zahrnuje palačinky, chléb, pečivo, tortilly, sušenky, muffiny, dorty a dortíčky, koláčky, pizza těsto, vafle, cereálie, brambůrky, fritované hranolky a recepty, kde se objevuje kombinace vajec, datlové pasty a kokosového mléka, přidávaná s modlitbami za vytvoření hustého, krémového lektvaru, který může pro jednou změnit nepitelné černé kafe na „sladký, snový kávový nápoj“. Nicméně, tento seznam není omezen jen na tyto položky – zřejmě najdete i další jídla, která právě pro vás nejsou psychologicky zdravá. Používejte váš nejlepší úsudek při zařazování těch jídel, která sice nejsou ve výše uvedeném seznamu, ale které podezříváte, že vám nepomáhají změnit vaše návyky a zlomit „mlsnou“.

Další informace

Níže uvedené potraviny tvoří výjimku v pravidlech a jsou během Whole30 povoleny.

 • Přepuštěné máslo a ghee. Přepuštěné máslo a ghee je jediný povolený druh mléčných výrobků během vašeho Whole30. (Obyčejné běžné máslo není dovoleno, protože mléčné proteiny, které jsou v nepřepuštěném másle, mohou ovlivnit výsledky programu). Pro bližší detaily se podívejte na „Máslový manifest“ na stránkách Whole30 (pozn.: v angličtině).
 • Ovocný džus jako sladidlo. V některých produktech či receptech se používá pomerančový nebo jablečný džus jako sladidlo. Bylo nutné někde nastavit hranici. Takže ovocný džus jako sladidlo je přijatelná ingredience během Whole30. Nepijte ho ale jako nápoj.
 • Některé luštěniny. Jsou povoleny zelené fazolky, většina hrachu a hrášku (včetně hrachu cukrového, sněhového, zeleného, žlutého a štípaného)*. (* Změna k březnu 2020. Původně byly povolené jen hráškové lusky, které se konzumovaly celé).
 • Ocet. Většina druhů octa (zahrnující bílý, balsamikový, jablečný cider, vinný a rýžový) jsou během vašeho programu Whole30 povoleny. Jedinou výjimkou jsou octy s přidaným cukrem nebo sladový ocet, který obsahuje lepek.
 • Sůl. Věděli jste, že všechny jodizované stolní soli obsahují cukr? Cukr (obvykle ve formě dextrózy) je přidáván proto, aby se zabránilo oxidaci jodidu draselného a jeho ztrátě. Protože všechno restaurační a balené jídlo obsahuje sůl, udělujeme u jodizované soli výjimku v našem pravidlu “zákaz přidaného cukru”. (Poznámka – doma se snažte používat například sůl himalájskou.)

Dejte tomu třicet dní

Vaše jediná starost během Whole30 bude soustředit se na správná rozhodnutí v oblasti jídla. Nemusíte nic vážit nebo měřit, nemusíte počítat kalorie, není nutné se nadměrně stresovat čistě organickou stravou, zda jsou zvířata krmena travou, zda se pásla a měla volný výběh. Jenom vyřešte, jak zůstat u Whole30, za jakýchkoli podmínek, pod jakkoliv silným stresem… 30 dní v kuse. Váš jediný úkol? JÍST DOBRÉ JÍDLO.

Jediný způsob, jak to bude fungovat – po dobu třiceti dní žádné „podvůdky“, „uklouznutí“, anebo “speciální příležitosti”. Není to pokus o drsňáctví. Je to fakt, který je potvrzen studiem a praktickými zkušenostmi. Stačí i nepatrné množství jakéhokoli zánětlivého jídla a zničí to uzdravující cyklus – kousnutí do pizzy, trocha mléka do kávy, olíznutí lžíce při míchání těsta se během těchto 30 dní rovná přerušení ozdravného procesu a je potřeba začít znovu od prvního dne.

Musíte dodržovat celý program přesně tak, jak je napsán. Pokud cokoliv ošidíte, není možné vám zaručit výsledky nebo šanci na úspěch. Pokud cokoliv ošidíte, podvádíte sami sebe a vaše potencionální výsledky.

Je to jen 30 dní.

Je to pro vaše vlastní dobro

Teď přichází na řadu drsná láska. Je to pro ty z vás, kteří zvažují podstoupit tento „život měnící“ měsíc, ale nejsou si jistí, jestli ve skutečnosti zvládnou po dobu 30 dní nešvindlovat. Je to pro lidi, kteří to už zkusili, ale sklouzli, sešli z cesty nebo prostě jen MUSELI jíst … (doplňte to vaše jídlo), protože se konal/a … (doplňte tu vaší speciální akci). Tohle je pro vás.

 • Není to těžké. Opovažte se nám říct, že je to těžké. Bojovat s rakovinou je těžké. Rodit dítě je těžké. Ztráta rodiče je těžká. Pít černé kafe NENÍ TĚŽKÉ. Dokázali jste těžší věci, než je tohle, a nemáte žádnou výmluvu nedokončit program tak, jak je napsán. Je to jen třicet dní a děláte to pro ten úplně nejdůležitější důvod na celé zemi – pro vaše jediné fyzické tělo, které kdy v životě budete mít.
 • Vůbec neuvažujte nad tím, že byste “uklouzli”. Pokud opravdu fyzicky neuklouznete a obličejem nepřistanete v krabici koblih, nemůžete “uklouznout”. Vy jste ten, kdo se rozhodne jíst něco nezdravého. Vždycky máte možnost volby, tak se netvařte, jako by to byla nehoda. Zavažte se programu na 100% po plných 30 dní. Nevymlouvejte se ještě před tím, než začnete.
 • Nikdy, opravdu nikdy, nemusíte jíst nic, co nechcete. Všichni jste „velký kluci a holky“. Přitvrďte. Naučte se říkat ne (anebo, aby máma byla hrdá, říkejte „Ne, děkuji“). Naučte se zastat se sami sebe. Jen proto, že má sestra narozeniny, nebo se žení/vdává váš/vaše nejlepší kamarád/kamarádka nebo máte pracovní večírek, neznamená, že něco musíte jíst. Vždy máte volbu. Přestaňte podléhat tlaku vrstevníků jako v 7. třídě 😉
 • Vyžaduje to trochu úsilí. Nákup jídla, příprava jídelníčku, jídlo mimo domov, vysvětlování programu přátelům a rodině, zvládnutí stresu, to vše budou výzvy, které před vás program postaví. Byly vám předloženy všechny nástroje, vodítka a prostředky, které budete potřebovat, tak se zodpovědně postavte ke svému plánu. Zlepšení zdravotního stavu, kondice a kvality života se nestane automaticky jen proto, že přestanete jíst chleba.
 • Zvládnete to. Už jste se dostali dost daleko na to, abyste to vzdali. Chcete to udělat. Potřebujete to udělat. Dokážete to. Tak nad tím přestaňte přemýšlet a začněte. Právě teď, v tuhle minutu, řekněte někomu, že začínáte s Whole30.

Zapojte se. Berte to vážně a dosáhněte úžasných výsledků i v naprosto neočekávaných oblastech. I když tomu třeba nevěříte, změní to váš život, pokud jste ochotní tomu dát 30 krátkých dní. Je to moc důležité. Tolik tomu věříme. Změnilo to naše životy a chceme, aby to změnilo i ty vaše.

Vítejte ve Whole30.

Volně přeloženo z textu na stránkách Whole30 (http://whole30.com/step-two/)

183 Komentáře

 1. Terka napsal:

  Ahoj, jak vpravím do whole jídelníčku mík? Dezerty nejsou povoleny ani zdravé, tak jedině tím něco posypaz nebo udělat mléko? Moc díky, Terka.

  • Lucie napsal:

   Jedině jako posypka na salát, nebo to mléko. Ale jestli ho chceš zařadit kvůli vápníku, zklamu tě. Jeho využití v těle je z máku minimální.

   • Terka napsal:

    Jj, kvůli Ca fakt jo? Takže stačí jíst zeleninu, co ho obsahuje a ořechy? Nebo z čeho je tedy dobřy využitelný? Máš nějakou studii nebo odborný článek an toto téíme? Jsem si fakt myslela, že mák jako zdroj vápníku je ideál :/ Kdyžtak díky moc.

