📱 MOBILNÍ APLIKACE PLNÁ RECEPTŮ Vyzkoušejte mou aplikaci pro Android a iOS, kde najdete nejvíce mých receptů. PROZKOUMAT APLIKACI
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

Zhodnocení Whole30

Mé druhé Whole30

1.1.2015 jsem zkusila své druhé Whole30. Ano, druhé. To první se úplně nepovedlo. Ne všechny informace jsem správně pochopila, a i když jsem knížku Jídlo na prvním místě přečetla několikrát, některé věci mi unikly (nebo jsem je záměrně z mysli vytlačila, nevím 🙁 ). Prostě tentokrát jsem se na Whole30 lépe připravila – knížku jsem si přečetla znovu a ještě jednou, udělala si pár výpisků, navštívila oficiální stránky Whole30, kdykoliv mi nebylo něco úplně jasné, hledala jsem odpovědi a ptala se zkušenějších.

Jak to šlo?

Od prvního dne jsem své Whole30 pojala nejen jako “ozdravný a restartovací program” pro své tělo a mysl (zejména co se týká vztahu k jídlu), ale také jako kuchařskou výzvu. Rozhodla jsem se vyzkoušet pro mě nové kuchařské postupy a ingredience, pustit se do přípravy jídel, která jsem už dlouho chtěla připravit, ale stále jsem se jim vyhýbala. Navíc, veřejná prezentace mých “talířků”, ať už ve facebookové skupině WHOLE30 CZ/SK, nebo zde na blogu mě motivovala vymýšlet nová jídla, kombinovat různé suroviny a zkoušet nové recepty. Chtěla jsem prostě nejen sobě, ale i ostatním, dokázat, že strava na Whole30 může být opravdu pestrá a chutná, že člověk opravdu nemusí mít pocit omezení, ale naopak si to může užít.

Samozřejmě, stálo to hodně hodin u plotny a také přemýšlení, co a jak uvařit, kde nakoupit a jak to vše skloubit z běžným životem. Ale já si to užila 🙂 Pravda, oproti běžným lidem mám obrovskou výhodu práce z domova. Neberte proto můj jídelníček jako normu, ale jako inspiraci na své vlastní Whole30. Přemýšlejte, kombinujte, připravujte více jídel najednou, jednu surovinu použijte do více chodů.

Co mi Whole30 dalo?

Je mi jasné, že tohle zajímá naprostou většinu lidí, kteří se do Whole30 teprve plánují pustit. Pokusím se to shrnout do několika bodů. Jen podotýkám, že přechod na Whole30 pro mě nebyl až tak veliká změna jako pro mnoho jiných, protože jsem se už před tím stravovala podle pravidel paleo/primal (od března 2014 jsem ze svého jídelníčku vyřadila lepek, rafinované oleje ze semen, zprocesované potraviny, sladkosti, z velké části uzeniny atd.). Tzn. že některé benefity už se projevily před samotným Whole30 (například lepší spánek, úbytek na váze, vymizení alergie aj.). Nicméně, i tak mi Whole30 přineslo další zlepšení.

Kvalitnější spánek

Opět jsem lépe spala. Po přechodu na paleo/primal se mi spánek prohloubil, usínala jsem hned, jak jsem položila hlavu na polštář, ustálila se mi délka spánku na cca 8 hodin (dřív se mi stávalo, že jsem jeden den nemohla spát déle než 4 hodiny, jiný den pro mě ani 12 hodin nebylo dost). Na Whole30 se potřebná doba spánku dokonce zkrátila na 7 hodin, budila jsem se sama od sebe (bez budíku), naprosto odpočinutá.

Váha klesla

Váha se opět pohnula směrem dolů. Nebudeme si nic nalhávat, většina lidí očekává od Whole30 hlavně změnu na váze, ať už směrem dolů (většinou) nebo směrem nahoru. Neříkám, že jsem zhubla desítky kil (a že by bylo z čeho 😉 ), ale váha se zase po nějaké době stagnace pohnula (- cca 2 kg). Dala jsem dolů kila, která jsem nabrala v období vánoc a konce roku, kdy jsem se poměrně často zařazovala na jídelníček ne úplně “košer” jídla. Každý rok v zimě jsem pravidelně nabírala, takže úbytek váhy, byť minimální, beru jako úspěch. Ráda bych se do Whole30 pustila ještě jednou na jaře nebo v létě. Věřím, že zvýšení podílu zeleniny typu ledový salát, okurka, rajčata (ke kterým tíhnu v létě) na úkor kořenové zeleniny (kterou naopak preferuji v zimním období) bude mít na váhu ještě větší vliv.

Snídaně

Naučila jsem se snídat. Celý život jsem se snídaním vyhýbala, ráno na ně prostě nebyl čas. Začínala jsem vždy velkou kávou, první jídlo jsem měla cca 3-4 hodiny po probuzení. Došlo to až tak daleko, že při pokusu sníst něco hned po probuzení mi bylo vyloženě nevolno. To jsem na Whole30 zlomila. Ze začátku to bylo opravdu těžké, jídlo do hodiny po probuzení bylo nemyslitelné. Proto jsem zprvu začala polévkami a postupně přešla na vejce. Dnes snídám opravdu s chutí, i když mi zatím chybí pocit ranního hladu. S touto změnou ve stravování vymizely nezvladatelné chutě a nenápadné uďobávání mezi jídly, zmenšily se automaticky večerní porce. Absolutně mi tento scénář 3 velkých jídel vyhovuje a ráda bych u něj zůstala i nadále.

Stop fucking smoking

Přestala jsem úplně kouřit. Jako opravdu silný kuřák (cca 30 cigaret denně) jsem po 30ti letech odložila krabičku cigaret v srpnu 2013 a už si nezapálila. Klasické cigarety jsem nahradila těmi elektronickými a postupně snižovala dávky nikotinu. S přechodem na Whole30 jsem odložila i elektronickou cigaretu a ke konci ji dokonce darovala, takže doma už nemám nic spojené s nikotinem. Podotýkám, že tento pokus přestat kouřit (píšu záměrně pokus, protože odnaučený kuřák nemá snad nikdy vyhráno, sama jsem už také několikrát “přestala”) mě nestál žádná kila navíc na váze, což u předchozích pokusů neplatilo. Pokaždé jsem nabrala nejméně 10 kilo, posledně dokonce 20. Věřím, že mi hodně pomohla nejen “berlička” v podobě elektronické cigarety, ale právě i přechod na paleo/primal stravu.

