📖 Nová Svěží kuchařka 170 svěžích receptů z čerstvé zeleniny a kvalitního masa. Prozkoumat kuchařku
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

Pravidla x doporučení

Naprosto perfektně dokonalé a stoprocentní Whole30 neexistuje. My to víme. A doufáme, že vy také. Překvapení tím, co čtete?

Pokud se právě pokoušíte držet úplně dokonalé Whole30, přečtěte si znovu první větu. My počkáme 😉

Abychom si rozuměli – program Whole30 vyžaduje stoprocentní dodržování pravidel, nepovoluje žádná uklouznutí, podvůdky či výmluvy.
V tom je Whole30 striktní. Někdy ale přílišné soustředění na to, aby bylo vše naprosto správně, svádí z cesty a oficiální pravidla splývají s obecnými doporučeními. V tomto článku chceme ukázat rozdíly mezi bezpodmínečnými pravidly a „pouhými“ doporučeními. Po jeho přečtení budete přesně vědět, na co je nutné se soustředit se stoprocentním odevzdáním a kdy se stačí pouze inspirovat a použít svůj vlastní úsudek.

PRAVIDLA

Tohle je ta část programu Whole30, kterou musí dodržet všichni a vždy (pokud ovšem ošetřující lékař neurčí jinak; jeho instrukce vždy přebíjejí pravidla Whole30).

Stanovená pravidla jsou vás přístav v bouři, místo kam se obrátit, když při hledání inspirace uvidíte na internetu fotografie jídel, která nejsou povolená (např. lívanečky k snídani, i když jsou jen z vajec a banánů, tedy jinak povolených surovin) nebo když vás někdo přesvědčuje o „své pravdě“ a vy si nejste jistí, zda mu máte věřit.

Základní pravidla programu

Tato pravidla jsou vytesána do kamene (neměnná) a nesmlouvá se o nich. A ano, všechna 😉 Jsou to pilíře programu Whole30 speciálně navržené tak, aby vám pomohly dosáhnout výsledků, které změní váš život. Ano, občas se zdají opravdu trošku zvláštní a příliš přísná. Ale věřte, že právě díky nim je tento program tak efektivní.

 1. žádný přidaný cukr nebo umělá sladidla
 2. žádný alkohol
 3. žádné obilniny
 4. žádné luštěniny
 5. žádné mléčné výrobky
 6. žádné karagenany, siřičitany či glutaman sodný
 7. žádné pečivo, nekvalitní jídla nebo “mlsání” *
 8. žádné vážení či měření tělesných proporcí **

* I když toto pravidlo není tak černobílé jako ta ostatní, je tu pár položek, které jsou striktně zakázány, ať už si myslíte, že s nimi máte problém nebo ne. Jsou to:

 • potraviny jako je chléb, tortily, sušenky, korpus pizzy, palačinky atd., vše co je vyrobeno z jakékoli mouky (i těch ořechových)
 • snídaňové “dobroty”: palačinky, mufiny, vafle, cereálie, bagely atd.
 • sladké pečivo: dorty, cupcaky, koláčky, brownie aj.
 • nekvalitní jídlo („junkfood“): fritované hranolky nebo brambůrky, zmrzlina
 • a všechny recepty, kde se objevuje kombinace vajec, datlí a kokosového mléka, přidávaného s modlitbami za vytvoření hustého, krémového „lektvaru“, který může pro jednou změnit nepitelné černé kafe na „sladký, snový kávový nápoj“

** Jedno z nejméně oblíbených pravidel (a také nejvíc ingorovaných) říká „Nestoupejte na váhu celých 30 dnů“. Vůbec. Prostě se nevažte a neměřte. To není jen doporučení, je to jedno ze základních oficiálních pravidel. Proč? Protože program Whole30 je mnohem více o vašem zdraví než o čísle, které vám ukáže levná váha, jenž jste koupili v místním obchodě. Většina lidí má totiž se svou váhou nezdravý “vztah” (a pokud máte s dodržováním právě tohoto pravidla problém, ukazuje to, že jste přesně jeden z nich). Proto je důležité, abyste se po celých 30 dní plně soustředili na změny ve vašem zdraví, vašich pocitech a vašem vztahu k jídlu, a neřešili kolik vážíte.

Sledovat průběžné změny váhy během programu Whole30 vás může demotivovat, zkreslit váš skutečný pokrok, kterého jste dosáhli, a také negativně ovlivňovat vaše sebevědomí, což může narušit vaši důvěru, že program Whole30 funguje. Udělejte cokoliv, abyste se zbavili na 30 dní té „ošklivé věci z plastu“, která vás tolik ovlivňuje (aniž si to chcete připustit). Bylo by více než překvapivé, kdyby se vaše sebevědomí, vnímání sama sebe a vnitřní pocit štěstí nezlepšil minimálně o 37% (na to jsou věděcké důkazy ;-))

DOPORUČENÍ

Následující řádky nepopisují oficiální pravidla programu Whole30. Jestli si dáte mimo hlavní jídla svačinu, koupíte si vejce, která nejsou z volného chovu, či sníte šest porcí ovoce za den, neznamená to, že jste porušili pravidla programu Whole30. Všechna doporučení jsou připravena tak, aby vám pomohla zvýšit úspěšnost vašich výsledků. Tyto pokyny vám pomohou k lepšímu zdraví, povedou k proporčním změnám vašeho těla a zlepší váš vztah k jídlu. Nejsou to ale pravidla.