    • Lucie napsal:

     Tak. Nebo třeba i minerální vody, či pořádný kostní vývar, tažený několik hodin. Obecně je ale pro jeho využití nutný dostatečný příjem i dalších minerálů, jako je třeba hořčík, či vitamín D.

    • Jirka K. napsal:

     Můžu poprosit o doložení Vašeho tvrzení o tom, že využití vápníku z máku(nebo makového mléka) je minimální? Podle mého je to blbost. Využití vápníku z rostlin je pro člověka vždy nejvyšší.

     • Lucie napsal:

      Máte pravdu, že moje informace ohledně vstřebatelnosti vápníku nebyla úplně správná. Člověk se stále učí 🙂
      Mák skutečně patří k potravinám, které obsahují velké množství vápníku (mnohem více než mléčné výrobky). Nicméně se v něm také nachází kyselina šťavelová, která absorpci vápníku zase snižuje. Ale ne až na takovou míru, jak jsem uvedla.
      Je nutné ale přihlédnout i k dalším aspektům. Mák je rostlina, která velmi „ochotně“ natahuje kadmium (těžký kov) z půdy, takže bohužel díky znečištění prostředí a následnému špatnému skladování (žluknutí) není úplně nejlepší surovinou pro doplňování vápníku. Těmi jsou některé mléčné výrobky (tvrdé, ideálně nepasterované sýry – samozřejmě mimo W30), zelenina (hlavně brokolice, růžičková kapusta, kadeřávek, pak choi) a sardinky.

   • Blanka napsal:

    Nechci být rýpavá, ale tchýně měla problémy s řídnutím kostí a po denním užívání pomletého a povařeného máku se tato její nemoc výrazně zlepšila. A to je jí dávno přes 70 let. Tak myslím, že něco do sebe mák má.

    • Lucie napsal:

     To není rýpavost 🙂 Děkuji za sdílení zkušenosti.

    • Kristína napsal:

     Koľko maku užívala denne? A pomletý užívala len tak sám, jedla ho lyžičkou?

     • Dan napsal:

      staci si nastudovat „makove mleko“. Prijem vapniku je vice nez dostatecny. Informaci je dostatek.

     • Blanka napsal:

      Dlouho jsem tu nebyla. Mák si povařila v kastrolku a tak ho jí. Pár lžiček denně. Já si dělám makové mléko. Samozřejmě je nutné jíst i další potraviny, aby se vápník pěkně vstřebal. Vitamín D v rybách, avokádo atd.

    • Věra napsal:

     To bude asi ono..pomletý a uvařený ,protože se nikdy nepovede ho pořádně rozkousat v posypaný na salátu.

    • Lucia napsal:

     Blanka ? a ake množstvo denne toho maku povarila? dakujem

     • makovy olej napsal:

      Doporučuju makový olej od české firym Bohemia olej, která lisuje olej z máku od českých dodavatelů. Vetšinu máku oc koupíte v obchodě je dovezená nědě z Ukrajiny atd. Vzdy koukejte na kvalitu a původ produktu. Za mě makovy olej top jak na vnitrni tak na vnejsi uzivani + k tomu delaji makovou mouku, kterou pozivam treba na mug caky, do peceni, do snidanovych kasi apod..

 2. Terka napsal:

  Měl být „mák“ 🙂

 3. Jana napsal:

  Ahoj, chcem sa spýtať či tento druh 30 dňového diétneho programu by bol vhodný pre 8 ročné dieťa. trpiace ekzémom a histamínovou intoleranciou?
  Ďakujem za odpoveď Jana

  • Lucie napsal:

   Ahoj, ano, byl. Možná jen se zařazením více jídel (svačiny) a bez omezení ovoce.

   • Zuzana napsal:

    Ovoce dítěti trpícím extemem? Vážně? Stačí ve špatnou dobu podaná půlka jablka a ovocné šťávy udělají svoje..

    • Lucie napsal:

     Co znamená prosím ve špatnou dobu?
     Každý musí sám zjistit, co jemu konkrétně způsobuje obtíže a to mu přizpůsobit jídelníček. U někoho to můžou být i potraviny, které jsou normálně ve Whole30 povolené, jako lilkovitá zelenina a některé druhy ovoce. Moje poznámka byla na to, že u dítěte není nutné striktně dodržovat doporučení o omezených porcích ovoce.

   • Petra H. napsal:

    Dovolím si nesouhlasit, dieta při histaminové intoleranci vylučuje drtivou většinu ořechů i ovoce. Z ořechů zbývá mák a žaludy.
    Z ovoce zbývá asijská hruška, hrušky, banány, bílé hrozno bez pecek (do pecek ani nekousat), rebarbora, rakytník, liči, granátové jablko.
    Z masa povoluje hovězí, telecí, jehněčí, králičí.
    Z vajec pouze žloutek, řádně tepelně upravený, vařený.
    https://www.proalergiky.cz/upload/obrazky/Povolene_potraviny_pri_HIT_tabulka.pdf

    Nevím, úplně si nedovedu představit (dětský ani dospělý) jídelníček, který obsahuje pouze hovězí, telecí, jehněčí, králičí, mák, vaječný žloutek, hrušky, banány, bílé hrozny bez pecek, granátové jablko, ze zeleniny batáty, mrkev, fenykl, hlávkový salát, ledový salát, římský salát, celer,
    chřest, pastiňák.

    Mimochodem, pokud se jedná zejména o stravu o dítě, které má navíc nějaké problémy, přijde mi rozumné buď napsat, že nevíte, nebo se podívat. Protože nacpat exematika s HIIT ořechy, ovocem, rybami, drůbeží a vaječným bílkem mi přijde jako nerozumná volba. Minimálně v rozporu s doporučením pro histaminovou intoleranci.

    Tyto diety bych osobně příliš nekombinovala, protože se ve spoustě položek hodně míjejí /rýže není whole 30, květák a rajče není při HIIT,…).
    Pokud do toho tedy člověk nepůjde s tím, že bude dítě týden jíst pouze výše uvedené potraviny a pak se budou zařazovat další, které by při HIIT nemělo. S důvěrou v to, že to tělo po týdnu odlehčení třeba zvládne…

    • Lucka napsal:

     Omlouvám se, pokud mé předchozí odpovědi nebyly dostatečně jasně a srozumitelně napsané a nejsou tudíž chápány tak, jak jsem je myslela.
     Rozhodně nikomu s HIT netvrdím, že má jíst potraviny, které jsou při histaminové intoleranci zakázané. Jen jsem psala o tom, že u dítěte není nutné dodržovat omezení týkající se počtu jídel a množství ovoce (nebylo to myšleno volnost ve výběru druhů ovoce).
     Automaticky jsem předpokládala, že každý, kdo má HIT (nebo matka, která se stará o dítě s HIT), svá omezení zná a bude se držet pouze takových surovin, které jsou vhodné v obou stravovacích „stylech“. Což jsem i zmínila ve svém druhém komentáři.
     Je mi jasné, že výběr surovin je v kombinaci W30 a HIT velmi omezený. Přesto si nemyslím, že by měl být jídelníček nějak extrémně jednotvárný a na 30 dní neudržitelný.
     Ořechy během W30 být vůbec nemusí, stejně tak ryby či bílek (sama jsem držela jedno kolo zcela bez vajec). Výběr zeleniny (včetně brambor a cukety) sice není úplně široký, ale myslím, že při trošce snahy se s ním dá krásně kouzlit.
     Mrzí mě, pokud moje odpovědi vyzněly jinak, než byly myšlené.

 4. Marketa napsal:

  Lucinko, kolikrat denne se ji pri W30? To jsem zde nedohledala a kdyz si kliknu na jidleni listek, vidim jen snidani a obed? :-O dekuji za info! M.