Pochopení

Lépe jsem pochopila psychologický vliv stravy na mou mysl. Strava se pro mě stala palivem, nikoliv odměnou nebo něčím, čím se uklidňuju. Často se mi dřív stávalo, že po perném dni jsem se “odměnila” něčím dobrým k jídlu, aniž bych vlastně měla hlad. Pokud vás teď napadlo, že jsem se tudíž musela ochudit o radost z jídla, není tomu tak. Ba přímo naopak. Jídlo si užívám. A možná ještě mnohem víc než předtím. Jen víc přemýšlím, jaké jídlo jím a v jakých situacích.

Nové chutě

Objevila jsem spoustu nových chutí a ingrediencí, vyzkoušela nové recepty a kuchařské postupy. Vaření mě vždycky bavilo, stát u plotny byl pro mě vlastně takový relax. Na Whole30 se to ještě víc prohloubilo. Už třeba vím, že takové blanšírování není zbytečný “vopruz”, že má v kuchyni své místo a že pomáhá dostat pokrmy ze zeleniny na vyšší level, že salát Waldorf si zaslouží svou celosvětovou slávu, i když je postavený na obecně přehlíženém a nedoceněném celeru, že čerstvé bylinky dokáží z obyčejného jídla vykouzlit malý zázrak 😉 A tak bych mohla pokračovat.

Mudrc na závěr

Co říct závěrem? Whole30 jsem si opravdu užila. Absolutně nelituju času a energie, které jsem do toho vložila. Protože toho, co jsem získala, je mnohem víc. Takže jestli jste dočetli až sem a zatím se k Whole30 neodhodlali, mám pro vás jedinou radu – jděte do toho! Stojí to vážně za to. Držím palce 🙂

Doplnění po druhém Whole30 – spolu se zařazením denních minimálních 7 km (což je u mě 10.000 kroků) jsem shodila další 3 kila (ostatní benefity jsou totožné s předchozím Whole30). Takže se zdá, že tohle na mě opravdu funguje. Proto za pár dní zkusím třetí Whole30. Pokud máte nějaký dotazd nebo něco, co vám během Whole30 či jeho přípravy chybí, napište mi. Každá nová výzva je vítána 😉

40 Komentáře

 1. Nadina napsal:

  Pekne odpoledne, musim rict, ze Vam moc fandim! Dekuji za krasnou inspiraci…co si budeme povidat, mnohdy da vic prace vymyslet, resp. se rozhodnout, co varit – nez jit na nakup a pak travit cas u plotny. Sama vareni za sve hobby nepovazuji, takze mi nedela problem jist 3 dny to same, ale pokud uz mam byt striktni, je fajn, ze mi jidlo muze prines i jina pozitiva – nove vune, krasne barvy a neotrele kombinace!
  Chtela bych se Vas zeptat, zda jste na sobe nepozorovala vliv na naladu? Ja mam totiz pocit, ze jsem posledni dobu podrazdena (nedodrzuji 100% paleo, zatim mam i syry a piju denne Caro – cekankove kafe-nekafe), takze se mi mirne zhorsila plet (mozna vyplavovani nejakych toxinu rozpustnych v tucich?). Take nejsem schopna jist jen 3x denne, po celozivotnim radu „male porce vickrat denne“ by to byl dost skok. Se svacinkami to resim tak, ze dopo mam mensi ovoce, odpo zeleninu navic a casto orechy / to je takovy muj hrich posledni dobou. Jak to resite s vitaminy, ovoce jsem v receptech nezaznamenala…? Dekuji moc za Vas obrovsky prinos v mych zacatcich!
  Opatrujte se 🙂

 2. Lucie napsal:

  Pěkné páteční odpoledne 🙂 Já Vám moc děkuji za pochvalu stránek a za fandění
  Vliv na mou náladu má tohle šedivé počasí. Nepřisuzovala bych to stravě, alespoň u sebe ne. Na začátku, po přechodu na Primal, jsem byla možná nějaký ten den více podrážděná, ale to byl průvodní příznak sacharidové chřipky. Nyní nějaké významné výkyvy nálad nepozoruji. Pokud se samozřejmě nesrazím s blbcem, ale to máme asi každý
  Na Caro pozor, podle toho, co jsem zkoumala, tak neobsahuje jen čekanku, ale také ječmen a žito. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale doporučovala bych spíše ajurvédskou kávu, pokud Vám ta klasická nechutná.
  Zhoršení pleti po změně stravy popisuje poměrně hodně lidí (osobně jsem s tím neměla problém). Jedná se v drtivé většině případů o dočasný jev a opravdu bych ho přisuzovala čištění organismu.
  Na ořechy pozor. Také jsem nějakou dobu nadužívala. Chtěla jsem si je užít po tom, co mi na ně zmizela alergie. Byly skvělou variantou na snadnou svačinku někde mimo domov. Jenže, jak jsem zjistila, nedělají mi příliš dobře. Je mi po nich ve větším množství těžko, mají i velký vliv na mé (ne)hubnutí. Navíc mají velký obsah omega6, kterých máme ve stravě už tak dost. A také bývají často špatně skladované a připravované, takže jejich kvalita je občas značně na hraně. Takže se je snažím minimalizovat, co to jde.
  Vitamíny přece nejsou jen v ovoci ;-). Naopak leckterá zelenina jich má mnohem víc. Já tedy na ovoce nikdy nebyla, takže mi nedělalo problémy ho ze stravy úplně vyloučit. Při zvýšené konzumaci ovoce mě mnohem víc „honí mlsná“, nejsem žádný sportovec, abych potřebovala vyšší příjem sacharidů, takže jsem ho ze svého jídelníčku vyloučila. Mnoho ostatních lidí, kteří jsou na paleu/primal/Whole30, ovoce samozřejmě v jídelníčku má. Obecně se ale doporučuje jíst maximálně 2 porce denně, ideálně jako součást jídla, nikoliv jako samostatnou svačinu. V létě je pak situace trošku jiná, maliny, ostružiny, jahody a borůvky jsou skvělou volbou, jejich obsah fruktózy je minimální. V zimě máme v naší zeměpisné šířce k dispozici (kromě jablek) pouze ovoce z dovozu a to opravdu není nejlepší zdroj vitamínů (ovoce se sklízí nezralé, dozrává až cestou, takže chuťově i nutričně nic moc).
  Přechod na 3 jídla denně nemusí být okamžitý, dejte tomu čas. Zkuste se ale zamyslet nad tím, zda máte opravdu dostatečně velké porce v hlavních jídlech a zda také obsahují dostatek tuku a bílkovin. To jsou totiž právě ty sytivé složky, které Vás udrží déle bez pocitu hladu.
  Držím palce. Tahle změna ve stravování je skvělá věc, osobně mi změnila život.

 3. Lacky Lackysková napsal:

  Začínám a celý týden jsem si poskládala jen v Vašich jídel, je to úžasná práce a DĚKUJI 🙂

 4. Lucie napsal:

  Já děkuju za pochvalu. Doufám, že bude chutnat

 5. Martina napsal:

  Skvělé stránky,dobrá práce!

