Nová SVĚŽÍ KUCHAŘKA právě teď v předprodeji za akční cenu! Prozkoumat
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

ZAKÁZANÁ JÍDLA

Seznam zakázaných jídel je v pravidlech výslovně jmenován. Patří sem všechny druhy palačinek, chleba, pečiva, tortil, sušenek, muffinů, dortů, koláčků, těst na pizzu, vaflí, cereálií, smažených chipsů a fritovaných hranolek. Dále je zde poznámka, abychom nevytvářeli další „nezdravá jídla pomocí povolených surovin“. Zajímavé je, jak tato na první pohled jasná pravidla jsou různými lidmi chápána a vykládána zcela jinak. Proto jsem se snažila najít jednoznačnou odpověď v oficiálních zdrojích pro Whole30, konkrétně na stránkách programu a také v nové knize Whole30, která odpovídá na mnoho podobných otázek a vysvětluje případná nedorozumění, která mohou při výkladu programu nastat (opravdu vřele doporučuji ke koupi).

Proč nemůžu mít pečivo, palačinku, lívanečky, zmrzlinu aj., když jsou z povolených surovin?

Protože, ať jsou z jakýchkoliv surovin, stále jsou to přesně ty druhy jídel, které vás dostaly až k rozhodnutí pustit se do Whole30. Jeho cílem je nejen vás „uzdravit“ fyzicky, ale také „narovnat“ váš vztah k jídlu, zbavit vás závislostí na něm. Ač jsme přesvědčeni o tom, že my rozhodujeme, co si dáme na talíř, mnohdy nás řídí naše „mlsná“ a zvyky. Pokud budete nadále jíst jídla s mizivou výživovou hodnotou a pokrmy bez tzv. „brzdy“, pak jsou vaše šance na úspěch téměř nulové. Využijte Whole30 ke své změně, zbavte se zažitých vzorců a vytvořte si k jídlu zdravý vztah.

Ale já do lívanečků nedávám žádnou mouku! Jen banán a vejce.

Žádné palačinky ani lívance. To je prostě pravidlo. Akceptujte to. A nesnažte se podvádět tím, že si jídlo pro svou omluvu nazvete jinak 😉

Já ale s palačinkami žádný problém nemám. Nepotřebuji je, jen si chci zpestřit jídelníček.

Ještě jednou – žádné palačinky ani lívance. Je to pravidlo. Dodržte ho. Dokud se nějakému jídlu na minimálně 30 dní nevyhnete, nepoznáte nakolik vás ovlivňuje.

V pravidlech jsou jmenovitě uvedeny palačinky, chléb, pečivo, tortilly, sušenky, muffiny, dorty a dortíčky, koláčky, pizza těsto, vafle, cereálie, smažené brambůrky a fritované hranolky? Je to všechno?

Ne, není. Tato jídla jsou jmenovitě vypsána v pravidlech, ale je i mnoho dalších, které už budou „za hranicí“. Třeba takové tyčinky z datlí a ořechů. Jsou autory Whole30 schváleny jako záchranné řešení pro případ nouze, kdy nemáte možnost si dát normální jídlo. Jste běžec na dlouhých tratích nebo chodíte na náročné výšlapy? Určitě se vám budou hodit a jejich použitím pravidla nijak neporušíte. Dáváte si je pravidelně odpoledne místo své původní čokoládové tyčinky? Zamyslete se a upřímně si odpovězte: Ovládáte vy jídlo, nebo jídlo vás? Pokud chcete změnit své návyky, měli byste podobná jídla během Whole30 zcela vyřadit.

Kdo určí hranici, které jídlo ještě v pořádku a které už ne?

Upřímně? Jste to vy, kdo rozhodne. Nikdo nepřijde, aby vám talíř s palačinkou sebral. Jsou ale jasně nastavená pravidla a jste to vy, kdo se dobrovolně rozhodl do programu jít. Proto byste měli pravidla dodržovat tak, jak jsou nastavená. Pokud chcete z programu získat maximum, včetně všech jeho pozitivních účinků, dodržujte ho kompetně celý, bez výjimek, tak jak byl sestavený. Je to jen 30 dní, to zvládnete. A pokud vás děsí představa měsíce bez nějakého konkrétního jídla, měli byste se nad tím zamyslet. Něco to signalizuje, že?