 5. Romana napsal:

  Dobrý den, třetí den držím Whole30, dnes jsem měla problém předehnat bílkoviny tukem, tak jsem slupla 9 para ořechu. Ještě jsem se chtěla zeptat na kávu s kokosovým olejem nebo kokomaslem, mohu si dat do kávy jednu nebo dvě lžičky? Děkuji R

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, není nutné vyloženě předhánět bílkoviny tukem. Jen se ho nebát 🙂 Nejlepší variantou, jak ho přidat do jídla, je používat olivový olej na zeleninu, zařazovat avokádo, tučné ryby, kokosové mléko atd. I přidání tuku do kávy lze. Jen si kávou nenahrazujte jídlo. A pozor – na někoho má tahle kombinace hodně projímavé účinky 😉

   • Martina napsal:

    Dobry den Luci,je mozne pri W30 nahradit klasicke mlieko do kavy troskou mandloveho?Dakujem vopred za odpoved

    • Lucka napsal:

     Dobrý den, Marti, ano, pokud jeho složení bude vyhovovat pravidlům. Já třeba při W30 používala kokosové mléko.

  • Hanka napsal:

   Dobrý den, četla jsem, že bychom denně neměli sníst více jak 1 – 3 para ořechy, že to není pro náš organismus dobré z důvodu vysokého obsahu selenu.

 6. Hanka napsal:

  Dobrý den.Moc mě nadchl program Whole30,začnu hned pokud je tedy,tento program vhodný pro kojící matky 😉 holčičce je rok ale kojíme opravdu intenzivně 😉 mohu začít?příp.čeho se vyvarovat?Děkuji Hanka

 7. Jana napsal:

  Dobrý den Lucie, jak je prosím to s dextrózou a glukózovým sirupem ? Našla jsem je jako konzervanty v šunce (92% masa) …. „Šunka dušená v páře nejvyšší jakosti“´. Bohužel šunky jsou strašně drahé a všude i v drahých jsou tyto konzervanty… Děkuji za vaši zkušenost 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, dextróza a glukózový sirup je cukr, jen „převlečený“ pod jiný název. Takže ve Whole30 je taková šunka mimo hru. Máte pravdu, že zrovna u šunky je hodně těžké (až téměř nemožné) sehnat vyhovující. Co vím, tak vyhovuje šunka v plechu Pikok z Lidlu, nebo jedině domácí. Osobně jsem to řešila tak, že jsem si udělala pomalu pečenou panenku a tu nakrájela na tenounké plátky. Schválně zkuste 🙂 https://paleosnadno.cz/recept/pomalu-pecena-panenka/

 8. Petra napsal:

  Dobry den,
  Prosim muze balzamikovy ocet i kdyz na etikete pisi, ze obsahuje siricitany? Bez siricitanu jsem zadny nenasla.
  Stejne otazka pro dijonskou horcici.
  Moc dekuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, velmi záleží na tom, kde na té etiketě jsou siřičitany uvedené. Pokud v seznamu surovin, tak pak je takový ocet mimo hru, protože se jedná o přidané siřičitany. Pokud jsou zmíněné, že výrobek obsahuje siřičitany, jedná se o siřičitany přirozeně se vyskytující v použitém víně. Takový ocet je pak v rámci W30. Existují i octy zcela bez siřičitanů, bohužel se hůř shání.

 9. Simča napsal:

  Dá se držet Whole 30 když nekonzumuji maso? Připadne mi, že v tomto případě je nabídka bílkovin příliš nízká. Přesto toužím po „restartu“ Děkuji a krásný den.

 10. Světlana Šnajdrová napsal:

  Dobrý den,Mám dotaz cvičím silově 4krát týdně.Po tréninku jsem zvyklá do 30 minut dat syrovátkový protein do vody.Ráda bych whole 30 .Protein tím padem asi ne co?Jak to teda vyřešit.Další dotaz na vás.Mohu po whole 30 najet na nízkosacharidové stravovaní,nebo je třeba whole držet déle.Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud považujete používání proteinu v prášku za nezbytnost, zkuste najít variantu, která složením bude 100% vyhovovat pravidlům W30. V opačném případě ho vynechte a nahraďte plnohodnotným menším jídlem, bohatým na snadno stravitelné bílkoviny a sacharidovou zeleninu. Více info najdete v návodu na sestavení talíře.
   Po Whole30 můžete přejít na libovolnou stravu, kterou vyhodnotíte jako pro vás přínosnou. Osobně ale doporučuji po W30 projít i zařazovací fází, která vám hodně napoví, kterým směrem se dát.

 11. Anelie napsal:

  Když jsem vegetarián, tak mi kromě zeleniny a ovoce zbývají vlastně vejce, ořechy a olivy (a za studena lisované oleje)?

 12. Barbora napsal:

  Dobrý den, když mám revmatoidní artritidu a u té se nedoporučuje maso a spousta dalších potravin, je pro mne ideální whole30? V knížce jídlo na prvním místě se píše že autoimuní onemocnění dokáže program i vyléčit, ale mám v tom trochu zmatek.
  Jinak beru jednou týdně methotrexat, tak jestli to také není překážka. Děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ač mě to moc mrzí, neumím vám kompetentně odpovědět. Nemám lékařské vzdělání. Poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem.

   • Barbora napsal:

    Dobře, děkuji.
    Léky nejsou překážkou u whole30?

    • Lucie napsal:

     Záleží na jejich složení. Pokud obsahují některou ze zakázaných složek, nejedná se pak už o čisté Whole30. Nařízení lékaře ale má vždy přednost před jakýmikoliv pravidly W30.

     • Kateřina Špačková napsal:

      a spalovače tuku na přír.bázi kofein, guarana jako doplněk před sportem je tabu? Děkuji

     • Lucie napsal:

      Tuto oblast jsem nikdy nezkoumala, takže bohužel neumím poradit. Osobně bych se jejich používání vyhnula. Hlavní myšlenka Whole30 je strava postavená na základních přirozených surovinách.

  • Marie napsal:

   Prosím vás, a kdo vám při RA nedoporučil jíst maso?

 13. Edita napsal:

  Dobrý den,
  Jak je na tom Moruše bílá?
  Díky za odpověď,
  E.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, moruše je OK. Jde spíše o její použití a případná aditiva. Pokud ji nebudete používat na mlsání a složení je v pořádku, klidně ji do W30 zařaďte.

 14. Majka napsal:

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať, či je táto forma stravovania prospešná aj pri liečbe autoimunitného ochorenie – zvýšená činnosť stítnej žlazy, vysoké protilátky, struma.
  Ďakujem

 15. Kristína napsal:

  Dobrý deň,
  mám osteoporozu a chcem sa spýtať, či je pre mňa bezpečné dodržiavať tento program? Z kadiaľ si mám doplniť dennú potrebu vápnika, pokiaľ nechcem aby si ho telo bralo nadalej z kostí? Ďakujem

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nejsem lékař, ani nemám odborné vzdělání, takže moje názory jsou čistě laické. Osobně bych se ale tohoto programu nebála, jen bych se soustředila na zvýšené zařazení kvalitních surovin jako jsou třeba sardinky (včetně kostí), mořské řasy, brokolice, kapusta atd.

 16. Lucie napsal:

  Dobrý den, je vhodné s tímto programem začít v období kojení? Miminko má 5 měsíců, takže je opravdu pouze kojeno. Děkuji, Lucie

 17. Leona Šolcová napsal:

  Dobrý den Lucie,
  máte nějaké zkušenosti s tímto programem u malých dětí? Dcera 2,5 roku a syn 5 měsíců. Chceme s partnerem najet na program Whole30, ale nevím, jestli do toho zapojit i dceru a syna. Syn začne nejdříve se zeleninovými příkrmy, ale potom bychom měli zařadit i ovocné přesnídávky, kašičky.. (tak jsem to dělala u dcery). Jsou v tomto směru nějaká doporučení, nebo mám děti z programu vynechat a první tři roky jim nechat plnou stravu? Děkuji za radu a názor.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, osobní zkušenost nemám. Ale osobně si nemyslím, že klasické Whole30 je vhodné pro takto malé děti. To ale neznamená, že by pro ně nebylo dobré například Primal či Paleo. Zkrátka o něco benevolentnější přístup. Zkuste kouknout na stránky http://terezabroschova.cz/, kde najdete spoustu tipů na stravování pro malé děti.