 6. Lucie napsal:

  Moc díky 🙂 Snažím se A vám držím palce.

 7. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  jste pro mne velkou inspirací a Vaše stránky mojí každodenní kuchařkou 🙂 Od Vánoc jsem najela na bezlepek, později s Crossfitem na (skoro)paleo. Whole30 beru jako výzvu a věřím, že to zvládnu a že měsíc není zase tak dlouhý 🙂
  Držím Vám palce s dalším Whole30!

 8. Lucie napsal:

  Dobrý den. Jasně, že to zvládnete. Budete překvapená, jak rychle těch 30 dní uteče.

 9. Tereza Pokorná napsal:

  Dobrý den, včerejším dnem jsem ukončila svoje první Whole30:-) Jsem na sebe pyšná a je to i velká zásluha Vašeho blogu. Mám ze sebe skvělý pocit. Na W30 můžu pět jenom chválu! A výsledky?
  Ranní vážení: oproti počátečnímu stavu -3kg. Wow! Úžasné. To jsem opravdu nečekala! Možná kilo, max. 2, protože popravdě i před W30 jsem se stravovala dost „zdravě“, dodržovala jsem režim apod., navíc jsem během těchto 30dní dost, oprava DOST hodně cvičila. Proto si myslím, že úbytek tuku může být ještě větší, ale zase na druhé straně nárůst svalové hmoty. Pravda, že úbytek cm jsem si nepoznamenala, protože pro mě hubnutí během W30 nebylo tím primárním důvodem (opravdu ne, i když nebudu lhát- doufala jsem), ale výsledky jsou vidět na oblečení i na první pohled:-)
  Co mi Whole30 tedy dal a vzal?
  Vzal mi rozhodně nutkavý pocit na něco dobrého (a nezdravého) a také na svačiny. Opravdu bohatě stačí 3 jídla za den, pokud jsou nutričně vyvážená. Vzal mi pocit únavy a téměř neustálého žvýkání žvýkaček (za což jsem nesmírně vděčná, protože během žvýkání člověk spolyká spoustu vzduchu – což může mít vliv na nafouknuté břicho, nehledě na to, že žvýkačky opravdu nejsou nic zdraví prospěšného a mohou mimo jiné člověku evokovat hlad.)
  A co mi W30 dal?
  Rozhodně výborný pocit sama ze sebe. Naučila jsem se zase o trochu víc jíst uvědoměle a ne pouze automaticky. Zároveň jsem se naučila spoustu nových a VÝBORNÝCH receptů, kterých se nevzdám ani při „umírněnějším“ primal režimu a vlastně už nikdy! Tímto bych ještě jednou chtěla moc poděkovat za tento úžasný blog s inspirací receptů! Bez Vás bych byla jednoduše ztracená a popravdě představa měsíce pouze o salátech, ač zeleninu miluji v jakékoli formě, nic moc lákavá představa;-) Takže děkuji moc a všem doporučuji! Naučila jsem se zpracovávat a zužitkovat všechny potraviny z lednice, žádné plýtvání – celer do polévky nebo pyré nebo jako celerové hranolky apod. Pokud je třeba něco zužitkovat, jednoduše to zakomponuji do menu na další den:-) Baví mě jednoduchost přípravy jídel. Baví mě barevnost jídel. Na to jsem si potrpěla tedy i předtím, protože i očima je člověk syt, ale při W30 jsou barvy o to výraznější. Naučila jsem se pít kávu bez mléka (aleluja!). Kvalita spánku, pleti apod. – ano, vše potvrzuji. Ráno se mi vstává skvěle! Mám energii na celý dlouhý den. A moje rada na závěr? Vy, kdo váháte, rozhodně do toho jděte!! (Mě teď čeká postupné zkoušení vyřazených potravin a poté najedu na primal. Některých návyků se už nevzdám – ghí, kokosový olej, ořechy místo sladkostí, ovoce jen střídmě apod. Já si W30 do roka určitě zopakuji.) Hodně zdaru!

 10. Lucie napsal:

  Terezo, moc děkuji za vložení tak úžasně motivačního komentáře. Věřím, že Vaše zkušenost přesvědčí spoustu dalších, aby se do Whole30 pustili. Ještě jednou díky. I za pochvalu

 11. Klára napsal:

  nechyběly vám sacharidy? já sama nesladím, nepiji sladké nápoje, nejím sladkosti,ale sacharidy přijímám v pečivu, přílohách, ovoci… mám zkušenost, že nadmíra (3 dcl a více ovocného džusu naráz) či nedostatek sacharidu mi dost výrazně škodí a ovlivňuje nervovou soustavu. Přebytek = závratě, roztřesenost, pocit, rauše, nedostatek = zimnice, třas, závratě, únava, slabost. docela mám strach pustit se do jídelníčku, kde je sacharidů viditelně málo. jaké máte zkušenosti?

 12. Lucie napsal:

  Dobrý den, sacharidy mi nechyběly. Nikdy jsem k nim příliš netíhla, spíše k masu. Pokud někdo sacharidy potřebuje ve větší míře, může zařadit větší množství vysokosacharidové zeleniny (kořenová zelenina, batáty, brambory) a samozřejmě si dát ovoce. To mi nikdy moc „nejelo“, proto ho v jídelníčku nemám a ani mi nechybí. Co ale platí pro mě, nemusí platit pro ostatní. Takže každý podle svého 🙂

 13. Jarmila Faltusova napsal:

  Ahoj Luci, cekala jsem, ze sem date zhodnoceni vaseho tretiho whole30..Porad se nemohu odhodlat zacit a vase recepty kazdy den jsou mi velikou inspiraci. Ted uz mi chybi kazdodenni fotecky jidel. Zajima me i jestli sla vaha trochu dolu, kdyz kazdy den poctive chodite. A zajima me, jestli si varite vzdy cerstva jidla, nebo toho uvarite vic a porce si zmrazite. A take jak se stravujete ted, je to paleo nebo primal, nebo nejaka mekci verze? Ja se priznam, ze bych to chtela zkusit hlavne kvuli snizeni vahy a hlavne ztraty chuti na sladke. V tom neznam miru a kdyz dostanu chute, tak snim vse co je doma. Hrozny. Potrebuji hlavne nakopnout a jit do toho. Díky Jarmila