Proč jsou ale tedy povolená jídla jako květáková rýže, cuketové špagety, meatza, zeleninové placičky či plátky batátů místo bulky u hamburgeru?

Zásadní otázkou pro zhodnocení těchto jídel je „Snažím se napodobovat přesný vzhled původního pokrmu? Nebo se jen snažím nahradit nezdravé suroviny za zdravou variantu ze zeleniny?“ Paleo chleba či tortily z alternativní mouky se snaží co nejvěrněji napodobit vzhled, konzistenci a chuť nepovolených jídel. Cuketové špagety či plátky batátů místo housky jsou jenom zdravou náhradou za nezdravé suroviny, nesnaží se je imitovat. Chutnají jinak a váš mozek to dokáže skvěle rozeznat. Nedomnívá se, že jíte burger v pšeničné housce, když plátek mletého masa vložíte mezi dvě zeleninové placky.

Ale taková majonéza přece také není nic zdravého. Proč si ji můžu udělat?

Whole30 na některé suroviny nahlíží jinak než jak jsou hodnoceny obecně. V běžných doporučeních najdete zákaz majonézy z důvodu vysokého obsahu tuků. To ale ve Whole30 na překážku není. Komerčně připravená majonéza je plná rostlinných olejů a přidaného cukru. Pokud si ale vyrobíte vlastní z lehkého olivového oleje a nepoužijete pro dochucení žádné nepovolené suroviny, všechna její negativa „obejdete“. Navíc, málokdo po náročném dni půjde a „utopí“ své rozpoložení ve sklenici majonézy 🙂

U některých jídel mám podezření, že je nemám „pod kontrolou“, i když jsou povolená. Mám je vynechat?

Ano! Jednoznačně je vynechte! Někdy lidé zjistí, že na některém jídle nebezpečně „ujíždějí“. Pokud vás některé, byť povolené suroviny podněcují k nestřídmosti a nadměrným chutím, nebo se přistihnete, že po nich saháte vždy, když vás něco rozhodí, měli byste je během programu z jídelníčku vyloučit.

Máte nějaké další otázky? Nejste si u některého jídla či suroviny jistí, zda ji můžete během Whole30 použít? Napište do komentářů. Pokusím se najít odpověď.

67 Komentáře

 1. Aja napsal:

  Dobrý den, všechno pochopeno, se vším souhlasím, jedu třetí den whole 30. Jen ten poslední bod…to jsou asi u mě dlouhodobě ořechy, nejčastěji kešu nebo mandle (ty jsou vyřazené, moc netuším proč, ale respektuju). Sahám po nich vždycky, když je ouvej a to s třema dětma a mou prací je celkem často (sáček na dva dny asi není to pravé ořechové). Takže taky vyřadit?? To bude ale boj…

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, měla byste. Vím, že je to mega výzva! Proto také nepropadejte skepsi, když se to hned nepovede. Už takhle pro sebe děláte hodně. Takže zkuste to, přemýšlejte nad tím, v jakých chvílích a proč po téhle berličce saháte a nakolik to odporuje vašim cílům. Svět se vážně nezboří, když u ořechů zůstanete. Pokud ale ano, namáčejte je, ať zlepšíte jejich stravitelnost.