   • Leona Šolcová napsal:

    Děkuji za odpověď a zajímavou připomínku. Shodou náhod jsem stránky paní Terezy viděla už mnohem dříve, ale úplně mi vypadly z paměti. Projdu si je ještě jednou.
    S Whole30 jsme s partnerem už začali, ale děti jsme z tohoto programu vynechali. Dcera jí prakticky to co my, jen k snídani si ráda dá toustík s marmeládou a k svačince občas jogurt nebo pudink. Syn začal se zeleninou (mrkvička, dýně, květák,…) a rýžovou kaší večer. Já se držím W30, ale potřebuji mít svačiny (většinou jablko nebo banán), protože jinak mám pocit hladu. Ale vzhledem k tomu, že syna k příkrmům pořád kojím, tak by to nemělo být špatně, že?

    • Lucie napsal:

     Samotné ovoce by na svačiny být nemělo. Pokud máte mezi hlavními jídly hlad, udělejte si menší plnohodnotné jídlo, tedy s bílkovinou, tukem a zeleninou + případně kousek ovoce.

 18. Romana napsal:

  Dobrý den Lucie a jak je to s vnitřnostmi , myslím těmi , co se jí , játra , srdce, žaludky , ledvinky ? V seznamu nejsou vůbec ani červené víno .
  Děkuji za odpověď , Romana

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Romano, vnitřnosti jsou brány pod maso a kompletně povolené. Zato červené víno je zakázané (viz pravidlo č.2 týkající se alkoholu).

 19. Kika napsal:

  Ako je to s dextrózou?

  • Lucie napsal:

   Je mimo pravidla, je to název přidaného cukru. Takže nic, do čeho je přidaná, se během W30 nesmí.

 20. Ľubomír Paulovič napsal:

  Zdravim. Chcem sa sa spytat preco nemozem konzumovat steviu. Mam rad sladke a toto bola pre mna dost oblubena vec

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, protože stévie je pro mozek to samé jako klasický cukr. Cílem programu W30 není jen ozdravení těla, ale také naší mysli, zejména závislosti na sladkém. Proto jsou veškerá sladidla z programu vyloučena.

 21. Veronika napsal:

  Dobrý večer Lucie, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu při Whole 30 jíst hořčík jako doplněk stravy. Mám tetanii(chronicky nedostatek hořčíku) chybí mi i jiné minerály, tak je musím doplňovat i jinak než v jídle.. Děkuji, Veronika

  • Lucie napsal:

   |Dobrý den, Veroniko, jakékoliv nařízení od lékaře má vždy přednost před pravidly Whole30. Takže, pokud nějaký lék či doplněk stravy váš zdravotní stav vyžaduje, určitě ho používejte i nadále. Maximálně zkontrolujte složení a případně se s lékařem můžete zkusit domluvit na jiném výrobku, který neobsahuje žádné nepovolené složky nebo jejich minimum. Zrovna u hořčíku to ale asi problém nebude.

 22. Lucie Nováková napsal:

  Ahoj Luci,
  dneska je to přesně 14 dní, co jsem začala s whole30. Chci se zeptat, jak přesně vypadá „cukrová chřipka“ a jak se s ní příp.vypořádat? Moc informací jsem nenašla.. Místo, abych se cítila plná energie, jak všude čtu, začínám být unavená a podrážděná. Dokola si pročítám, co jíst, jestli nedělám nějakou chybu, ale nemohu se ničeho dopátrat. Až jsem narazila na pojem cukrová chřipka, tak nevím, jestli to je ono..?

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Luci,
   na tohle je na dálku strašně těžké odpovědět. Příčin může být spousta. Většinou se skutečně ozývá sacharidová chřipka. Ale může to být i psychická únava z přísného dodržování pravidel či nutnosti přípravy jídel předem, jednostranná a nudná strava…
   Zkus si sama vyhodnotit, zda jíš opravdu pestře, střídáš různá masa i způsoby jejich přípravy, saháš hlavně po místní sezónní zelenině a ne té rychlené dovážené. Máš ve stravě dostatek tuku? Nebojíš se ho podvědomě? Tohle je celkem častý problém. A co sůl? Solíš dost?
   Zkus zařadit během dne popíjení čistého domácího kostního vývaru, neboj se solit, mysli na dostatek tuku ve stravě, občas přidej nějakou více sacharidovou zeleninu. A hlavně vydrž 🙂 Věřím, že brzy bude dobře. Držím palce.

 23. Veronika napsal:

  Ahoj, prosím o radu. Není mi jasných pár potravin.

  – Ořechy jsou povolené, ale když čtu složení, mohou obsahovat stopy arašídů, které nesmíme. Mohu si takové ořechy koupit?
  – To stejné kokos – vločky. Dnes v DM jsem našla kokosové plátky, které mohou obsahovat stopy arašídů. To samé ořechová másla.
  – Dnes jsem chtěla koupit sádlo od Farma Němcovy. Na obalu ale stálo, že může obsahovat mléko. Ano / ne ?
  – Kokosové mléko, které jsem koupila, obsahuje celulosovou gumu a polysorbát 60. V seznamu aditiv jsem tyto látky nenašla ani v povolených ani zakázaných potravinách. Bertu tedy, že pokud nejsou tyto látky povoleny, nebudu je zařazovat….

  Moc děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Veroniko, poznámky „může obsahovat stopy…“ je právní ochrana výrobce. Jedná se o to, že se daný produkt vyrábí v provozovně, kde se zpracovávají i uvedené suroviny a ty se pak ve stopovém množství můžou objevit v dané potravině. Pro někoho (těžké alergiky) může i toto stopové množství znamenat obtíže, proto na to výrobci upozorňují. Nicméně pro potřeby W30 to není důležité, tam se řiďte výčtem použitých surovin ve složení.
   Co se týká složení kokosového mléka – obě uvedené složky jsou v rámci W30 akceptované, proto mléko použít můžete. Nicméně se dá sehnat i bez jakýkoliv aditiv, což doporučuji. Ale tohle proti pravidlům není.

 24. Tibor Cervenak napsal:

  Nemam co dodat.

 25. Adéla napsal:

  Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, jak je to s ovocem? Zda je limitováno, jaké ovoce se může a jaké ne a případně jaké množství na den ?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, to velmi záleží na vašich cílech a tělesné aktivitě. Pokud chcete zhubnout a nejste fyzicky vyloženě aktivní, ovoce byste měla spíše omezit na 1-2 porce denně max. Porce = 1 malá hrst (třeba půl jablka, hrstička malin atd.). Druhy ovoce limitované nejsou.

 26. Miri napsal:

  Dobrý večer, je možné během programu jíst také klíčky např mungo fazolí, řeřichy, čočky, apod.? Moc děkuji.

 27. dominika napsal:

  Dobry den pouzivam whey protein kazdy den mam treningy je biely bez prichute možem ho pouzivat v diete ?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud se nepletu, Whey protein obsahuje sojový lecitin a pšeničnou vlákninu, takže do W30 nepatří.

 28. Petra napsal:

  Dobrý den, začínám s Whole30 a vlastně se teprve začínám orientovat 🙂 Jediná věc, kterou si nejsem ale jistá, zda mohu po cvičení jako náhražku za syrovátkový či sojový protein použít konopný protein? či pokud je ještě nějaká jiná varianta, prosím o info.
  Moc děkuji.
  Petra

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Petro, a není řešením spíš vejce natvrdo nebo třeba kus pomalu pečené panenky zabalené s sebou? Pokud je protein plně vyhovující složením (nutné zkontrolovat), dát si ho můžete, ale W30 klade důraz na základní plnohodnotné suroviny. Takže pokud necvičíte vyloženě vrcholově, zkuste to bez proteinu a spíš s jídlem navíc. Více najdete v knize Whole30.

 29. Kristína napsal:

  Ahoj, môžem sa opýtať či sú povolené klasické zemiaky (brambory)? V povolenom zozname potravín sú len bataty, avšak na internete som našla veľmi veľa Whole30 receptov kde sú použité Russet zemiaky. Ďakujem za odpoveď 🙂

 30. Vlaďka napsal:

  Ahoj, prosím o radu , mohu začít s tímto programem, pokud užívám léky na štítnou žlázu a na poruchu srdečního rytmu ? děkuji

 31. Zuzana napsal:

  Dobrý den, jaky typ konkrétně kokosového mléka doporučujete děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, mně osobně nejvíc chutnají 2 mléka, obě kompletně bez aditiv – jen kokos a voda. Konkrétně je to Real Thai a AroyD. Dají se sehnat v asijských obchodech, v Makru, Penny Marketu, na Rohlik.cz, Country Life atd.