Nadneseně řečeno: můžete jíst ořechovou tyčinku 7x za den, slaninu (bez cukru) ze supermarketu a k tomu koktejl z “neorganických” borůvek či banánů a stále budete na 100% dodržovat program Whole30. I když bychom zrovna tenhle příklad stravování rozhodně nedoporučovali 😉

Návod pro sestavení talíře

Doporučení pro sestavení Whole30 talíře (volně ke stažení v AJ či CZ) jsou hlavně pro ty, kteří s programem teprve začínají, nebo pro ty, kteří ještě nemají plně funkční přirozené regulační signály těla (mám hlad / jsem plný).

Pomohou jim sestavit si jídelníček tak, aby měli dostatečný příjem bílkovin, tuku, zeleniny a zároveň jim ponechávají dostatek volnosti ve dnech, kdy nebudou mít takový hlad (nebo prostě nebudou chtít jíst “to všechno”). Váš talíř vůbec nemusí vypadat jako ten vzorový. Někteří z vás budou mít porce mnohem větší (sportovci, vysocí, svalnatí lidé), někteří mnohem menší (třeba děti). Pamatujte si proto – pokud všechny ingredience na vašem talíři 100% vyhovují pravidlům Whole30, pak je to jídlo v pořádku.

Žádné svačiny

Jak bylo detailně vysvětleno v knize Jídlo na prvním místě, doporučení jíst 3 jídla denně, nejlépe bez svačin (kromě těch před a po cvičení) pomáhá udržet vaše hormony ve zdravém rytmu a učí vás jíst správně.

Každopádně, je naprosto v pořádku, když zjistíte, že musíte mezi jídly ještě něco sníst. Lidem, kteří byli dosud zvyklí jíst šest malých porcí denně, může chvíli trvat, než si zvyknou na tři velké. Ti, kteří hodně a dlouho pracují, budou možná potřebovat čtyři velká jídla, nebo tři a svačinu. Pro děti, těhotné a kojící matky doporučení třech jídel neplatí vůbec. Klidně svačte, jen se ujistěte, že jíte po třech hodinách a ne že se cpete celý den. Občas se stane, že budete potřebovat něco malého sníst, abyste vydrželi do večeře, což je také v pořádku. Úspěch vašeho Whole30 nestojí na tom, zda jste si dali nebo nedali občas sváču.

Konzumace ovoce

Vzorový jídelníček Whole30 doporučuje zhruba dvě porce ovoce denně, a to jako součast jídla, ne samostatně jako dezert nebo svačinu. Nicméně, opět je to „jen“ doporučení. Množství sacharidů v jídle není v kontextu Whole30 směrodatné. Samozřejmě dává smysl jíst více ovoce v létě a méně v zimě. Takže klidně můžete sníst pět porcí ovoce v srpnu a naopak jen jednu nebo dvě během ledna.

Každopádně, pokud příjem ovoce probouzí vašeho “cukrového démona” a vy zjistíte, že pomocí něj uspokojujete svou starou touhu po cukru, je více než vhodné, abyste se pořádně a sebekriticky zamysleli, jak často a proč zahrnujete ovoce (a speciálně to sušené) do do vašeho Whole30 jídelníčku.

Sušené ovoce a oříškové tyčinky

Existuje pár komerčně dostupných tyčinek ze sušeného ovoce a ořechů, které složením vyhovují pravidlům Whole30 (ve Spojených státech jsou dostupné čtyři příchutě RxBars a jedenáct příchutí Larabars, v Anglii zhruba šest Nak’d bars). Také existuje spousta receptů na domací energetické tyčinky bez přidaného cukru (třeba jako ty ze Stupid Easy Paleo nebo i zde na Paleosnadno).

Pokaždé, když se v souvislosti s Whole30 zmiňují ovocné nebo oříškové tyčinky, je dobré doplnit jednu věc: jsou vhodné jako záchranné jídlo na cesty, při turistice, během pracovní cesty nebo nečekaně dlouhé noci v kanceláři. Je doporučeno nepoužívat tyto “co-nejblíže-podobné-sladkostem-co-to-jde” jako náhradu za opravdové jídlo, ale je to jen velmi silné doporučení, nikoliv pravidlo.

Ovšem pokud je budete jíst často anebo je konzumovat, kdykoliv dostanete chuť na něco sladkého, zjistíte, že i po skončení Whole30 vás ovládá stejný “cukrový démon” jako na začátku… ale to je vaše starost. Dokud jsou všechny použité ingredience přípustné, pořád je to stoprocentní Whole30, ať už se rozhodnete je užívat během programu, jak chcete.

Bio potraviny, maso a vejce z volně chovaných zvířat

Ne, nemusíte si kupovat mandle loupané španělskými pannami a opražené na tuku z jednorožce, aby to vyhovovalo Whole30 😉 Vše je důkladně vysvětlené v knize “Jídlo na prvním místě” – upřednostňovat maso a vejce z volně chovaných zvířat, bio suroviny či plodiny pěstované bez použití pesticidů či herbicicdů (z lokálních zdrojů, pokud to jde) je nejlepší rozhodnutí, které můžete udělat pro své zdraví, zdraví zvířete a zdraví naší planety. Je jasné, že toto rozhodnutí nemůže z finančních nebo zeměpisných důvodů udělat každý. Utraťte své peníze vyhrazené na jídlo, jak nejlépe můžete, dělejte ta nejlepší rozhodnutí s vědomím, že etikety jako “volný chov” nebo “bio” nejsou nutnou podmínkou pro dodržení pravidel Whole30.