   • Aja napsal:

    Děkuji moc.
    A nejen za odpověď, ale i za ukázky z kuchařek (už píšu Ježíškovi) a za celý Váš web i instagram ❤️ Je to teď pro mě velký zdroj informací. Dlouho už jsem #cukrfree a koketuju s primal. Nejmladší dcera má nově stanovenou diagnózu dětského autismu, tak uvažuju nad paleo pro celou rodinu.
    Přeju hezký zbytek dne @ajazhr

    • Lucie napsal:

     Jestli vám moje práce byť jen trošku pomůže, splnila svůj účel. Protože to je přesně ten důvod, proč to dělám 🙂

 2. Jana napsal:

  Už držím whole 30 druhý týden.Zatím faj.Nevím,jestli jsem špatně četla,ale nevím ,jestli se může tvaroh a následně z něho udělaný měkký sýr.Děkuji Jana

 3. Renata napsal:

  Dobrý den. Začala jsem whole30. Mohu jíst chia semínka např. s banánem nebo jiným ovocem? Děkuji

  • Lucie napsal:

   Pokud si chia semínky to ovoce posypete, asi nejde nic namítat. Pokud si je budete mixovat na způsob ranních kaší, už to bude za hranicí pravidel.

   • Dmitrij napsal:

    kde mohu najit zminku o tomto v pravidlech, prosim?

    • Lucie napsal:

     V pravidlech vyloženě zmínku o chia kaších nenajdete. Ale to ani o spoustě dalších jídel, nejde vyjmenovat všechny.
     Nicméně jakmile se nějaké jídlo snaží napodobit „sladký originál“ nebo třeba pečivo, bude z hlediska snahy W30 napravit naše stravovací návyky už mimo pravidla. Navíc taková chia kaše či pudink neodpovídá doporučenému sestavení talíře – tedy 1-2 dlaně bílkoviny, palec tuku a hlavně ZBYTEK TALÍŘE ZELENINA.
     Více k tématu najdete přímo na stránkách Whole30, třeba zde https://forum.whole30.com/topic/35247-chia-pudding/

     • Dmitrij napsal:

      Nemyslim si, ze ranni porce ovoce s chia seminky se nejakym zpusobem snazi nahradit nezdrave jidlo. To same s jidlem 1-2dlane bilkovin je doporuceni, a dle pravidel, co jsem pochopil ja, je mozne jist vse co je povolene, tudiz pokud snim denne 1kg bananu, tak v tom neni nic spatneho. Take co jsem procital nejake vase reakce, neni mi uplne jasne proc „zakazujete“ smoothie. Nekdo holt preferuje jinou konzistenci ovoce a zeleniny.

     • Lucie napsal:

      Já nezakazuji nic 🙂 Jen interpretuji zásady Whole30. Máte pravdu, že pokud sníte 1 kg banánů a k tomu litr smoothie, tak pravidla vyloženě neporušíte. Na druhou stranu se ale velmi odkloníte od principu a cílů celého programu.
      Mezi důrazná doporučení autorů Whole30 patří i omezení množství zkonzumovaného ovoce a také preference „jezení jídla“, nikoliv jeho pití. Celý program je kromě jiného zaměřen na boj se závislostí na sladkém. A přesně tomu odpovídá i eliminace ranních sladkých kaší a větší množství ovoce. Jak se kdo k těmto doporučením postaví, je už ale na něm.

 4. Dana napsal:

  Mám v tom zmatek Whole 30,,low Carb a Paleo jsou tedy různý druhy stravování protože někde se tvaroh může a někde se už nesmí.Prominte ja se začínám učit tak v tom mám zmatek.Poradíte jak začít,,mám cukrovku léčim ji práškama a jasně jsem i obézní.Děkuji budu čekat na odpověd Dana

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Dano. Ano, jedná se o různé, i když příbuzné výživové směry. Každé má trošku jiná pravidla, ale také cíle. Nejsem lékař, nemám odborné vzdělání, ani nechci někomu říkat, jak se má stravovat. Ale pokud trpíte diabetem a máte i nadváhu, myslím, že všechny uvedené směry pro vás budou přínosem. Jen je vždy nutné přihlédnout k vašemu zdravotnímu stavu. Osobně bych vám doporučila se přihlásit do FB skupiny Nízkosacharidové stravování pro boj s cukrovkou https://www.facebook.com/groups/1587219184644754/ Tam najdete spoustu rad, receptů, podpory i motivace.