 32. Kristýna napsal:

  Zdravím,
  Začínám od června a nenašla jsem zda se může vysoko% šunka?
  A ještě prosím co snídaně krom vajec?
  Děkuji ❤

  • Lucie napsal:

   Zdravím, záleží na jejím složení. Dušené šunky v drtivé většině pravidlům nevyhovují (znám na trhu jen jedinou od Le&Co s OK složením), sušené se při trošce snahy sehnat dají. Kromě vajec můžete k snídani zařadit různé varianty polévek, domácí paštiky, karbanátky, sekanou, vhodné pomazánky s kousky zeleniny atd. Zkuste nakouknout ke mně na měsíční jídelníček zcela bez vajec https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/moje-whole30-c-4-bez-vajec/

 33. Anna-Marie napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu při Whole30 jíst pastu Tahini. Konkrétně ji mám ráda se zeleninou, takže salát z čerstvé zeleniny a lžička Tahini je pro všechno. Ale nejsme si jistá, jestli Tahini mohu, děkuji za odpověď.

 34. Sylvie napsal:

  Dobrý den, vím, že v dnešní době boomu veganství a všech různých ,,speciálních“ stravovacích návyků, kde se vždy něco omezuje/vyřazuje budu asi divný případ, ale už si moc nevím rady. Nejím zeleninu. A proto se chci zeptat, jestli je vůbec možné pro člověka jako jsem já Whole30 dodržovat? Nedostanu do sebe rajče, cibuli, papriku, salát, kapustu, květák, brokolici, celer atd. A nejím ani houby a ryby. Je vůbec možné i tak se do něčeho takového pustit? Moc děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nejíte naprosto žádnou zeleninu? Pokud ne, tenhle program asi nebude úplně pro vás, bohužel. Zelenina tu tvoří základ.

 35. Kristina napsal:

  Dobrý den Lucie,
  už nějaký měsíc se snažit stravovat LC. Nyní jsem rozhodnutá pro Whole30. Bohužel jsem kuřák a zatím se necítím na to, že bych mohla přestat. Má tedy Whole 30 smysl v mém případě? Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Kristino, no nebude to pravé a úplné Whole30, ale i tak vám přinese mnohé benefity. Třeba časem skončíte s kouřením po změněn stravy sama, jako já před pár lety. Několik marných pokusů a pak to najednou šlo úplně samo 🙂 Držím palce!

 36. Verča napsal:

  Dobry den, chcem sa opytat ako je to s kokosom? V tabulke nikde praveze nevidim struhany kokos.
  Dakujem 🙂

 37. Monika napsal:

  Dobry den, chtěla bych zkusit Whole30 a chci se zeptat zda můžu mandlové mléko do kávy a jogurt z kokosového mléka ve složení kokosové mléko, tapiok. mouka, dextrose.?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, mandlové mléko, pokud bude mít vyhovující složení (tedy jen mandle a vodu), do kávy můžete.
   Jogurt je z principu zakázaný, lze ho použít maximálně na vaření. Nicméně ve vyjmenovaném složení je dextróza, a ta je úplně mimo pravidla. Takže tento jogurt ve W30 použít nelze vůbec.

 38. Dana napsal:

  Dobrý den Lucka,chtěla jsem se zeptat,zda je lepší nejprve projít fazi Whole30 než člověk začne dodržovat principy pak do stravování. A taky zda je k tomu nutné zakoupit si publikaci „Jídlo na prvním místě „.Musím přiznat, že si nedovedu představit den úplně bez sladkého (ani stevie,sukraloza nebo eritritol ) ,dá se to vubec vydrzet,když člověk směnuje a do toho sportuje?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Dano, na tohle nejde univerzálně odpovědět. Každý to má jinak, každý potřebuje jiný přístup. Někdo potřebuje rychlou změnu a skočí do W30 rovnou po hlavě, jiný na to jde zase pomalu a dělá postupné změny.
   Nicméně tak nebo tak, sladidla by neměla nahradit cukr ve stejné míře a množství. Jsou tu pro mimořádné příležitosti, kdy chcete něco sladkého upéct. Ale mělo by to být jen občas a v minimální míře. Rozhodně ne denně a v původním množství jako cukr.
   U směn to budete mít složitější s režimem, ale jde to. Stejně tak se sportem. U toho se nemusíte držet se sacharidy až tak nízko. Měly by ale být z přirozených zdrojů jako je ovoce a zelenina.
   Držím palce při změně způsobu stravování, ať už na to půjdete rychle nebo pomalu 🙂

 39. Ann napsal:

  Dobrý den 🙂 chtěla bych se zeptat, co pít při whole30 když samotnou vpdu nezvládnu? Jde voda s citronem/limetkou?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, můžete, určitě. Klidně přidejte i nějaké bylinky, nebo si připravte slabý kvalitní ovocný nebo zelený čaj a dejte ho vychladit do lednice.

 40. Alena napsal:

  Dobrý večer, koncem září chci vyzkoušet whole30..Tak trochu vím,o čem to je,ale pořád mám zmatek v tom,co jíst.. snažím se o tom získat co nejvíce informací, abych byla připravena i ohledně receptů. Chci se tedy zeptat,jestli si mám koupit knihu Jídlo na prvním místě nebo Whole30. Kde se o tom dozvím co nejvíce – jak velká porce,kolik čeho,popř. recepty atak… děkuji..Také jsem myslela,že Whole30 je jen o některé zelenině,masu a ořechach. Jsem proto překvapená, že je toho dost..jinak Váš blog a recepty jsou naprosto úžasný..

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Aleno,
   ono to není až tak složité, uvidíte 🙂 I když má možná člověk ze začátku pocit, že nic nemůže, opak je pravdou. Uvidíte sama, že během programu zjistíte, že jíte možná i mnohem pestřeji než před ním. Určitě existuje tolik druhů potravin, které jste doteď nezkusila, protože jste „nemusela“. Po omezení výběru najednou začnete věnovat pozornost i těm surovinám, které jste dříve přehlížela a jídelníček se vám tak paradoxně ještě rozšíří. Já osobně jsem po přechodu na novou stravu objevila tolik nových druhů zeleniny a kuchařských postupů, že jsem z toho stále překvapená, kolik je možností.
   Co se týká uvedených knih – každá z nich je úplně jiná, nejideálnější je mít obě dvě. První (Jídlo na prvním místě) podrobně vysvětluje fungování našeho organismu a vysvětluje, proč byly ty které skupiny potravin z programu vyřazeny. Tedy poskytuje odpověď na otázku PROČ. Druhá kniha, Whole30, zase podrobně popisuje JAK. Najdete v ní spoustu odpovědí na různé otázky týkající se programu, provede vás programem den po dni. Někteří lidé potřebují pro zdárné dodržení pravidel vědět PROČ je mají dodržovat, a pro ty bude lepší první kniha. Jiné zase to teoretické pozadí nezajímá, potřebují jen znát podrobný návod, jak na to a toho se držet. Pro ty je určená druhá kniha, která je z velké části tvořena i recepty. Jak píšu výše, ideální je ale přečíst si je obě 🙂
   Odpověď na vaši otázku, kolik čeho jíst, najdete u mě na stránkách v sekci Whole30 – Ke stažení https://paleosnadno.cz/whole-30/ke-stazeni/
   Moc děkuji za pochvalu stránek. Jestli vám alespoň trošku pomůžou s vaším Whole30, splnily svůj účel, což mi dělá obrovskou radost.
   Držím palce, mějte se moc krásně.

 41. Michaela napsal:

  Dobrý den, je možné začít s programem whole30 při kojení? Dcera ma 4 měsíce. Děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, možné to je. Ve vašem případě pak není nutné se striktně držet doporučovaných 3 jídel denně (lze zařadit i čtvrté menší plnohodnotné jídlo) a také není nutné se tolik hlídat, co se týká ovoce (nicméně to by mělo stále zůstat jako součást hlavního jídla, ne jako samostatná svačina).