 14. Lucie napsal:

  Ahoj, Jarmilo, určitě do toho jděte! Stojí to za to. Jen možná léto není to správné období, kdy se do toho pustit – všude číhá tolik lákadel ve formě pikniků, párty, grilovaček a zmrzlin. Možná až v září
  Třetí Whole30 jsem nezhodnotila, protože se vlastně až tak moc nezměnilo. Bohužel včetně váhy, tentokrát se nehla ani o deko. Ale to nevadí. U mě to hubnutí vždycky probíhá tak nějak ve skocích, 3 měsíce nic a pak šup za 14 dní mám dole 3 kila… A pak zas nic. Ale nevadí, pořád lepší, když váha stojí, než když stoupá (což byl trvalý trend posledních let).
  Vařím spíš čerstvá jídla, maximálně 2-3 porce. Mám obrovskou výhodu práce z domova, takže je to snadnější, než kdybych denně docházela do kanceláře.
  Aktuálně jím podle pravidel paleo, občas chci zařadit nějaké kozí a ovčí mléčné výrobky, ale jen sem tam, ani mi vlastně nechybí.
  Jestli stále váháte s Whole30, zkuste nejdřív Primal nebo paleo, pokud už tak nejíte. Držím palce, stojí to za to. 30 dní není zas tak dlouhá doba 🙂

 15. Jarmila Faltusova napsal:

  Ahoj Luci, zacala jsem na paleu, zatim vse dobré. Ale mam dotaz ohledne ovoce. Jiz drive jsem si zvykla jist ovoce jen samostatne, pry pro lepší trávení nebo vstřebávání zivin. Vsude byl duraz na to, aby se nejedlo společně s jidlem. Takze moje svacinky jsou ovoce. A ted pri whole je ovoce součástí jidla a ne na svacinky. Jak je to u palea, vadi ovocne svacinky? Je to prohřešek mit ovoce jindy nez u jidla? Predem diky za odpoved, Jarmila

 16. Lucie napsal:

  Ahoj Jarmilo. U palea se samostatná konzumace ovoce neřeší, nicméně se doporučuje nejíst svačinky, protože to zbytečně rozkolísává hladinu inzulinu. Každý si ale musí najít to své, co mu vyhovuje. Osobně třeba svačiny nejím vůbec, kdybych jedla 5x denně měla bych asi pocit, že nedělám nic jiného Ale jak říkám, co vyhovuje mně, nemusí někomu jinému a zase naopak. Každý jsme unikát a tak je potřeba přistupovat i k jídlu. Optimální je naučit se poslouchat své tělo, ale to chvíli trvá. Držím palce, ať si najdeš také tu „svou cestu“.

 17. Tereza napsal:

  Dobrý den Lucie,
  předem díky za Váš blog, velmi nás inspiruje i v běžném stravování, nejen když dodržujeme s mužem Whole30. V květnu 2014 jsme to absolvovali poprvé a přínosy byly super – úbytek váhy, vyrovnaná energie, dobrá nálada a lepší spánek. Letos v lednu jsme se pro restart v podobě Whole30 rozhodli podruhé. Dneska jsme 17. den. V případě mého muže zatím nenastalo to lepší spaní. Večer sice rychle usne, ale probudí se mezi 4. a 5. hodinou ranní a nemůže spát, pak v půl šesté usne a není schopen vůbec vstát. Přes den spíš tupo než vyrovnaná energie. Je velkým milovníkem kávy (v jeho případě 2-3 šálky malé, velmi silné). Takže kávu omezil, a pije ji jen slabší hned ráno, ale spánek pořád nic moc. Napadá Vás něco, co s tím udělat.
  Děkuji za případné rady.
  Tereza

 18. Lucie napsal:

  Dobrý den, Terezo. Jsem moc ráda, že Vás můj blog inspiruje. Přesně za tímhle účelem ho píšu 🙂 Na Vaši otázku bohužel nebudu mít asi jednoznačnou odpověď. Sama nemám se spánkem vůbec žádné obtíže. Co jsem na paleu, usínám okamžitě, jak položím hlavu na polštář a spím tvrdě 7-8 hodin. Vliv na kvalitu spánku může mít hodně věcí, od Vámi zmiňovaného pití kávy, přes příliš pozdní a vydatnou večeři, po používání elektronického vybavení (mobil, tablet, tv) těsně před spaním. Někdy pomáhá zařazení více sacharidového jídla k večeři, důkladné vyvětrání ložnice, snížení vytápění na noc a perfektní zatemnění místnosti s odstraněním všech rušivých vlivů (hlasitý budík, blikající světla, permanentně svítící diody od různých přístrojů). Bohužel jednoznačná odpověď neexistuje. Snad se Vašemu muži podaří najít ten jeho „rušivý element“.

 19. Jitka Kroupová napsal:

  Dobrý den, před týdnem jsem dostala knihu Jídlo na prvním místě, včera jsem ji dočetla a dnes jsem se rozhodla, že Whole30 zkusím.
  Nezačnu ale zítra, začnu 29.1., po oslavách a akcích, které máme příští týden služebně naplánované a bylo by nemyslitelné začínat s tak velkým “ pokušením“.
  Děkuji Vám za super fotky, už se těším, podám zprávu, Jitka 53 let

 20. Lucie napsal:

  Dobrý den, Jitko. Držím palce, ať si Whole30 užijete a ať vám přinese samá pozitiva. Dejte pak vědět, jak se daří 🙂

 21. Marcela Bašová napsal:

  Zdravím 🙂 Tak jsem se na doporučení přátel pustila do Whole30, snažím se Vámi inspirovat ve vaření, ale zatím tedy moc nadšená nejsem 🙁 Mám za sebou 15 dní, bolesti hlavy, cítím se jako balón, mám pocit, že jsem přibrala tak 5 kg (oblečení je mi malé), ze zeleniny se mi trochu zvedá žaludek, jídlo mi nechutná a špatně spím 🙁 Nemáte tušení za jak dlouho se to zlepší? Všude v příspěvcích lidé píšou, že kritických je prvních 7 dní… Jsem teprv v půlce, ale moje odhodlání mě pomalu opouští, když je mi hůře než předtím 🙁 Jsem úplně bez energie 🙁

  • Lucie napsal:

   Dobrý den.
   Velmi mě mrzí, že máte Vámi popisované pocity. Bohužel Vám neumím odpovědět bez bližších informací, jak přesně se stravujete, z jaké stravy jste přecházela a jak moc jste aktivní. Obecně je půlka programu tou nejvíce kritickou, v tuto dobu to vzdává nejvíce lidí. Na druhou stranu, Whole30 není naprosto pro každého. Velmi záleží na zdravotním stavu, aktuální psychice a mnoha dalších věcech. Držím palce, ať se to u Vás změní. Lucie