   • Dana napsal:

    Ano tam jsem se už přihlásila ovšem doufala jsem že poradíte s čím vlastně začít,,ze dne na den ted je k tomu nejlepší čas pro mně ,,mám volno a určitě se objeví i nechtěné potíže,jako bolrsti hlavy a tak

 5. Martina napsal:

  Dobrý den, napadlo mě zkusit k snídani třeba fritatu s bramborami nebo jinou zeleninou a v rámci obměny ji udělat třeba s jablky. To se smí? Hledám možnost jak zpestřit obvykle vajíčkove snídaně. Děkuji

  • Lucie napsal:

   Napsat, že vyloženě nesmí, tak bych lhala. Jablka se můžou při vaření použít. Ale je tam velké ale. Nesmí z toho vzniknout „sladké“ jídlo. Takže pokud v tom nebude ještě třeba cibulka a zelí, tak bych se této variantě obloukem vyhnula. Vajíčkové snídaně si můžete zpestřit nekonečnou řadou zeleniny, hub a bylinek, anebo je vyměnit občas za něco jiného – třeba pomazánku na zelenině, paštiku, polévky, plátky pomalu pečené panenky ala šunka atd.

 6. Kristýna napsal:

  Krásný den,
  děkuji za to, co děláte, mám Vaši stránku projetou od shora dolů a stále nacházím něco nového.
  Chtěla jsem se zeptat, jak je to ve whole30 s lilkem, rajčaty a paprikou?
  Moc děkuji za odpověď.
  K.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Kristýno, moc děkuji za pochvalu. Vždycky potěší odezva z druhé strany, která potvrdí, že všechna ta energie, čas i peníze vložené do stránek mají smysl 🙂
   Vámi uvedené suroviny jsou ve Whole30 povolené. Omezují je pouze ti, kteří dodržují tzv. protokol AIP (autoimunitní protokol). Při klasickém W30 je můžete jíst bez omezení.

   • Kristýna napsal:

    Ach, moc děkuji.
    Začetla jsem se trochu do „Jídla na prvním místě“ a asi jsem to nějak špatně pochopila, či přečetla moc rychle a nedávala u toho pozor.
    Myslím, že nejen já jsme vám vděční za skvělé recepty, se kterými se dá rychle a hlavně výborně pracovat.
    Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.
    K.

 7. Lenka napsal:

  Dobrý den, mám problém, že nejsem schopná sníst zeleninu dříve než v poledne, čím ji ke snídani nahradit? díky Lenka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ve Whole30 žádná varianta náhrady není. Zkuste zařadit více tepelně upravené zeleniny, třeba i ve formě polévek, které se lépe jí i tráví, než syrová zelenina, a k tomuto chladnému období i více hodí.

 8. Niky napsal:

  Dobrý den, od zítra také jedu Whole 30. Chci se jen zeptat, je povolené koření, nebo mam například maso pouze solit? A ještě jsem se tady dočetla, že se nesmí mandle. Které ořechy jsou tedy povoleny? Předem děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, koření je povolené. Jen v případě kořenících směsí je nutné zkontrolovat složení (např. grilovací koření, kari).
   Mandle se smí. Jen jsou v kolonce Příležitostně. Tzn. že by neměly tvořit hlavní zdroj tuku na talíři a už vůbec by neměly sloužit jako svačinka či mlsání.

 9. Jitka napsal:

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat když mi teď stačí 2 jídla při nizkosacharidovem stravování jestli tomu tak může být i u Whole30 a jestli jde i prokladat 1-2 dny pustu? Moc dekuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, vyloženě pravidla tím neporušíte, nicméně se velmi velmi odkloníte od zaměření a nastavení programu. Ve Whole30 by se mělo jíst pravidelně 3krát denně. Cílem programu je kromě jiného i srovnání hormonální hladiny, s čímž souvisí právě výše uvedené doporučení jíst pravidelně, bez IF a půstů.