Vše doma připravené

V roce 2009, kdy vznikl program Whole30, bylo velice těžké najít vhodné produkty s vyhovujícím složením, jako mandlové mléko, salátový dresink nebo majonézu, a to i v prodejnách zdravé výživy. Dnes už jsou alternativní stravovací styly (a produkty, které jim vyhovují) více rozšířené a výrobky, které byly dříve k dostání pouze lokálně, můžete sehnat prakticky kdekoliv (v rámci země i celého světa). Jestli jsou ingredience v koupeném mandlovém mléku / kečupu / majonéze v souladu s programem Whole30, nic vám nebraní si je užít. Pokud ale nemůžete takové produkty sehnat (nebo si je dovolit), udělejte si své vlastní. Na internetu je k dispozici spousta receptů (pár i zde na Paleosnadno 😉 ).

Smoothies

I tohle je v knize Jídlo na prvním místě zmíněné, ale stojí to za to zopakovat: Neexistuje oficiální zákaz smoothies během Whole30. Je to „jen“ doporučení založené na vědeckých poznatcích a získaných zkušenostech. Za prvé, je mnohem lepší jídlo kousat než pít, už kvůli míře nasycení. Smoothies obyčejně obsahují velmi mnoho ovoce, což znamená, že přijmete daleko více cukru, než byste ho snědli konzumací celých plodů. Smoothies také obvykle neobsahují bílkoviny a pak bývá těžké „dohnat“ správné množství proteinů v dalších dvou jídlech. Navíc, vypít velké množství ovoce hned po ránu může mít za následek kolísavou energii, hlad a chutě během celého dne. Nikdo vás ale nevyhodí z programu Whole30, když si dáte smoothie. Možná si jen k tomu udělejte ještě míchaná vajíčka, OK? 😉

TAK TROCHU Z OBOJÍHO

Tady se pravidla a doporučení překrývají a platí od každého trochu. Ano, budeme mluvit ZNOVU o lívanečkách 😉

“Nevytvářet” pečivo, zákusky, sušenky, nezdravé a nekvalitní jídlo (pizza, smažené hranolky atd.), nebo podobně „smlouvat s pravidly”
Přetváření špatných stravovacích návyků pomocí technicky správných ingrediencí je jedna z nejkontroverznějších částí programu Whole30 (a je také velmi těžké ji definovat). Z jedné strany je to pravidlo, které je definováno výše, na druhou stranu musíte také použít svůj nejlepší úsudek. Souvislosti jsou důležité a vy jste jediní, kdo pozná, zda je dané jídlo v souladu s vaším Whole30, nebo ne. Například pečené nugetky jsou skvělá večeře, ale pokud se snažíte zbavit závislosti na KFC, možná to není pro vás ta nejlepší volba.

Hodně přemýšlejte, zda jídla, která si vybíráte během Whole30, plní záměr programu, a to nejen z hlediska dodržování pravidel. Spustí toto jídlo u vás nezdravé reakce nebo chutě? Dáváte si tohle jídlo kvůli touze po cukru? Má dané jídlo utišit nutkání něčeho si „zobnout“? Neporušíte tím základní princip programu? Pokud si nejste jistí, použijte jednoduché pravidlo: když máte pochybnosti, vynechte to. A pamatujte si, je to jen 30 dní.

Omezení rostlinných olejů

V deváté kapitole knihy Jídlo na prvním místě jsou vysvětleny všechny důvody, proč rostlinné oleje např. ze slunečnice, sóji, buráků, řepky, kukuřice nebo hroznových semínek nevyhovují dobrým stravovacím standardům a měli bychom je vynechat. Kdyby ale byly ve Whole30 striktně zakázané, nikdy byste se nemohli najíst mimo domov. Restaurace běžně používají rostlinné oleje. Zákaz těchto olejů by znamenal, že si nemůžete dát pracovní oběd, koupit “vhodný” burger na letišti nebo si užít rande ve vašem oblíbeném bistru. A to by udělalo Whole30 jednoznačně nemožným pro většinu z nás.

Takže vysloveně zakázané jsou rostlinné oleje vyrobené z nepovolených surovin (pravidlo „NE pro obiloviny a luštěniny“): kukuřičný olej, rýžový olej, sójový olej a arašídový olej a je doporučeno zredukovat užívání těch ostatních: olej slunečnicový, řepkový, z hroznových semínek nebo sezamu. To znamená, nepoužívejte doma v kuchyni řepkový olej jako svůj hlavní tuk na vaření, je spousta lepších možností, které najdete v nákupním seznamu Whole30 (v CZ, v AJ). Ale nebojte se použít panenský slunečnicový olej na přípravu domácí majonézy nebo sníst vajíčka usmažená na řepkovém oleji, kdyz jdete na brunch s kamarádem.

Znovu od začátku

Pravidla Whole30 jsou jasná – jakékoli porušení programu znamená začít znovu od začátku. Každý den se množí dotazy od lidí, ktěří si nevšimli nějaké ingredience na štítku, porušili pravidla tím, že vlezli na váhu nebo si udělali palačinku/sušenku/mufin/pudink. Takže musí začít znovu? Ano, bylo by lepší, kdyby opravdu začali znovu, od začátku.