 42. Jana 41 napsal:

  Dobry den odhodlavam se zacit s whole 30 a chci se zeptat na šmakouna?
  Dekuji za odpoved

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, šmakoun není ideální surovina a do Whole30 se nehodí. Jedná se o průmyslově zpracovanou surovinu, která se snaží napodobovat konzistencí jiné potraviny. Pravidly vyloženě zakázaný není (protože ho v USA snad ani neznají), ale odporuje principům W30 jíst základní přirozené potraviny.

 43. Hanka napsal:

  Dobrý den Lucie,
  W30 mi doporučila moje sestřenice, která se, jak jsem zjistila, stravuje víceméně paleo již delší dobu, a vypadá úžasně…….. při pročítání článků, doporučení atd zjišťuji, že se tak stravuje i moje kamarádka, která také vypadá úžasně, a víte co? I já chci vypadat úžasně, a protože si přijdu nateklá, opuchlá a vlastně mám pořád hlad tak sbírám tu správnou odvahu na W30……no a vlastně se těším, až vám napíšu, že i já vypadám úžasně 😀 moc díky za všechny informace, co jsem tu našla 🙂 Hanka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Hanko,

   věřím, že mi brzy přesně tohle napíšete. To, jestli půjdete hned do Whole30, nebo jestli před tím zvolíte postupný přechod a zkusíte třeba Primal (tedy paleo s tučnými a ideálně kysanými mléčnými výrobky) nebo mírnější Low carb, je zcela na vás. Někomu víc vyhovuje do toho skočit rovnou po hlavě, někdo raději volí pomalejší a postupnější změny. Každopádně držím palce 🙂

 44. Nikol napsal:

  Dobrý den,
  program Whole držím již druhý týden. Zatím se cítím výborně, postupně mne přestávají bolet klouby. Zpočátku mne asi 4 dny bolela hlava, zřejmě z nedostatku cukru ve stravě, což se srovnalo samo :-). Začínají mi padat kalhoty :-). Stravu mi doporučila sestřenice, která vypadá výborně. Chci se Vás zeptat, zda jste slyšela o studii, že kokosový olej je toxický, nebo jednovatý? MUDr. Jan Vojáček říkal v jednom rozhovoru s panem Duškem, že to opravdu není nic zdravého. Sám propaguje epigenetiku viz její zakladatel Bruce Lipton (v říjnu bude přednášet v Praze) a u nás třeba i MUDr. Jan Šula se kterou plně souzním. Je to propojení zdravé stravy a duše a vůbec změny myšlení pro své zdraví. Když jsem pročítala chat, tak mne zarazilo jak někdo může pít kokosové mléko od téhle, nebo tamté firmy? Vždyť to musí být také dovezené a průmyslově zpracované? Nepatří dle mého názoru do Whole 30. Jsem ráda, že píšete a pomáháte nám svými kuchařkami. Díky 🙂 Nikol

 45. Lenka napsal:

  Dobrý den, Lucie,
  whole30 dodržuji od 24.9.,, do konce mi chybí týden. V neděli mě píchla včela, a protože jsem alergická, musela jsem si vzít medrol a xyzal. Oboje obsahuje laktosu, medrol navíc i kukuřičný škrob a sacharosu. Ráda bych věděla, jak velký je to problém a zda je nutné začít s programem znovu. Držím ho proto, abych vyzkoušela reakci na vyloučené potraviny. Děkuji Lenka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lenko, na to neexistuje univerzální odpověď. Doporučení od samotných autorů programu zní – začněte od začátku. Ale zároveň hned dodávají – záleží na vás. Pro někoho by mohl být nový začátek natolik stresující, že by raději vše vzdal.
   Jakákoliv medikace podaná lékařem má vždy přednost před jakýmikoliv pravidly programu. Osobně bych možná spíš doporučila si W30 natáhnout o pár dní, ale nezačínat od začátku.

 46. Lilly Franz napsal:

  Dobrý den, právě pročítám knihu: Jídlo na prvním místě a jedna věc mě maličko mate. Když není povoleno nahrazovat třeba klasický chléb nebo palačinku, proč uvádějí, že klasický jogurt lze nahradit třeba kokosovým? Je pak teda povoleno udělat si na spiralizeru cuketové špagety? Nebo dát do trouby dýni péct nakrájenou (když to vlastně připomíná hranolky) a mohu tedy mít k snídani můj oblíbený mandlový jogurt od nemléka s kokosem, oříškama a mrazem sušeným ovocem? Nebo kokosový kefír či kokosové mléko s chia semínkama? Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, odpověď na vaše otázky bude trošku složitější.
   Základním vodítkem je, o jaké nahrazení se jedná. Pokud se výsledek snaží napodobit strukturu a chuť vyloučených potravin, je mimo hru. Takovým případem jsou právě dezerty, různé lívanečky, pudinky, kaše atd. I ten zmiňovaný jogurt ( i když je z kokosu nebo mandlí). Kokosový jogurt je povolený jako ingredience k dochucení pokrmů (třeba do indických jídel), ale ne samotný jako snídaně. Takže vaše varianta s jogurtem od nemléka neprojde. Vždy myslete na nutnost přítomnosti zeleniny na talíři a ta v uvedené snídani chybí. Stejně tak i bílkoviny (něco je v ořeších, vím). Podobně pravidly neprojde ani kokosový kefír či mléko s chia semínky.
   Cuketové špagety a hranolky z dýně se podobají originálu jen tvarem a názvem. Chutnají ale úplně jinak, jsou ze zeleniny, takže jsou v rámci pravidel naprosto v pořádku. Stejně tak třeba i květáková, celerová, tuřínová či dýňová rýže. U hranolek není problém to, že se jim říká hranolky, ale jejich způsob přípravy (smažení) a také často to, že vyvolávají nezdravé stravovací návyky – jsou křupavé, slané, vytlačují zeleninu z talíře. Takže zeleninové kousky nakrájené na libovolné tvary a upečené v troubě jsou naprosto v pořádku.
   Bližší informace k danému tématu najdete na https://paleosnadno.cz/whole-30/zakazana-jidla/

   • Lilly Franz napsal:

    Znamená to tedy, že když se někdo rozhodne být na této stravě dlouhodobě, tak si nemůže už nikdy dát kokosový nebo mandlový jogurt s ovocem třeba jen tak během dne mezi jídlem? Když teda nesmí být brán jako jeden z chodů, tak něco jako malou svačinku? Já chápu, že se tak lidé zbavují závislosti na něčem, aby se k tomu nevrátili, ale je to stejný případ, když pro mě mandlový a kokosový jogurt není žádná náhrada za klasický, jelikož ten prostě nemám ráda?

    • Lucie napsal:

     Program Wholr30 ale není určený k dlouhodobému stravování. Je to odrazový můstek. Po jeho skončení si na základě výsledků zařazovací fáze většina lidí upraví stravu dle své potřeby. Část se stravuje paleo, někteří Low carb, jiní zase jen vyřadí lepek či se vyhýbají průmyslově zpracovaným surovinám. Po W30 si klidně kokosový nebo mandlový jogurt dejte. Do W30 nepatří 🙂

 47. Tereza napsal:

  Ahoj, mohla bych se zeptat jestli při whole30 je povolené zelené? Myslím tím chlorellu a ječmen od GW..?? Díky

  • Lucie napsal:

   Ahoj, pokud se jedná o čistě přípravky, bez nepovolených aditiv, použít je lze. S jejich užíváním by se ale nemělo začít souběžně s W30, aby nebyly ovlivněné výsledky samotného programu.

 48. Tereza napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se Vás na něco zeptat, zakoupila sem si maso v konzervě na cesty, ale nevím, jestli je vhodné do Whole30. Poradila by jste mi? Složení je: 87% vepřové maso, pitná voda, dusitanová solicí směs (jedlá sůl, konzervant: dusitan sodny) stabilizátor: trifosforečnany, sušená sladká syrovátka, extrakty koření, antioxidant: askorban sodný.
  A ještě se zeptám jestli je možné si v rámci Whole30 udělat bramborák.