 10. Helena napsal:

  Dobrý den, jak často do týdne mohu jíst brambory? Mohu je jíst s masem jako přílohu nebo raději jen se zeleninou? Děkuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, to velmi záleží na vašich cílech. Pokud chcete snížit váhu, doporučuji se jim spíše vyhnout. Pokud je do stravy zařadíte, měly by na talíři tvořit jen menší část z jídla a být vždy doplněné větším množstvím zeleniny. Více informací k bramborám najdete v aktualizovaném vydání knihy Jídlo na prvním místě, které je volně ke stažení ze stránek vydavatele http://barys.me/aG82/download/Jidlo_na_prvnim_miste.pdf

   • Hana Breburdová napsal:

    Dobrý den Lucinko, moc děkuji za tento odkaz❤️. Včera jsem se rozhodla dát si nové Whole a při té příležitosti si koupit i nové vydání Jidlo na prvním místě. Ale knihkupectví Černý most zklamalo, neměli. Objednala jsem tedy na e-shopu, ale teď nemusím zoufale čekat než přijde (měla jsem domluveno s kamarádkou, že mi zatím půjčí svoji) a můžu se začíst hned alespoň na telefon. Děkuji. Jdu na to.
    Super stránky

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, Hani, mám radost, když moje práce je někomu k užitku. Přesně proto to všechno dělám 🙂 Držím palce do nového W30.

 11. Hana napsal:

  Dobrý den,

  jak je to prosím s ovocem? kdy a kolik jíst? děkuji 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ovoce je povolené, nicméně by ho nemělo být více než 1-2 porce denně a vždy jako součást hlavního jídla, ne jako svačina.

 12. Petra napsal:

  Dobrý den Lucko, moc díky za vaše stránky, je to velká inspirace. Jedu dneska 8.den W30, a mám pár dotazu, jestli jsem neporušila pravidla. Asi dvakrát jsem si dala odpoledne černou kavu(mezi jídly, teď jsem si přečetla že povoleno není, jen dopoledne a ne náhradou za jidlo). Občas večeřim až později a když mě třeba kolem 17h přepadne vlčí hlad, tak si dám pár ořechů na zahnani hladu. A jak je to s kupovanym michanym kořením? (Snazim se jim vyhybat, ale ne vzdy si priprauji jidlo sama (obed u rodicu, restaurace apod) neobsahuje zakazane potraviny, co do složení by to mělo být ok. Omlouvam se za možná hloupé dotazy, ale znáte to, když už chci něco dělat, tak dobře. Díky a pěkný den Petra

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Petro, nic jste neporušila 🙂
   To s tou kávou je doporučení, ne bezpodmínečné pravidlo. Spousta lidí pije odpoledne kávu ze zvyku, jako malou svačinku a ideálně i s něčím sladkým. A proti těmhle zvykům se Whole30 snaží bojovat. Navíc káva může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Proto se doporučuje ji pít jen dopoledne, nebo alespoň ne pozdě odpoledne.
   Pokud máte hlad (opravdu hlad, ne mlsnou), dejte si menší plnohodnotné jídlo. Oříšky nejsou nejlepší volbou. Je to totiž přesně to jídlo „bez brzdy“, o kterém se píše v knize Jídlo na prvním místě. Navíc ořechy jsou poměrně těžké na trávení, takže by v jídelníčku denně být vyloženě neměly.
   Na všech kořenících směsích musí být povinně uvedené i složení. Takže pro domácí přípravu si to můžete zkontrolovat. Při stravování v restauracích je to problém. Pak je nutné požádat obsluhu o přípravu jídla ideálně jen se solí, pepřem a dalším jednodruhovým kořením, případně bylinkami. Bohužel většinou různé grilovací směsi, marinády a omáčky opravdu obsahují něco „zakázaného“.