Lze pochopit, že žádné Whole30 není zcela a naprosto perfektní. Je ale potřeba, abyste celých 30 dní, od začátku až do konce, stoprocentně dodržovali pravidla, charakter a záměr Whole30. Proč? Kromě potencionálních fyziologických dopadů také proto, že jste se zavázali sami sobě, a porušení pravidel by byla zpráva od vás pro vás, že nejste sami pro sobe dost důležití, abyste tento závazek splnili. Tato zpráva “smrdí” a bude prostupovat všemi oblastmi vašeho života, ať už s tím souhlasíte nebo ne.

Takže, raději si přečtěte etiketu dvakrát, zeptejte se na všechny správné otázky, když budete jíst venku. Nestoupejte na váhu (nestojí to za to) a na jeden měsíc vynechte chia pudink. Vložte do vašeho Whole30 to nejlepší z vás a vytěžte z tohoto měsíce co nejvíc. Až na pár výjimek, dostanete zpět přesně tolik, kolik do toho sami vložíte. A pokud opravdu nechcete začínat znovu od začátku, nemusíte. Protože jste dospělí a nikdo vám ve finále nemůže nařídit, co máte dělat.

Držíme palce 🙂

Volně přeloženo týmem Paleosnadno na základě textu na stránkách Whole30 (Whole30 101: Rules vs Recommendations)

99 Komentáře

 1. Marcela F. H. napsal:

  Děkuji za perfektní článek!!! Přesně to, co jsem potřebovala pro pochopeni Whole 30 🙂

 2. Lucie napsal:

  Moc rádo se stalo. Upřímně, i mně tenhle článek mnohé věci ujasnil 🙂

 3. Eva K. napsal:

  Díky za přehledné info. Jen z posledního odstavce: chia semínka také ne?

 4. Lucie napsal:

  Pak to ale nebude Whole30 (tam se s pravidly nedá smlouvat), ale spíše paleo nebo primal. Což nijak nesnižuje správnost vašeho rozhodnutí a taková změna stravování určitě přinese své pozitivní výsledky.

 5. Linda napsal:

  dekuji za clanek a dnes zacinam.. jsem velmi zvedava ,zda budu pocitovat nejake zmeny,at uz vnitrni ci vnejsi..jen porad lehce tapu jaky tedy tuk doma pouzivat na teplou kuchyni.Poradite? Dekuji a jidla co mate nafocene vypadaji skvele:)

 6. Lucie napsal:

  Dobrý den, Lindo, změny určitě pocítíte. Pokud do toho půjdete opravdu poctivě, změny se dostaví. Ze začátku možná spíš ty negativní (malátnost, podrážděnost, snížená výkonnost apod.). Ale vydržte, všechno brzy přejde a naopak se objeví ty pozitivní stránky – lepší spánek, konstatní energie po celý den, absence „honění mlsné“ a další.
  Na teplou kuchyni je nejlepší používat olivový olej (při nižších teplotách, ne na smažení), kvalitní rafinovaný kokosový olej, ghee (přepuštěné máslo) nebo bio sádlo. Nicméně se snažte příliš často nesmažit, raději přidávejte kvalitní tuky do jídla za studena (panenský olivový, avokádo, panenský kokosový apod.).

  • Lucie napsal:

   Dobrý večer, mohu se zeptat, jaký příjem bílkovin, tuku a sacharidů za den bych měla mít při paleo a při whole dietě? Dekuji, nikde jsem nenašla..

   • Lucie napsal:

    Dobrý den, nenašla, protože se při těchto stravovacích stylech nepočítá. U W30 je to přímo zakázané, u palea většina lidí také spíše nepočítá. Ono se to při dodržování pravidel a doporučení ohledně sestavení talíře ustálí samo.

 7. Martina napsal:

  Dobrý den, děkuji za pěkné a velmi inspirativní stránky:-) Již delší dobu se snažím jíst zdravě, vařit si chutná a jednoduchá jídla doma (tudíž vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám), ale až teď jsem dospěla k názoru, že vyřadím ze své stravy lepek (pro upřesnění nejedla jsem ho moc – jeden plátek žitného chleba a dva knäckebroty denně, ale o víkendech, když jsem upekla rodině něco sladkého, neodolala jsem a dala si kousek až dva také). Nicméně jsem zjistila, že mému zažívání zřejmě nedělá dobře. Ze zdravotních problémů trpím autoimunitní sníženou funkcí štítné žlázy. Přečetla jsem si knihu Jídlo na prvním místě, zkoukla několik stránek a hlavně zkušeností a od zítřka se chci vrhnout do Whole30. Mám na Vás jeden dotaz. Pochopila jsem, že káva je přípustná pouze bez mléka, což není problém, kávu nesladím léta a bez mléka ji piji téměř pět let. V knížce je napsáno, že káva se může pít ráno (po jídle) nebo během dopoledne. Myslíte, že by byl velký prohřešek, když jsem zvyklá dát si svou jednu černou kávu po obědě??? Děkuji za odpověď a ať se Vám daří!:-)