 22. Hana napsal:

  Dobrý den, jsem ve 3.týdnu WHole 30 a musím říct, že stále čekám kdy se objeví něco negativního a zatím furt nic :-)) O knize Jídlo na prvním místě jsem slyšela, o WHOLE 30 jsem jen četla, ale po všech zdravotních problémech a především po problémech s trávením a zažíváním jsem sama dospěla k závěru, že jíst 3x denně a opravdové jídlo, by mi mohlo vyhovovat a pomoci. Hned po prvních dnech, kdy jsem přešla na režim bez pečiva a sacharidů v přílohách ( rýže, brambory, těstoviny, knedlíky) se mi velmi výrazně ulevilo a hlavně jsem opravdu sytá, ale tak, že je mi dobře, nemám žádné chutě na sladké a není mi těžko až do večera. Jsem absolutní závislák na sladkém a zatím také v pohodě, když bylo nejhůř, stačilo vzít si jablko nebo se napít.
  Všechny recepty od p. Lucky jsem ani zdaleka nevyzkoušela, dost často si vystačím s přílohami ze sezonní zeleniny- teď je prostě ideální období :-)). Recepty jsem prohlížela, jsou suprové, ale fakt trpím a slintám takže na ně nakukuji jen zřídka. Moc se mi líbí recepty verze Primal, tak ty se chystám až časem vyzkoušet a zařadit do běžného jídelníčku.
  Chtěla jsem sice napsat až po úplném dokončení WHOLE, ale poslední příspěvek je spíš negativní tak jsem chtěla napsat zase něco pozitivního. Co bych jako laik chtěla doporučit ostatním, co váhají za do toho jít, tak rozhodnutí musí být jen na vás…..to že v okolí o tom všichni mluví a pomohlo jim to nestačí. Často je to jen v hlavě a pokud má člověk pochybnosti, nemusí to vyjít. Určitě je lepší začít i v období klidu, kdy je méně stresu než např. před účetní uzávěrkou a auditem, kdy všechno hoří, je vzhůru nohama a do toho změny v jídelníčku. Ale i tak jsme každý jiný a někomu může maximálně vyhovovat makrobiotika, vegetariánství a nevím co další ještě vůbec existuje.
  Já sama za sebe nemám problémy s obezitou, spíš opačné a navíc jsem hodně zimomřivá a preferuji jako přílohu zeleninu dušenou, vařenou a k tomu kus masa. Teď jsem nejvíc zvědavá na postupné zařazování nových potravin, jestli správně tuším které mi vadí a nebo se objeví i nové, o kterých jsem neměla ani páru, že mi dělají neplechu.
  Všem ostatním dalším zájemcům o restart životního stylu držím palce!!!!

  • Lucie napsal:

   Hani, moc díky za skvělý a vyčerpávající komentář. Držím palce do posledních 10 dní a následné zařazovací fáze.

 23. Hanka.D napsal:

  Dobrý den, Lucie, děkuji za Váš inspirativní blog. Už dlouho uvažuji, že Whole30 zkusím – znám hodně lidí, co na něm, respektive na paleu, spokojeně fungují. Chtěla jsem se ale zeptat na “množství” jídel. Aktivně sportuji – silový trénink, běhání – a nějak si neumím představit, že mi budou stačit tři jídla denně, navíc s menším množstvím sacharidů, na které jsem běžně zvyklá. Jakou s tím máte zkušenost? Já když jsem zkoušela jíst paleo – ne 100%, ale z velké části – tak jsem měla po jídle typu salát plus maso brzo hlad. Dají se chybějící sacharidy dohnat batáty a kořenovou zeleninou? Mně osobně by se hrozně ulevilo, kdybych se naučila jíst třikrát denně a nemlsat mezi tím! Kromě zdravějšího životního stylu by to pro mě znamenalo úlevu od neustálého shánění či vaření dalších dobrot.
  Přeji Vám vše dobré!
  Hanka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Hanko,

   tři jídla denně jsou skutečně doporučená, nicméně to není nutné a bezpodmínečné pravidlo programu. Pro těhotné a kojící ženy, lidi s dlouhým pracovním dnem či právě pro sportovce je vhodné zařadit i další menší jídla. Nemělo by se ale z toho stát mlsání a uďobávání během dne. Stáhněte si ode mě ze stránek návod na sestavování talíře. Tam najdete tipy na jídla před a po cvičení.
   Stejně tak se nemusíte příliš omezovat v příjmu sacharidů. Jako sportovec můžete zařadit více ovoce a sacharidové zeleniny (batáty, brambory, kořenová atd.). Nicméně i tak je nutné počítat s určitým poklesem výkonnosti, než si váš organismus zvykne na změnu ve stravování. I proto se nedoporučuje Whole30 držet během tréninkového či dokonce závodního období.
   Držím palce a mějte se krásně.

 24. Katka napsal:

  Ahoj Lucko,
  trochu z jiné stránky a to kouření…Když jste přestala kouřit, Na váze jsi přibrala kvůli přejídání? Mám stejný problém, přestala jsem kouřit, stravuuji se stejně ( většinou lowcarb) ale váha jde pořád nahoru..za 3 měsíce 10 kg skoro 🙁 Dá se to nějakým způsobem ovlivnit a nebo se s tím musím smířit. Děkuji

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Katko. No, určitě z přejídání. Ale nebylo to tak, že bych si nandavala mega porce. Spíš jsem najednou nevěděla co s rukama, tak jsem pořád něco zobala. Ale po změně stravy tenhle zobací stav nepřišel. Určitě to nebylo jen změnou stravy, ale také tím, že jsem z klasických cigaret nejdřív přešla na elektronické a postupně snižovala sílu náplní. Takže jsem nakonec skončila téměř na nule obsahu nikotinu a pak s tím úplně praštit, nebyl problém. Používání elektronické cigarety ze začátku zaměstnalo moje ruce, neodepřela jsem tělu skokově nikotin, ale snižovala ho postupně. Věřím, že tohle byl hlavní důvod, proč to tentokrát vyšlo a já přestala. Že sem nepřibrala, za to vděčím jinému způsobu stravování. Držím palce, ať to také zvládneš a bez zbytečných kil nahoře 🙂