 13. Lenka Dratva napsal:

  Dobry den Luci, mela bych dotaz, teprve jsem s Whole30 zacala a prohazim vase recepty a mam dotaz na kureci strips v receptu je uvedeny parmazan a ve Whole 30 jsou zakazane mlecne vyrobky nasla jsem tu na webu v sekci moje Whole 30 c.1, tak nevim? Zatim se rozkoukavam, tak jen abych neudelala hned ze zacatku chybu. Dekuju Lenka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lenko. V jaké konkrétním receptu prosím? Zde na stránkách? Každý recept je označen, kterému stravovacímu stylu vyhovuje. Takže pokud je použitý parmezán a nejde to bez něj, recept by jako W30 označen být neměl.

 14. Tereza napsal:

  Dobrý den, jak jsou na tom vnitřnosti? Co třeba játra? Děkuji

 15. Renča napsal:

  Dobrý den Luci, zvolila jsem si „pěkné datum“ a to 8. 8. na začátek Whole30 a zatím mám dnes patnáctý den za sebou a v pátek oslavím své narozeniny zeleninou, masíčkem atd. a rodina dortem apod. Cítím se normálně, ale je pravda, že kolem desátého dne jsem měla „krizovku“. Zatím snídám stále vajíčka na různé způsoby a nedělá mi to problém. Co se týká mých subjektivních pocitů, tak zatím nepociťuji změny, ale vydržím těch 30 dnů a uvidím. Pro mne je asi nejhorší omezení ovoce, máme zahradu, tj. spoustu jablek, malin, švestek, hroznového vína atd. atd. a jen jedna porce za den, to je pro mne těžké. Ale jinak s ničím problém (zatím) nemám. Všem přeji, aby vydrželi a cítili se suprově.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Renčo, gratuluji k rozhodnutí se pustit do W30. Uvidíte sama, že na konci programu (zejména pokud nevynecháte zařazovací fázi) se o sobě dozvíte spoustu nových věcí, které pro vás budou přínosem v dalším stravování. Ať už se rozhodnete pokračovat pro jakýkoliv styl.
   Krize okolo desátého dne je celkem typická. Jedenáctý den je dokonce autory programu označován jako nejvíc kritický, kdy to nejvíc lidí vzdá. Super, že jste to překonala a pokračujete úspěšně dál.
   S ovocem není nutné během léta se až tak omezovat. Nemělo by určitě tvořit velkou část jídelníčku, ale klidně si dejte i občas víc než jen jednu porci 🙂
   Všechno nejlepší k vašim pátečním narozeninám <3 Užijte si oslavu!
   Mějte se moc krásně a budu se těšit na vaše shrnutí na konci programu. Držím palce 🙂

 16. Radka napsal:

  Dobrý den, začínám s whole30, ale kojim 4mes dceru, muzu poprosit a shrnutí, na co si mám dát pozor, abych nějak neohrozila laktaci. Dekuji

 17. Martina napsal:

  Dobrý den,
  mám pár otázek. Prosím Vás existuje šunka, která je bez cukru?? A kdo „zlatý“ ji vyrábí? A jak je to prosím s datlovým sirupem?? Děkuji za rady

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, já osobně šunku nekupuji, takže to nemám až tak prozkoumané, ale podle všeho by měla vyhovovat nová šunka značky Le&Co nebo Pikok Pure z Lidlu.
   Datlový sirup by se ve Whole30 používat neměl.

 18. Jitka Kryšpínová napsal:

  Dobrý den, pokud otmu dobře rozumím, tak jíte jen 3x denně? Mohu zeptat a co ovoce? Nějak se ztrácím, kniha neuvádí v zakázaných, vy jej nikde nemáte 🙂 … je to přeci jen sacharid, jek je to tedy s ovocem?
  Diky moc!

 19. Verca napsal:

  Dobrý den, je whole 30 vhodne jako zacatek hubnuti z velke vahy?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, určitě ano. Nicméně je dobré poznamenat, že W30 není primárně určené k hubnutí, i když to bývá příjemný vedlejší efekt.