 8. Lucie napsal:

  Dobrý den, Martino, kávu po obědě bych až tak neřešila, to je myslím v pořádku. U kávy jde hlavně o to, aby vám nenahrazovala jídlo, což v tomto případě nehrozí. Káva je přípustná i s mlékem, ale pouze nějakým rostlinným (kokosovým, makovým, mandlovým apod.). Pokud budete pít poslední kávu po obědě (neovlivní vám to večerní usínání), budete přes den dostatečně pít tekutiny (aby vás káva příliš noedvodnila) a nebudete si s ní nahrazovat jídlo, tak je to naprosto OK.
  Držím palce, ať Whole30 bez obtíží dáte. Vzhledem k vašim zdravotním obtížím ale doporučuji prostudovat pečlivě i AIP a zvážit dodržování tohoto přísnějšího protokolu. Hodně štěstí 🙂

 9. Martina napsal:

  Děkuji za odpověď. S tím mým autoimunitním se to má tak. Před pár lety mi čistě náhodou objevila lékařka zvýšenou hodnotu TSH, tudíž sníženou funkci štítné žlázy. V té době jsem nepociťovala jediný příznak. Na endokrinologii mi bez kontrolního odběru nasadili Euthyrox a sdělili diagnózu autoimunitní sníženou funkci. Začala jsem tedy poctivě zobat léky a najednou jsem měla 6 příznaků z deseti a cítila jsem se strašně!!! Takhle jsem přežívala nějakou dobu, až jsem se rozhodla, že vyzkouším léky vysadit, resp. snížit. A světe div se, bylo mi lépe. Když jsem se dotázala své endokrinoložky, kolik jsem měla protilátky (byla jsem si totiž vědoma, že mi je nikdy nenabírali), přiznala, že mi je nikdy nenechala nabrat, ale prý to autoimunitní mám. Čas od času si zaplatím vlastní odběr THS a příště si nechám nabrat i ty protilátky, abych zjistila, jak to doopravdy je!?!
  Zítra najedu na whole30 a pak případně nezavrhuji ani AIP. Momentálně si myslím, že převážně vejce budou tvořit bílkovinovou složku mé snídaně a na zvýšené množství masa si budu muset přivyknout. Při AIP bych musela vejce vyřadit, a to bych pak maso i snídala… ale časem to třeba nebude problém. Teď jsem to měla tak půl na půl, bezmasá jídla jsem doplňovala kozím sýrem nebo semínky. Děkuji za podporu, těším se 🙂

  • Petra napsal:

   Dobrý den,
   mohla byste se prosím podělit o Vaše zkušenosti s paleo dietou a jejímy vlivy na sníženou funkci štítné žlázy? Bohužel jí také trpím a cpát do sebe léky se mi teda nechce…. děkuji.

   • Lucie napsal:

    Dobrý den, problémy se štítnou žlázou patří do autoimunitních onemocnění, která se bohužel léčí jen velmi těžko. Strava může hodně napomoct, ale nemoc jako takovou nevyřeší. Osobní zkušenost nemám, takže neporadím. Ale vím, že hodně lidí s autoimunitním onemocněním drží tzv. AIP protokol, tedy ještě přísnější protokol, kdy se vynechávají další suroviny, jako vejce, ořechy, lilkovitá zelenina, některé koření aj.

 10. Marcela napsal:

  Dobry den, chtela bych zacit s Whole30. Jen mam obavu, jestli pak nebudu mit problem s kojenim, neovlivni se tvorba mleka? Jestli nemam zacit s paleo stravou a az prestanu kojit vrhnout na na Whole30.
  Dekui za odpoved

 11. Lucie napsal:

  Dobrý den, mezi Whole30 a paleem nutričně prakticky není žádný rozdíl (Whole30 zakazuje navíc jen dezerty). Na co se víc cítíte, záleží samozřejmě na vás, ale spousta žen drží Whole30 i během kojení a výsledky si pochvalují. Více o tom najdete v nové knize Whole30.

 12. Šárka napsal:

  Dobrý den. Koupila jsem mraženou zeleninu kde byla mrkev ,hrášek a kukuřice a vůbec mi nedošlo že je hrášek a kukuřice zakázaná ..je to velký malér ?

 13. Lucie napsal:

  Dobrý den, Šárko. Malér? Pokud jste směs již snědla, měla byste správně začít od začátku. Ale jak uvádí sami autoři, finální rozhodnutí je na vás, i když doporučují začít nanovo. Tohle za vás bohužel nikdo nerozhodne 🙂 Hodně záleží na vašich cílech. Pokud chcete zjistit vaše případné intolerance, doporučovala bych začít od začátku.

 14. Michal napsal:

  Pokud jsem dobře četl, hrášek zakázáný ve whole30 není, neboť je řazen mezi zeleninu, ne luštěniny….

 15. Lucie napsal:

  Bohužel v obou knihách došlo k mírně zmatečnému překladu. Hrášek (kuličky) jsou mimo pravidla Whole30. Povolené jsou jenom druhy, kde se konzumuje celý lusk (nevylupují se z něj semena, ale jí se celý).