 25. Lis napsal:

  Ahoj Luci,
  od ledna bych chtěla, i s přítelem (! :-D), zkusit Whole 30. Nemyslím si, že bychom se stravovali až tak špatně – za tu dobu, co spolu jsme, se nám podařilo prakticky vysadit uzeniny (zůstala nám jen 90% šunka), jíst více zeleniny a ovoce, kvalitní mléčné výrobky a obecně se snažím nakupovat kvalitnější potraviny. Nicméně i tak se u nás sem tam objeví brambůrky, salátky a podobné pochutiny. Přítel navíc velmi miluje těstoviny a sýry, tak jsem na něj zvědavá 😀
  Sama u sebe jsem si vysledovala, že mám závislost na cukru. Jakože opravdu. Když už si dám kousek čokolády, a to i 90%, tak za chvíli je ve mě celá tabulka, mám tendence jíst v práci i mimo hl. jídla, jednak protože tu máme obchod a jednak proto, že se nudím/ je stres/ nedám si sváču/ honí mne mlsná. Přítel zas ujíždí na těch slanějších věcech typu brambůrky/pizza apod.
  Jsem už nějakou dobu v programu na snižování hmotnosti, ale výsledky jsou nevalné, chutě ani po půlroce nezmizely, spíše se to zhoršilo. Samozřejmě mi nutriční nasadila “dietu” typu více bílkovin, minimum tuků, vážení porcí, hodně vlákniny, nicméně metabolismus mám stále velice zpomalený. Pravda, už od dětství jsem chronickou dietářkou, ale i tak jsem čekala větší efekt po půlroce než 3kg tuku dole.
  Nakonec jsem si řekla, že zkusím Whole30. Mám dva známé, na které to fungovalo, kamarád přešel na paleo a zhubnul 30 kg a známá zase méně, ale neskutečně se zklidnila, zvládá tři děti naprosto s přehledem včetně náročné práce a je plná energie.
  Vím, že se vykecávám, tak se pokusím vrátit se k dotazu :-)) Položila jsem si sama sobě otázku, proč to chci dělat a pokusila se na ni upřímně sama sobě odpovědět – ano, chci zhubnout. Ale čím víc nad tím přemýšlím, vlastně ani nechci vyhazovat peníze za tunu čokolád (spočítala jsem si měsíční útratu a málem mne trefilo), ale raději za kvalitní jídlo. Každopádně i když se snažím naši stravu jakž takž korigovat, pořád mám strach, že se do toho chci vrhnout po hlavě bez pořádné přípravy a navíc taky bez předchozího pomalého “nájezdu”. Myslíš, že by to mohl být problém? nebo mám prostě zatnout zuby a říct si, je to jen 30 dní a je to pro mé zdraví?

  P.S. Jsem chronicky nemocná, nevyléčitelně a beru warfarin, ale dr. o Whole30 říkat nehodlám, mé experimenty stejně neřeší, max. mi ho zvýší, když se dozví, že jím více salátu. Ale s postupem let stále více přemýšlím nad tím, že když velmi, velmi dlouho papkám kortikoidy a další léky, tak jak musí vypadat mé tělo vevnitř, když si občas dopřeju i ten alkohol (vím, že by se s tím kombinovat neměl). A protože tady chci být ještě velice dlouho (:-)), chtěla bych i touhle výzvou změnit své stravovací návyky, cítit se dobře a dopřát svému tělo jen to nejlepší.

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Lis, na tohle ti neodpoví nikdo jiný, než ty sama. Někomu vyhovuje spíše pomalá a dlouhá příprava, s malými postupnými změnami, někdo do toho potřebuje skočit rovnou po hlavě. Vyber si sama, co myslíš, že bude fungovat u tebe a tvého přítele, a podle toho začni.
   A dovol si chybovat. Nikdo neříká, že musíš celé Whole30 vystřihnout hned na poprvé na 101 %. Já sama začínala s W30 několikrát, než jsem správně pochopila všechna pravidla a zákonitosti. Tím, že někde uděláš chybu, se svět nezboří a ani to neznamená, že jsi selhala. I tak uděláš pro sebe, své tělo a zdraví víc, než většina lidí okolo tebe.
   Na druhou stranu mysli na to, že W30 úspěšně zvládlo spousta lidí a že to vážně není nic těžkého. Stačí jen být na sebe trošku přísná. Jak se píše v knize “Porodit dítě je těžké, boj s nemocí je těžký. Whole30 těžké není.”
   Takže dej do toho maximum, připrav se na to, udělej to pro sebe a přítele v rámci pravidel co nejpříjemnější a hurá do toho. Držím palce, to zvládnete! <3

 26. Mari napsal:

  Zdravím, milá Lucie,

  Jelikož jsem v kategorii 50+ a začínám válčit s mírnou nadváhou, moje cesta vedla nejdříve do jednoho hubnoucího institutu. Bylo mi sděleno, že musím omezit sladké (pro mě trochu problém), vážit si porce, jíst 5 a vícekrát za den. A klasika: snídaně jogurty, tvarohy a musli. Svačina: ovoce, různé tyčinky. Oběd: maso a zelenina. Odpolední svačiny: sýry, zelenina, atd. Večeře: opět maso a zelenina. Nebo hutné polévky. Po 3 měsících dole asi jedno kilo ? Já naštvaná na sebe, že se víc nesnažím a moje tělo a mysl to nějak blokuje.

  Ale vloni měla moje jediná dcera svatbu, tak na poslední chvíli se mi podařilo v jednom dvouměsíčním KetoProgramu zhubout neuvěřitelných 12 kilo. Těch fujtajblů, co jsem do sebe nasoukala, nepochutnala jsem si, byla jsem hladová, podrážděná, ale hubenější. To je ale blbost, co? Od léta do března jsem postupně 4 – 5 kilo nabrala zpět a ty nějak nešly dolů, obávala jsem se, že přiberu vše zpět. Poněvadž jsem stále jedla špatně a často.

  Ale zpět k Whole. Před dvěma roky jsem o Whole četla, sehnala si literaturu na webu a zvažovala, zda je to stravování pro mě – jen tři jídla za den, jsem si říkala? A nakonec jsem vše odložila. Až teď v dubnu jsem se dokopala ke knize: JÍDLO NA PRVNÍM MÍSTĚ. A konečně mi vše docvaklo. Jak špatně jsem jedla. Jakých chyb jsem se dopouštěla. Našla jsem i Vaše stránky a podle Vašich jídel si pracně sestavila svůj týdenní jídelníček, napsala si nákupní seznam a start odložila o skoro 14 dní. ALE. V práci jsem se o tom zmínila kolegyni a ta se toho chytla více, než já. Takže rozhodla, že ne za 14 dní, ale hned od pondělí začínáme. První jídlo jíme každá doma. Obědy vařím v práci. Večeře také jíme každá doma. Dnes máme 17. den a já jsem neskutečně ráda, že jsem do toho šla. Kolegyně zhubla už 6 kilo, já 3,5 kilo. Kolegyně jede na úbytek váhy. Já jedu na ozdravení organismu a jako bonus ty kila dole. Takže hurá, tento program zatím plní, co slibuje. Po jídle se necítím přeplácaně. 3 jídle denně mi bohatě stačí. Nehoní mě mlsná. zatím jsem neměla žádné výkyvy, A čekám ještě na zkvalitnění spánku. Zlepšení pleti. Zlepšení trávení.

  Na konci (nakonec jdeme do Whole60) bych s dovolením sepsala shrnutí.