 20. Alena Doušová napsal:

  Dobrý den, jak je to při W30 s kváskovým chlebem žitným, peču si jej sama doma, děkuji

 21. Romana napsal:

  Dobrý den, mohu občas nahradit batáty bramborami?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, brambory jsou ve W30 povolené. Nikdy by ale neměly vytlačit z talíře zeleninu (té by mělo být vždy nejvíce) a pokud chce člověk zhubnout, měly by se zařadit opravdu jen občas.

 22. Lucie napsal:

  Dobry den, jak je to v pripade, ze si delam k snidani michana vajicka s bananem? Ne ve tvaru livanecku, o nic takoveho se nesnazim, proste jsou to michana vajicka a v tom je rozmackany banan. Naucila me to tak kamaradka. Je to take spatne, kdyz jde o povolene potraviny a nic se to nesnazi imitovat, nebo neni? Dekuji

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, odpověď není tak jednoduchá a záleží na mnoha faktorech.
   U některých jídel nejde jednoznačně říct ano, nebo ne. Jsou na hraně a hodně záleží na konkrétním člověku, který se ptá.
   Je jedním z vašich cílů W30 i zbavení se závislosti na sladkých chutích? Tak pak se takovému jídlu vyhněte.
   Jste zvyklá jen na sladké snídaně a slané normálně příliš nezařazujete? Pak se takovému jídlu vyhněte a využijte program k tomu, abyste tento zvyk zlomila a zjistila, jaký vliv na vás slané snídaně budou mít.
   Děláte si takovou snídani skoro každý den? Zkuste se tomuto pokrmu vyhnout a zařaďte více druhů snídaní. Whole30 je i o pestrosti a tím i příjmu široké škály vitamínů a minerálních látek.
   Zamyslete se sama, jaký rozdíl vnímáte mezi představou míchaných vajec s banánem a míchanými vejci, kdy je banán nakrájený na okraji talíře. Podle odpovědi se zařiďte 🙂
   Každopádně, ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv, vždy musí být hlavní položkou na talíři zelenina.
   Pro zamyšlení a další info vkládám odkaz na oficiální fórum W30 https://forum.whole30.com/topic/52896-%E2%80%9Cpancakes%E2%80%9D/

 23. Michaela napsal:

  Dobrý den, můžete mi pomoct?
  Dnes držím 3. den W30, ale bojuju s hladem (tedy mimo jiné). Co by mohlo být špatně? Např. dnes k snídani jsem si dala omelety ze 2 vajíček, posypané rozmixovaným oříškem, k tomu 1 rajče a půl okurky, lehce police olivovým olejem. Po jídle jsem se cítila sytá. Vydrželo to ale pouze hodinu. (Včerejší oběd: Kuřecí stehno, cuketové špagety, trocha šťouchaných brambor, rajče.) Před W30 jsem byla zvyklá jíst 5x – 7x denně. Nejedla jsem velké porce, spíš jsem ráda „zobala“ a vyhovovalo mi to. PS.: W30 nedržím kvůli váze, jsem hubená. Jde mi o srovnání hladiny hormonů aj.
  Děkuji

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, pokud jste před Whole30 byla zvyklá jíst 5-7 denně, bude chvíli trvat, než si vaše tělo zvykne. Nepůjde to hned. Možná ze začátku zařaďte i čtvrté jídlo a postupně se snažte dostat na 3.
   Jako základní problém vidím velikost porcí. 2 vejce na snídani jsou málo. V doporučeních stojí, že by se měla vejce používat v množství, kolik kdo udrží v jedné ruce 🙂 Určitě zvládnete držet v dlani minimálně 3 vejce 🙂
   Držím palce s Whole30.

 24. Týna napsal:

  Hezký den Lucko,

  ráda bych se zeptala, zda můžu používat fitness doplňky jako je BCAA od Survivalu, a různé spalovače. Na obalu jsem nenašla, že by tam byla nějaká zakázaná látka. Cvičím 5x až 6x týdně, kdy mám silové tréninky a chtěla bych pouze odlehčit jídelníček, a Whole30 mi přijde jako ideální řešení. Máte s tímto nějakou zkušenost?