 16. Nikola napsal:

  Můžu se prosím zeptat jak je to s chia semínky? Vím že v nákupním seznamu zmíněna nejsou ale nejsou ani napsány jako zakázané. Zda se mohou konzumovat? A moc Vám chci pochválit recepty, ze začátku jsem měla z Whole30 obavy, ale díky Vám se těším, hodně mě inspirují 🙂

  • lucie napsal:

   Dobrý den, Nikolo. Chia semínka se smí. Hodně ale záleží na tom, co z nich budete chtít připravovat. Třeba chia pudink povolený není. Někdo je ale používá jako „posyp“ na zeleninový salát a to je ok. Nicméně, patří mezi semínka a ořechy pro které platí, že by je člověk měl používat omezeně.
   Moc děkuji za pochvalu receptů. Jsem nadšená, že Vás inspirují a dodávají odvahu se do Whole30 pustit. Držím palce 🙂

 17. Tomáš Till napsal:

  Zdravím,
  už před měsícem jsme si s partnerkou svých 30 dnů s Whole30 odbyli. Nezačali jsme proto, že jsme chtěli shazovat kila či měnit postavu. Prostě jsme si po přečtení knihy uvědomili, že se naše stravovací návyky tímto směrem ubírají. Po 30-ti dnech jsme si položili otázku co dál? Shodli jsme se na tom, že budeme v tomto směru pokračovat. Je to sice náročné na čas i na finance. Denně strávím minimálně 1-2 hodiny u plotny, ale tahle strava tak jak je nám vyhovuje. Přidali jsme jogurty a já jsem si vrátil podmáslí. Sem tam máme i brambory a už jsme si večer dali i víno. Hodně trénuji, tak jsem si do jídelníčku musel zařadit sacharidové a proteinové nápoje před a po tréninku abych za chvíli nebyl jak z koncentráku. Tím jsem chtěl říct, že jsme se nevrhli do něčeho o čem nemáme ani ponětí, ale i přes to, díky za článek pomohl mi uvědomit si, že nejsme sami. Všechno co píšete je hezky napsané to co se mi honí hlavou. Vaše recepty mi byly alespoň zpočátku inspirací a po pravdě kokosové řezy a mandlové šneky jsou fakt výborné. Možná by jste mohla ještě uveřejnit odkaz na dýňové housky, občas je prostě pečivo třeba a tohle, stejně jako vaše vynikající paleo pečivo si podle mně s Whole30 neodporuje jen je trochu levnější díky dýňové mouce.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den,
   děkuji za milý komentář.
   Gratuluji vám k úspěšně dokončenému Whole30. Je dobře, že jste se s partnerkou rozhodli v podobném stravování pokračovat. Píšu záměrně podobném, protože to, co popisujete, již není Whole30, ale tzv. paleo primal. Tedy způsob stravování, který je sice založen na podobných principech, nicméně povoluje například kvalitní tučné výrobky. Hodně lidí na něj po absolvování Whole30 přechází a naprosto jim to vyhovuje. Já se musím i nadále držet striktnějšího protokolu, tedy palea, protože mi mléčné výrobky nedělají dobře.
   Vámi zmiňované brambory jsou povolené i během Whole30, zejména pokud jste sportovci. To já bohužel nejsem a ani mi nikdy moc nechutnaly, proto je v mých receptech nenajdete.
   Dýňovou mouku zatím nepoužívám, proto nemůžu nabídnout ani žádný recept. Ale děkuji za inspiraci, možná bych mohla něco zkusit 🙂
   Omlouvám se, ale v jednom bodu si s vámi dovolím nesouhlasit – jakékoliv pečivo je během Whole30 striktně zakázané. To právě paleo se na podobná jídla kouká smířlivěji, během Whole30 jsou ale jakékoliv housky, chleba či dezerty mimo pravidla. Osobně se pečivu snažím spíše vyhýbat a člověk si časem na jeho absenci naprosto v pohodě zvykne. Sem tam udělám semínkový chléb nebo sezamové krekry. Ale to vážně jen občas 🙂
   Mějte se krásně a hezké prožití slunných velikonočních svátků
   Lucie

   • Dominika napsal:

    Dobrý den. Zaujala mne informace, že brambory jsou povolené. Já jsem myslela, ž pouze batáty. Klasické brambory miluju a dost by mi pomohly v začátku.
    Děkuji.

    • Lucka napsal:

     Dobrý den, brambory jsou ve Whole30 povolené už docela dlouho 🙂 Chyběly jen v prvním vydání knihy Jídlo na prvním místě.
     Nicméně i tak by měly být v jídelníčku spíše jen občas a neměly by zastupovat zeleninu na talíři.
     Ať se daří 🙂

 18. Monika napsal:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, zda-li třetí jídlo (večeři) si mám dát až po cvičení nebo před cvičením. Cvičit jdu v 7 večer a přijdu domů 20:30. Děkuji za odpověď Monika

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, záleží na vás. Osobně bych raději jedla až po cvičení, s plným žaludkem by se mi cvičilo špatně. Někteří sportovci přidávají i malé jídlo před cvičením, klasické velké jídlo zařadí až po cvičení. Mít 3 jídla je pouhé doporučení, žádné dogma. Takže si to udělejte tak, abyste neměla hlad, ale ani nebyla nepříjemně plná.

 19. Martina napsal:

  Dobry den mozem podstupit program Whole30 ked kojim dvojmesacne babo. Dakujem

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, můžete. Nicméně, je nutné více hlídat kolik a co jíte. Hodně lidí má na Whole30 tendenci jíst příliš málo, výrazně také omezí sacharidy. To by u vás mohlo ovlivnit tvorbu mléka, proto je nutné hlídat dostatečný kalorický příjem, neklesnout se spotřebou sacharidů pod 100 g (tedy hojně zařazovat sacharidovou zeleninu a také více ovoce, než je doporučeno například pro ty , kteří chtějí zhubnout). Netrvat na 3 jídlech denně, ale naopak si dopřát jídel víc, klidně 4-5. A také, a to je hodně důležité, opravdu dostatečně pít. Pak bude Whole30 vhodné i pro vás a věřím, že bude mít skvělý vliv i na vaše miminko 🙂 Mějte se krásně.