  Jídla jsem si hned po prvním dni změnila podle sebe a svých chutí a přestala jsem se pasovat do role “vykrádačky receptů”.

  Děkuji za Vaše velmi inspirativní stránky, recepty a skvělou práci, kterou zde na stránkách odvádíte. Velmi Vás obdivuji a držím Vám i do budoucna pěsti a ať máte i nadále spousty nápadů.

  Mám ale otázku, zmiňujete, že jste v prvním Whole něco dělala špatně, co to prosím bylo?

  S úctou

  M

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Mari, moc děkuji za vložení milého komentáře a za sdílení vlastní zkušenosti se změnou stravu. Držím palce, ať program W30 (tedy vlastně W60) s kolegyní úspěšně zvládnete a ať vám přinese samá pozitiva. Budu se moc těšit na závěrečné shrnutí 🙂 Pokud smím poprosit, vložte ho pak do sekce, kterou jsem vytvořila přesně za tímto účelem. Ráda bych, aby čtenáři mých stránek měli podobné osobní zkušenosti s Whole30 měli dostupné na jednom místě. Jsou natolik cenné, že by bylo škoda, aby o ně přišli, nebo je museli hledat v různých sekcích. Předem moc děkuji https://paleosnadno.cz/vase-whole30/
   Co se týká vašeho dotazu – chyb bylo u mě více. Nedostatečně jsem si tehdy pročetla pravidla a ne úplně vše jsem správně pochopila. Program Whole30 není totiž jen o těle, ale také hodně o naší duši, o našem vztahu k jídlu a o tom, jak se sami na sebe díváme. S tím souvisí například zákaz vážení se nebo měření během celého programu (jedno ze základních, i když nejvíce porušovaných pravidel 🙂 ) a pak také příprava některých zakázaných jídel, byť z povolených surovin (například banánové lívance). Oboje jsem tehdy porušila, plus pár drobností navíc.
   Moc děkuji za tak úžasnou pochvalu mých stránek 🙂 Mám velkou radost, že jsou pro vás inspirací a doufám, že vám budou i nadále. Mějte se moc krásně a ještě jednou velké díky <3

 27. Maruška napsal:

  Dobry den,

  prave som prekrocila 50 – tku, 8 rokov so bezlepkova, bezmliecna a HIT, bezdetna a bez chlapa, po rozvode som sa zacala prejedat a vselico po veceroch chrumkat, a pribarala som cez zimu, Od jari sa snazim stravovat zdravo a vyvazene ale stale to nebolo ono, pri vymenovanych intoleranciach, nemam problem, nejest chleba a milujem zeleninu a nelubim ovocie, myslim si, ze so nasla vhodnu stravu pre mna. Aj sa zabavkam, aj mysel bude mat, co robit, aj sa najem, prave som si kupila multifunkcny hrniec a skusam, co vsetko dokaze. Nadabila som na vasu stranku a velmi sa mi to paci, asi idem do toho. Mozem pri vymenovanych intoleranciach koketovat s Whole 30?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den,
   myslím, že Whole30, případně Paleo či bezmléčné Low carb je pro vás naprosto ideální (jen úplně přesně neznám omezené u HIT).
   Moc držím palce, ať chutná a na nové stravě se dobře daří 🙂

 28. Mariánka napsal:

  Dobrý den, musím poděkovat za váš příklad a práci, kterou jste si dala se všemi těmi fotkami, recepty, texty… Všichni válčíme se životem a jediné na čem opravdu záleží, je přijatelné zdraví. Proto se také snažím něco změnit. Bude mi 60, mám neutěšenou sbírku chorob (mimo jiné diabetes, játra, ledviny, kostní dřeň), a k tomu chalupu plnou chlapů, kteří spoléhají na kompletní servis. Při vaření pro 6 lidí 3x denně není zas tak jednoduché odolat a dívat se do plné spíže, na plné talíře, vařit rozdílná jídla. Potřebuji shodit cca 10 – 12 kilo, ale 5x denně inzulin tomu fakt nepomáhá. Snažím se zatím třetí měsíc o jakousi mírnější verzi Whole30, občas si ale špatně píchnu a jsem moc dole s glykémií a musím rychle sníst sacharidy, než to se mnou švihne, občas neodolám a ochutnám při vaření, občas už nemám sílu uvařit si nakonec něco extra jen pro sebe, občas je potíž se surovinami (nakupujeme 1x za 14 dní), občas vyměknu a strčím do pusy kousíček koláče nebo čerstvého dalamánku (peču tak obden a každý čtvrtý den peču chleby), nebo jsem ve stresu, depresi, či mám bolesti a prostě potřebuji cokoli oblíbeného sníst (jablko, třešně, švestku, špendlíky, hrst buráků či mandlí, půlku banánu, ano, všechno špatně). Ale snažím se. Se spánkem problémy nemám, usínám sotva lehnu, občas mě trochu bolívá hlava, asi stejně jako předtím, jídla mi všechna moc chutnají, po zelenině bych se utloukla, 3 jídla denně super, recepty jsou úžasné, veselé, nápadité! Bohužel zatím 2 kila plus, a to si denně zapisuji a vejdu se pohodlně do 1000 kcal, v množství potravin problém není, už třicet let si nandávám na malinké dezertní talířky a jím malou lžičkou, abych toho moc nesnědla, problém je asi ve skladbě. Potřebovala bych být sama, abych byla schopná vždy dodržet bezsacharidy. Moji chlapi by nic z diety nejedli, chtějí klasickou kuchyni, ráno vločkovou (pohankovou, jáhlovou) kaši se zavařeninou a bílou kávu, na svačinu domácí pečivo s nějakou tvarohovou pomazánkou či domácí paštikou, v poledne hustou polévku, maso, brambory nebo knedlíky nebo ňoky, plus zákusek a pivo, odpoledne bílé kafe a zákusek a večer maso a přílohu, ideálně s omáčkou, pivo, a před spaním ještě šmejdí ve spíži (sýry, špek, šunku). Zeleninu v podstatě nejedí, takže musím vařit pro sebe zvlášť. Ne že bych jim xkrát nezkoušela něco propašovat do jejich klasiky, ale neakceptují změny, vyžadují to svoje (co kdysi vařívala tchyně). Shánět suroviny je také problematické (ubohý vesnický obchůdek bez zeleniny mimo cibule a brambor 3 km daleko), ale peru se s tím. Obdivuji vás, jak to dokážete, vše vymyslet, poshánět, navařit, nazdobit, naaranžovat, vyfotit… Nechápu, jak to děláte, kde berete čas, energii a nezlomnou vůli a cílevědomost. Já denně bojuji s časem, práce (z domova), pak zahrada, pole, zvířata, děti, chalupa, vaření, úklid, praní, učení a je tma a mrtvá padnu do postele, aniž bych byla schopna cokoli vymýšlet na další den k jídlu. Necvičím, nemám kdy a ucházející fyzičku mám ze vší té práce, ale možná bych zhubla, kdybych se dokázala přinutit (což nedokážu, jsem strašně unavená každý večer, že nedočtu ani jednu stránku). Umím si představit ideální komunu, jakýsi tábor, kroužek, společenství žen, které třeba ten měsíc společně vaří Whole30 a učí se a inspirují navzájem, takové lázně, kde maminky, ženy, babičky, tchyně… zregenerují a nabudou nových sil do života s chlapy a s rodinami… Asi ne v tomto životě 🙂 🙂 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, paní Mariánko,
   moc vám děkuji za váš komentář se sdílením osobní zkušenosti. Píšete, že mě obdivujete, ale to já naopak obdivuji Vás! Oproti vašemu dennímu režimu, toho zdaleka nemám tolik. I proto se můžu více soustředit na vymýšlení nových receptů a jejich přípravu. Opravdu to nemáte lehké. Vedle vás vypadám jak flákač 🙂 Hluboce před vámi smekám, že to aspoň zkoušíte a snažíte si najít cestu, jak stravování upravit. Hrozně ráda bych vám dala nějakou zaručenou radu jak na to, ale bohužel ji neznám. Moc vám držím palce, myslím na vás. A snad jen: Nevzdávat, nevzdávat, nevzdávat! 🙂 Občas stačí postupovat malými krůčky a když se člověk později ohlédne, sám je překvapený, jak daleko došel. Věřím, že s vaším elánem si nové stravovací zvyky zažijete raz dva a všude půjde lépe a lépe, i když to tak teď možná nevypadá 🙂
   Ještě jednou moc děkuji za milý komentář. Mějte se krásně <3