  Děkuji moc za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, díky obsahu syrovátky se tento masný produkt do Whole30 nehodí.
   Bramborák udělat lze. Samozřejmě bez klasické mouky a jen občas – brambory by neměly zastoupit hlavní zeleninovou složku na talíři.

 49. Zuzana napsal:

  Hodně druhů zeleniny máme s manželem zafixované jako nadýmavé – kapusta, květák, košťáloviny obecně, cibule, pórek, dýně. Vy jste to tak nikdy neměla nebo jsou nadýmavé jen v kombinaci s vyloučenými složkami potravy, takže na whole30 budou v pohodě? Jak se řeší nadýmání po zelenině při této dietě?

  • Lucie napsal:

   U každého je snášenlivost různých druhů zeleniny jiná. Hodně záleží na stavu střevní mikroflóry. Zkuste zařadit hojně probiotika, volit při vaření koření, které nadýmavost snižuje, a problematickou zeleninu zařazujte opatrně a postupně.

 50. Michala Marenčinová napsal:

  Dobrý den,
  můžu snídat kokosový jogurt doma vyrobený ze strouhaného kokosu a vody s ovocem a ořechy?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, i když složením kokosový jogurt vyhovuje pravidlům, jako takový se do W30 nehodí (pouze na dochucení jídel). Cílem Whole30 není jen změna složení jídelníčku, ale také změna stravovacích návyků a našeho vztahu k jídlu. Proto je tento typ snídaně mimo pravidla (podobně jako u banánových lívanců).

 51. Terka napsal:

  Dobry den ja tomu vubec nerozumim, mam stahnute povolene potraviny, muzu teda jist z tech povolenych potravin co chci nebo musim mit denni prijem bilkovin sacharidu atd, nebo hodne zeleniny nejlepe pres pulku talire a masa mene? Docela se tady v tom ztracim, nechapu princip tohoto stravovani krom toho ze budu jist 3x denne povolene potraviny…dekuji za odpoved

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, kromě seznamu povolených potravin si stáhněte ještě doporučení jak sestavit talíř. Najdete ho v sekci Ke stažení https://paleosnadno.cz/whole-30/ke-stazeni/
   Měla byste jíst 3krát denně, jídla z povolených surovin, talíř by se měl skládat z 1-2 dlaní bílkoviny, 1 palce tuku a zbytek talíře by měla tvořit zelenina.
   Pro lepší pochopení principu celého programu doporučuji přečíst knihu Jídlo na prvním místě, která je základem Whole30.

 52. Eliška napsal:

  Dobrý den, rozhodla jsem se vyzkoušet whole 30. Mám objednané knížky jídlo na prvním místě, whole 30 a staženou aplikaci s vašimi recepty. Chtěla bych se zeptat, zda je povolené kokosové mléko, nedocetla jsem se nebo jsem omylem přehlédla. Dekuji

 53. Tera napsal:

  Dobry den, chtela bych se prosim zeptat cim by se popripade daly nahradit orechy? A jeste by me zajimalo jak to vlastne s programem funguje, kdyz clovek dodrzi cely ten mesic a pote by do jidelnicku zase zaradil vsechno to co normalne jedl tak to asi nebude moc dobre, ne? Nebo si za ten mesic clovek tak zvykne, ze pak nepotrebuje jist ty veci ktere v programu nesmi? Moc dekuji 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ořechy být ve stravě nutně nemusí. Takže je není potřeba nahrazovat.
   Po 30 dnech čistého Whole30 by člověk měl projít tzv. zařazovací fází, ve které zjistí, které potraviny mu nedělají dobře a podle toho by se pak měl po ukončení programu zařídit.
   Někdo si na novou stravu během těch 30 dní tak zvykne, že už se mu k původnímu stravování ani vracet nechce, jiný se už těší, až si po dokončení programu dá něco „zakázaného“. Každý to má jinak 🙂

 54. Zina napsal:

  Dobrý den, a co pitný režim, nic o tom říká Whole30 system?

 55. Monika napsal:

  Dobrý den, můžu se zeptat, mám alergii na všechny ořechy, je mozne je nejak nahradit, nebo je nemusim jist vubec?
  Dekuji za odpoved

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Moniko, žádná surovina není pro program bezpodmínečně nutná, že by se musela jíst. Pokud vám ořechy nedělají dobře, vynechte je. Není nutné je jakkoliv nahrazovat, jako zdroj tuků poslouží jiné potraviny.

 56. Jana napsal:

  Dobrý den, pokud není maso…..je to pro mě vhodné? Sojove maso asi nemohu, že?
  Děkuji Jana

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, pokud nejíte maso, klasické Whole30 pro vás asi nebude úplně nejvhodnější, protože jako jediný hlavní zdroj bílkovin vám zůstanou pouze vejce. Existuje i vegetariánská verze, ale už se nejedná o klasické Whole30. Více zde https://whole30.com/2017/06/veg-whole30/

 57. Nicole napsal:

  Dobrý den, prosím a kvalitní salámy (sukna) se muže jist? Dekuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud jejich složení bude plně odpovídat pravidlům Whole30, tak je občas můžete do jídelníčku zařadit.

 58. Ivana napsal:

  Dobrý den…po přečtení toho co se nesmí.jsem si říkala.jestli by nebylo lepší napsat.co se smí….asi by to moc pomohlo lidem velmi pracovně i jinak vytíženým….a urcite by bylo méně otázek…a toto můžu??

 59. Helena napsal:

  Dobrý den Lucie, ráda bych se zeptala možná hloupou otázku: a co po těch 30 dnech, co jíst dál? Zase mohu co uznám za vhodné zařadit zpět?
  Jak poznám zda mi je lehčeji kvůli absenci cukru, či mlekazatp? Děkuji!

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Heleno, důležitou součástí celého programu je tzv. zařazovací fáze, kdy zkoušíte postupně do jídelníčku zařadit jednotlivé druhy vyloučených potravin a sledujete, jak na vás působí. Podle výsledku by se pak měl člověk zařídit a uzpůsobit tomu další stravování.

 60. Klára napsal:

  Dobrý den, můžu jíst při Whole30 ovoce? K snídani si dělám ovocné smoothie, jinak po celý den ovoce nemám.
  Děkuji za odpověď

 61. Zuzka napsal:

  Dobrý den pročítám vše co jsem našla ale mám otázku. Jak mám dodržovat jídelníček při nepravidelné pracovní době? Jsem řidička mkd tudíž třeba od odpoledne a celou noc sem vzhůru a přes den spím. Dekuju moc

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, řiďte se aktuálním denním rytmem. Neberte to tak, že se musí snídat v 8 hodin ráno. Prostě si dejte první jídlo po probuzení, další po x hodinách a poslední pár hodin přes usnutím. Je jedno, jaká je zrovna číslice na hodinách 🙂

 62. nikoleta napsal:

  Dobry den, je mozne zaradit vice jidel? Uvazuju o vyzkouseni whole30, ale vstavam o pul pate rano a domu se vetsinou dostanu az po osme vecer, s tim ze cca od sedmi hodin rano do vecera s prestavkami pracuji, v tomto tempu si jen tri jidla nedokazu predstavit byt kvalitni.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, při extra dlouhých dnech, jako je ten váš, lze zařadit čtvrté plnohodnotné jídlo (tedy ne svačinu v podobě ovoce nebo oříšků, ale s obsahem bílkovin, tuku a zeleniny). Uvidíte sama, jak vám bude vyhovovat počet 3 nebo 4 jídel za den.

 63. Elišks napsal:

  Dobrý den, ze zdravotních důvodů nemohu syrove ovoce ani zeleninu. Dá se whole30 i tak?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, syrové ovoce a zelenina nejsou podmínkou W30. Lze je konzumovat tepelně upravené.