 20. Petra napsal:

  Dobrý den,

  dnešním dnem vstupuji do posledního týdne Whole30. Nevím čím to je, ale moje první týdny pro mně byly z hlediska energie, lehkosti, síly lepší než-li to, co přišlo třetím týdnem. Pořád mně nadýmá, stolice průjmovitá, slabost ve svalech, málo energie a nevím kde je problém. 🙁 Nesetkali jste se s tím někdo?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den. Třetí týden hodně lidí uvádí zhoršení zažívání. Zamyslete se, jak vypadá vaše strava. Nesklouzla jste do přílišného stereotypu, nejíte stále stejná jídla, příliš ořechů či vajec? Příčin může být spoustu. Většinou se ale jedná o dočasné obtíže, které brzy vymizí. Držím palce, ať je vám co nejdříve lépe.

   • Terka napsal:

    No tak to jsem zvědavá co mě čeká, jsem u 17. dne a je mi absolutně senzačně! Co se týče třeba jisté ženské, každý měsíc se opakující, záležitosti, ani nevím, že přišla, obvyklé šílené příznaky předtím, prostě nejsou! Kdyby to bylo jen whole, odmítám se vracet k cukru a mouce.

 21. Cýba napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat – jsem nyní ve svém 4. týdnu Whole30 a objevila jsem u sebe zvláštní reakci na kokosové mléko. Když s ním vařím a dávám ho např. do polévky, nic mi po něm není (stejně jako po kokosovém oleji). Párkrát jsem si ho ale zkoušela dát samotné, najednou vždy cca 100-150 ml, abych si doplnila tuky. Všimla jsem si, že mi po něm není úplně dobře. Pořád jsem ale doufala, že to třeba není přímo z toho. Dnes jsem si ho také k obědu takto dala a je mi tedy opravdu špatně. Chce se mi zvracet, bolí mě břicho, cítím se jak při hnusné kocovině. Bohužel už asi nemůžu popřít, že to je právě po kokosovém mléku. Setkali jste se někdy u sebe nebo někoho jiného s touto reakcí nebo nenapadá vás, čím by to mohlo být? Štve mě to, protože po vysazení mléčných výrobků jsem se radovala, že si budu moci dopřát tuto dobrotu. Všude samozřejmě také čtu, jaká je to zázračná potravina.

  Moc děkuji za případné odpovědi a také autorce tohoto blogu, který mě mým Whole30 provází 🙂
  Hezký den!
  M

  • Lucie napsal:

   Dobrý den,

   moc se omlouvám, že odpovídám s takovým zpožděním, ale nějakým záhadným způsobem mi váš komentář spadl do spamu.
   Problémy s kokosovým mlékem popisuje poměrně hodně lidí. Určitě nejste jediná. Ono se totiž tráví (i kokosový olej) úplně jinak než jiné tuky. Takže u někoho tyto suroviny vyvolávají trávicí obtíže.
   Osobně s označením jako super potravina příliš nesouhlasím. Každá surovina má svá ale. Pokud vám působí obtíže mléčné výrobky, neměla byste je prostě nahradit ve stejné míře jinou surovinou. Spíš si najít cestu jak to zvládat bez nich. Sem tam je pak při vaření nahradit kokosovým mlékem nebo rozmixovanými kešu. Nalít si ale sklenici kokosového mléka není dle mého ale ta nejlepší cesta.
   Pokud jste na začátku změny svého stravování, chvíli to ještě potrvá, než si najdete tu svou cestu. Ale najdete 🙂

   Držím palce
   Lucka

 22. Hana napsal:

  Dobrý den,
  Tak díky vaším stránkám se dnes pustím do Whole30 a měla bych na Vás takový dotaz. Pracuji na dvousměnný provoz a úplně si nevím rady, co kam a jak zařadit. Když mám ranní, opravdu nemám sílu vstát o pul hodiny dříve a chystat si jídlo, nemluvě o tom, že i během té pul hodiny bych nebyla schopná nic popřít. Ale do hodiny mě začne svírat takový hlad, že je mi na zvracení i když vlastně nemám co. A protože pracuji ve fabrice, nemůžu od příchodu do haly do přestávky nic jist. Další problém vidím v „obědě“, který bývá nepravidelně mezi 10 a 12 a následný hlad po příchodu domů. Nějak nevím, jak jídlo celodenně rozložit. U odpolední směny bývá pauza opět nepravidelně mezi půl 6 a 7 a co pak jist okolo 11 večer, když přijdu domů a opět mám hlad?
  Nyní mám dobrovolně měsíc čistě noční a jediné pravidelné jídlo je v půl 3 ráno o pauze, protože jinak spím jako zabitá.
  Máte pro mě nějakou radu, co jak to rozvrhnout? Možná by na toto téma mohl i vzniknout nějaký článek 🙂