 29. Bara napsal:

  Krasny dobry den, bude pri whole30 problem tento aromatizovany druh kavy Oxalis (pražená káva, aroma smetanové čokolády a kokosu (3 %).Výživové údaje na 100 ml: energetická hodnota 35 kJ/ 8 kcal, tuky 0 g (z toho nasycené mastné kyseliny 0 g), sacharidy 1.3 g (z toho cukry 1.1 g), bílkoviny 0 g, sůl 0.03 g.
  Chapu spravne, ze mohu do kavy pridat trochu kokosoveho mleka nap AROY-D.Moc vam dekuji za ispiraci, diky vam uz nebudu odkladat a jdu do toho naplno,tak nechci nic pokazit

  • Lucka napsal:

   Krásný den, osobně bych se aromatizovaným nápojům vyhnula. Asi to nebude nic vyloženě proti pravidlům, ale v aromatech se může skrývat lecos a množství sacharidů na 1 dcl nápoje mi přijde nějaké vysoké (na “čistou” kávu).
   Ano, ve W30 si můžete do kávy přidat kokosové mléko.
   Děkuji za milý komentář. Mám velkou radost, že stránky přinesly potřebnou inspiraci. Držím palce s W30 ❤️

 30. Jakub napsal:

  Tak… Právě jsem dokončil jeden měsíc whole30 a musím uznat, že to byl krásný měsíc…

  Pocházím z rodiny, kde se jídlo neobešlo bez knedlíků, brambor, řízků, smažáků apod. Už dlouho době se ale snažím se svým zdravím něco dělat a kromě sportování jsem věděl, že potřebuji i změnit jídelníček. Kromě vegetariánských vln jsem měl, i diety bez pečiva, ale nikdy to dlouho nevydrželo. Teď to ale bylo jiné. Od začátku jsem do toho šel po hlavě a jasně jsem si stanovil, co nesmím jíst. Kromě toho jsem se taky rozhodl, že nebudu jíst vícekrát jak třikrát denně . Snídani v 8 ráno, oběd ve 13 a večeři v 17. Mezi tím občas nějaké ovoce, například před cvičením, při sportování. A cítím se mnohem lépe. Přes den mám daleko více energie a lépe se mi spí.

  Taky jsem díky této dietě začal víc času trávit v kuchyni. I když to občas bylo náročné, jelikož v práci vařili tu samou těžkopádnou kuchyni, co u mě za mlada, tak jsem si musel vařit i do práce a občas jsem z toho byl vyčerpaný, což nebylo vždy na škodu. Co se týče hladu během diety, tak ten pocit mi ze začátku přišel nepříjemný, ale potom jsem si ho oblíbil a zjistil jsem, že když mám hlad, jsem daleko více efektivní a kreativní, jak v práci, tak doma. A jako bonus k tomu všemu, se mi z 92 kg podařilo zhubnout na 85, což jsem si kladl dlouhodobě za cíl, a teď se mi to povedlo za necelý měsíc.

  Dietu doporučuji. Díky ní najdete nový způsob uvažování nad jídlem a zjistíte, kolik jídel jste do té doby neznali. Zároveň se díky ní dá hezky zhubnout a dodá vám spousty energie. Bohužel je to finančně a organizačně náročné. Každý den přemýšlet nad tím, co si uvařím další dny, jak k snídani, k obědu, k večeři, aby to nebylo pořád to samé dokola. I tak jsem si tenhle měsíc užil a ještě uvidím, zda budu v dietě pokračovat, teď bude pro mě opravdu náročné období, kde nebudu mít čas na to moc trávit tolik času v kuchyni. Co bylo trochu náročné, bylo najít vhodné suroviny na vaření. Za celou dobu se mi nepodařila sehnat hořčice bez cukru, protlak, slanina nebo i jiné exotické suroviny. Jak jsem psal, je to velmi ekonomicky náročné. Sice jsem ochotný do svého zdraví investovat hodně, ale občas to bylo přes příliš.

  Ještě jednou děkuji moc za inspiraci, kterou jsem bral z vašich jídelníčků, za inspiraci k novému způsobu života. Člověk k tomu ale potřebuje pořádný kus odhodlání se sebou něco udělat.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Jakube, moc děkuji za sdílení osobní zkušenosti s programem Whole30 ❤️ Je super, že jste popsal jak pozitiva, tak i negativa, která mohou člověka během těch 30 dní potkat.
   Mám radost, že jste si ve výsledku W30 užil a že vám program přinesl zdravotní benefity a také uvědomění si některých věcí, které jste třeba dříve přehlížel. Super výsledek!
   Chápu, že občas to muselo být opravdu náročné, ale věřím, že nyní už by to šlo mnohem snáze, protože jste získal spoustu nových dovedností a informací.
   Ještě jednou díky za komentář a přeji, ať se vám i nadále skvěle daří 🙂

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0
Váš košík je prázdný!

Vypadá to, že jste si do košíku ještě žádné zboží nepřidali. Není to škoda?

Podívat se na produtky