  Předem moc děkuji a přeji pěkný den.

  Týna

  • Lucka napsal:

   Hezký den, Týno,
   na to neumím přesně odpovědět. Ve fitness doplňcích se nevyznám.
   Ale pokud jste si jistá, že je složení dle pravidel a používala jste je i dříve, pokračovala bych.
   Mějte se moc krásně a držím palce s W30

 25. Péťa napsal:

  Dobrý den…chci s whole30 začít, jen zatím koukám čtu a sbírám info co ano a ne. Vím že hranolky se nemůžou, to je mi jasné a nic proti tomu nemám. Ale nemůžou se ani v případě že se udělají ze zeleniny ( celer mrkev atd)? Děkuji

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, ono jde u hranolek hlavně o to fritování. Ve W30 se můžou i pečené domácí bramborové hranolky (ne ty kupované, předsmažené) a samozřejmě hranolky ze zeleniny jsou také povolené. Jen tomu smažení v rostlinném oleji se vyhněte.

 26. Markéta napsal:

  Dobrý den,

  úspěšně jsem ukončila minulý měsíc své první WHOLE. Troufám si říct, že jsem dodržovala všechny zásady, avšak po návratu neWHOLE jídelníčku se mi stalo, že jsem v ten moment nevěděla co dřív sníst. Ať už to byly těstoviny, Honzovy buchty od babičky, sklenička červeného vína, sýry, atd. Během těch třiceti dní jsem nějaké extrémní chutě na nepovolená jídla neměla, ale přes to všechno jsem po ukončení do toho spadla daleko víc než předtím. Prosím o informaci, zda jste se s tím už někdy u někoho setkala a co by podle Vás mohlo být příčinou, popř. zda mohlo být třeba třicet dní pro mě málo? Pro svůj klid jsem nyní najela na druhé WHOLE, protože se při něm zkrátka cítím dobře a tento způsob stravování mi více vyhovuje.

  Děkuji, Markéta

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Markéto, myslím, že nejste ani první, ani poslední, komu se to stalo.
   Ono je strašně těžké určit, v čem by mohl být problém. Každý jsme jiný, každému vyhovuje trošku něco jiného, u každého je „spouštěčem“ něco jiného. Vím třeba o pár konkrétních případech, kdy samotný lepek nebo samotná sladkost nic nedělá. Ale jejich kombinace je pro dotyčné lidi přímo vražedná a spouští problémy s přejídáním. Další věc je to, že někomu je lépe, pokud má jasně dané mantinely, v přesně daných pravidlech se cítí (ač se to na první pohled zdá divné) vlastně svobodněji. Pro někoho jiného jsou zase nějaká pravidla jak červený hadr pro býka, hledá skuliny, kudy z nich uniknout. Někteří lidé celým programem projdou s myšlenkou „teď se omezuju, pak se za to odměním“. Což také může být spouštěčem následného „nevím, co dřív sníst“.
   Možná jste ten typ člověka, který se cítí líp v přesně daném prostoru, s jasně určenými hranicemi (osobně to mám podobně). Neříkám, že už máte celý zbytek života jíst striktně W30. Ale zkuste po skončení druhého kola projít opravdu pečlivou a pomalou zaváděcí fází. Bohužel ji hodně lidí vynechává, ale za mě je pro celý program velmi zásadní. Zaměřte se v ní nejen na konkrétní skupiny surovin (jako jsou potraviny s lepkem nebo obecně luštěniny, mléčné výrobky atd.), ale i na jejich kombinace, vysledujte situace, kdy vás to svádí začít „jíst bez brzdy“. Třeba samotná autorka W30 až při šestém kole zjistila, že absolutně nemá pod kontrolou situace, kdy jí někdo nabídne nachos 🙂
   Moc držím palce, ať najdete svůj „spouštěč“ a přijdete na to jak ho vypnout ❤️

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0
Váš košík je prázdný!

Vypadá to, že jste si do košíku ještě žádné zboží nepřidali. Není to škoda?

Podívat se na produtky