 64. Iveta napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat – máte někdo zkušenost s tím, že vás během whole naopak začal bolet žaludek skoro po každém jídle? Říkám si jestli pro tělo není moc velká zátěž takové množství masa…

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Iveto, my už jsme si to napsaly v soukromé zprávě 🙂 Ale zkuste zařadit co nejvíce polévek, případně další druhy tepelně upravené zeleniny (třeba pyré). Pokud jíte hodně syrové zeleniny může být problém v tom.
   Ale obecně platí, pokud jste před W30 jedla úplně jinak, trávení si musí nejdřív zvyknout. Zkusila bych ho podpořit popíjením domácího kostního vývaru během dne, zařazením kvašené zeleniny, případně nějakými probiotiky.
   Osobně si myslím, že ve W30 masa není nějak extrémně moc oproti běžně doporučovanému množství. Ale chápu, že pokud ho někdo před tím až tak nejedl, může se ho zdát přespříliš.
   Držím palce, ať je brzy lépe <3

 65. Štěpánka napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, pokud si vytvořím z povolených surovin např. kešu kaši (kešu + kokosové mléko) s ovocem, proč je tento pokrm zakázaný, když v něm jsou pouze povolené potraviny. Tělo nedostane nic nepovoleného, pokrm bude pouze „vypadat“ jako běžná krupicová kaše, ale budou v něm přece suroviny povolené. Napadá mě, zda to není spíše o „tlaku“ dosáhnutí jakési disciplíny, než o tom, že by člověk selhal ve výběru surovin? Na ozdravení těla to přece nemůže mít vliv, pokud člověk bude používat povolené suroviny. Děkuji za odpověď.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, program Whole30 není jen o těle, ale také o hlavě 🙂
   Mnohá jídla, zejména ta sladká, v nás vyvolávají psychologickou závislost. Nejíme je na hlad, ale jako „náplast na duši“. Kaše jsou také u mnoha lidí zažité jako jediná možnost snídaně.
   S tím vším se snaží W30 pracovat. Ono je to vyloženě uvedené i v pravidlech (viz bod 7).
   Bližší vysvětlení najdete zde https://paleosnadno.cz/whole-30/zakazana-jidla/ a také samozřejmě v bibli celého programu, knize Jídlo na prvním místě.

 66. Markéta Zemanová napsal:

  Jsem půl roku po porodu… doteď jsem dělala vše pro prcka a teď bych chtěla udělat něco pro sebe. Dá se absolvovat i během kojení nebo je lepší počkat? (Počítám ještě tak 2 roky…;) ) děkuji za odpověď

  • Lucka napsal:

   Whole30 je vhodné i při kojení. Klidně zařaďte více jídel než jen ta 3 doporučovaná. Dostatečně pijte a také mějte ve stravě dostatek zeleniny a přiměřeně i ovoce.
   Více informací najdete například v knize Whole30 https://www.melvil.cz/kniha-whole30/ a pak i přímo na stránkách Whole30
   https://whole30.com/five-tips-for-a-nursing-whole30/
   https://forum.whole30.com/forum/15-whole30-while-pregnant-or-breastfeeding/

   • Markéta napsal:

    Děkuji moc, mám teď 3 týdny na studium a po kontrole u doktora jdu do toho 🙂 Sama jsem zvědavá, jestli se mi potvrdí, co mám vypozorované z diety při GDM. Myslím, že nějtěžší bude si odepřít mléčné výrobky. Myslím, že jsem principy už pochopila, dokonce se mi podařilo sehnat Whole30 za (pro maminu na RD rozumnou) cenu. Jen si nejsem jistá, jestli se smí pít ořechové mléko nebo se z něj může pouze vařit. Nyní při kojení si večer dám hrnek domácího kefíru či acidofilního mléka jako druhou večeři, tak nevím, jestli to můžu nahradit… Děkuji za odpověď

    • Lucka napsal:

     Moc držím s Whole30 palce a chválím pečlivou přípravu ❤️
     Přiznám se, že s tím mlékem neumím úplně přesně odpovědět. Některé věci jsou hrozně subjektivní, pravidla je neřeší, jsou spíše na úrovni doporučení, takže hodně záleží na každém, jak je k sobě upřímný, co je jeho cílem atd.
     Rostlinná mléka by se ve W30 pít neměla. Jsou poměrně hodně kalorická, nahrazují psychologicky svačinu, dezert, „sladkou“ odměnu atd. U domácího kefíru či acidofilního mléka vnímám přínos v podobě laktobacilů, ale to u rostlinných mlék odpadá. Osobně bych (dle doporučení pro W30) raději volila menší plnohodnotné jídlo než hrnek ořechového mléka. Ale jeho zařazením vyloženě pravidla neporušíte 🙂

 67. Jana napsal:

  Hezký večer Lucko,

  našla jsem, že kojení nevadí, ale ráda bych se zeptala, zda je rozumné začít Whole30 cca 10-14 dní po prodělání Covidu? Nebo to raději o něco posunout, pokud ano tak kdy se do toho pustit? Stále u mě přetrvává únava (po krátké procházce jsem vyřízená skoro jako po výstupu na Sněžku). V dubnu mám jít na kontrolní krevní testy ohledně zvýšeného cukru, který jsme zatím řešili úpravou jídelníčku (omezení sladkého, pečiva, menší porce příloh). Celkem se mi to daří (i když úlety jsou), jen při Covidu jsem se prolévala čajem s citronem/zázvorem a medem. Ráda bych se vyhnula lékům na cukrovku, pročistila tělo a shodila pár kilo před plánovaným těhotenstvím. 🙂

  Vodu s citronem/mátou mohu pít? Čistá voda je pro mě těžká do žaludku a zjistila jsem, že raději nebudu pít. 🙁 Největší oříšek pro mě asi bude vyřazení mléčných výrobků, ke snídani totiž piju černý čaj s mlékem. 😀

  Nebo byste doporučila jinou variantu stravování, paleo, LC? Děkuji za rady

  • Lucka napsal:

   Hezký den, Jano,
   nejsem lékař, neumím relevantně vyhodnotit vhodnost či nevhodnost W30 v souvislosti s covidem. Omlouvám se, odborně neporadím.
   Osobně bych ale asi do Whole30 nešla. Přeci jen je to pro tělo zátěž (i když ve výsledku pozitivní). Asi bych zvolila společný základ všech zmiňovaných stravovacích stylů – tedy kvalitní prvotní suroviny (bez ultra průmyslově zpracovaných výrobků), tedy kvalitní maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, hodně zeleniny, přiměřeně ovoce, sem tam oříšky a semínka. Med s rozmyslem, zacházejte s ním jako s kořením.
   Ochucenou vodu a slabé čaje klidně pijte podle chuti. Pro zahřátí můžete pít i domácí kostní vývary.
   Ať už se rozhodnete jakkoliv, držím moc palce, ať se co nejdříve zotavíte a také brzy plánovaně otěhotníte ❤️

 68. Marťa napsal:

  Zdravím :),
  jak je to prosím s E435? Našla jsem ho v kokosovém mléce Freshona. Po půlhodině hledání na anglických webech jsem to vzdala a asi si ho dám. Ale zkusím to i zde – jak to prosím s tímto zapeklitým éčkem je?
  Moc moc děkuji

 69. Adéla M. napsal:

  Dobrý den,

  V první řadě bych Vám chtěla hrozně poděkovat, jste pro mě obrovská inspirace a vlastně i díky Vám jsem na Whole30 narazila a rozhodla jsem se ho držet 🙂 Vaše stránky jsou skvělé a taktéž Vaše aplikace, ze které téměř denně vařím.

  Měla bych na Vás otázku ohledně E202 (Sorban draselný). Poslední dobou na něj narážím v některých jídlech, které bych jinak mohla zařadit do svého plánu (např. kyselé zelí, slanina,..). Nikde po internetu jsem se bohužel nedočetla, jak to s ním ve Whole30 je.
  Co si o něm myslíte vy?

  Moc děkuji 🙂

  • Lucka napsal:

   Dobrý den,
   moc děkuji za milý komentář. Mám velkou radost, že stránky a aplikace jsou užitečné a přináší inspiraci ❤️
   Sorban draselný ve Whole30 zakázaný není. Samozřejmě úplně nejlepší je volit suroviny základní, bez jakýchkoliv aditiv, ale pokud výrobek nebude obsahovat jiné zakázané éčko, dá se ve Whole30 použít.
   Držím palce s W30 ❤️

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0
Váš košík je prázdný!

Vypadá to, že jste si do košíku ještě žádné zboží nepřidali. Není to škoda?

Podívat se na produtky