 23. Lucie napsal:

  Dobrý den, Hanko,

  gratuluji k rozhodnutí pustit se do Whole30. Pokud ale chcete z programu vytěžit maximum, budete muset „zlomit“ i některé své zvyky ohledně stravování.
  Vím, s některými to jde hodně těžko. Ale dá se to 🙂 Snídat byste ráno měla. I když se vám do toho nechce (vím, o čem mluvím, sama s tím trošku bojuju, ale když to zlomím, cítím výrazný posun k lepšímu). Souvisí to s nastartováním správného fungování metabolismu a produkce hormonů. Pokud vstáváte takhle brzy, snídaně si připravujte dopředu a ráno si je jen ohřejte. V hlavě vypněte označení snídaně, oběd, večeře. Prostě si to nazvěte jako jídlo 1, 2 a 3. Ráno zkuste zařadit polévky. Teď je na ně ideální období, pro žaludek jsou po ránu příjemné i pro ty, kterých se moc snídat nechce a dají se případně i pít z cestovního hrnku cestou do práce (nic moc varianta, ale lepší než nic). Ostatní jídla si poskládejte už podle vaší volby. Vždy by ale měla být dostatečně sytivá, abyste vydržela bez svačin i několik hodin bez pocitu hladu.
  Udělejte si velké zásoby různých jídel do mrazáku. Aby se vám nestalo, že přijdete unavená domů z práce, nebude se vám chtít vařit a přitom budete mít velký hlad. To jsou přesně okamžiky, kdy to člověk vzdá a poruší pravidla a veškerá dosavadní snaha je najednou pryč.
  Skvělým pomocníkem vám bude i pomalý hrnec, který vám uvaří, zatímco vy budete v práci. Po návratu domů vás bude čekat hotové jídlo.
  Startovací pozici máte těžší než ostatní s pevným denním časovým harmonogramem. Ale podle odezvy podobně pracujících lidí se to zvládnout dá.
  Držím palce 🙂

  • Hana napsal:

   Děkuji, zkusím, co půjde 🙂 pomalý hrnec jsem k tomuto účelu kupovala, jenže mi hned po třetím jídle odešel, takže mě vůbec jako řešení nenapadl. Jsem ráda, že jste mi neřekla něco ve smyslu, že směnný provoz není zdravý a že mám zkusit jinou práci 🙂
   Přeji hezký den

 24. Terka napsal:

  Dobrý večer, já ten slunečnicový olej nemůžu pustit hlavy. Na pečenou zeleninu se mi vždycky hodil nejvíc, to samé třeba pod vejce nebo omeletu. Nohoře na pánvi jsem už nahradila sádlem a je to lepší a měnit nebudu, i když nejsem na whole (ale brzo bude druhé WH :)) Ale pečená zelenina…dávám sádlo, to jde. Oliváč je prostě cítit. Co slunečnicový olej, který není rafinovaný? Prostě kvalitní, dejme tomu za studena lisovaný? Asi je to škoda, ho péct, ale když on mi vždycky seděl nejvíc… Předem díky moc, Terka

  • Lucie napsal:

   Dobrý večer. Přesně jak píšete, nerafinovaný olej je vážně škoda tepelně upravovat. Navíc tím, že není rafinovaný, nevydrží tak vysoké teploty. Zkuste si spíše sehnat méně chuťově výrazný olivový olej, nebo vyzkoušejte ghee.

 25. Iva napsal:

  Lucko, už víc než rok nepiji černou kávu, nahradila jsem ji Carem,což jestli chápu dobře, nevyhovuje Whole30?

  • Lucie napsal:

   Ano, Caro nevyhovuje, je to obilný výrobek. Ale pokud si to dobře pamatuji, prodávají Karo a to je náhražka kávy z kořene čekanky. Ta pravidlům vyhovuje, tak se pokuste sehnat to. Nebo ajurvédskou kávu. Ta je také moc dobrá 🙂

 26. Jana Obročníková napsal:

  Dobrý den, Lucko,
  chystám se začít Whole30 a aktuálně beru Vigantol, ProbioLact a Bu-Met. Chci se zeptat, jestli to při Whole 30 vadí.
  Děkuji za odpověď.
  Jana

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, nejsem lékárník, uvedené léky detailně neznám, takže neumím odpovědět. Jediné co můžu poradit – zkontrolujte detailní složení na příbalovém letáku. Pokud nějaká složka nevyhovuje pravidlům a nejedná se o lék nutný a předepsaný lékařem, vynechte ho, případně ho nahraďte jiným s vyhovujícím složením. Pokud se jedná o léky předepsané lékařem, ty mají vždy přednost před pravidly Whole30. Je nutné ale brát v potaz, že mohou případně ovlivnit výsledky programu.

 27. Pavla napsal:

  Dobrý den, jaký olej tedy doporučujete jako hlavní k tepelné přípravě jídel? Děkuji. PS: Moc krásné stránky se spoustou inspirace 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ve Whole30 lze použít olivový olej, ghee a sádlo. Sama prakticky nic jiného nepoužívám. Moc děkuji za pochvalu stránek 🙂

 28. Lucie napsal:

  Dobry den, myslite si ze pri Whole30 mohu pir Caro z cekankoveho korene? Dekuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, zřejmě máte na mysli Karo, ne Caro. Caro je z obilí, to je mimo hru. Karo z čekanky je v pořádku.

 29. Zuzka napsal:

  Hezký večer, Lucie. Svůj Whole30 jsem držela téměř 2měsíce. Mám doma knihu Jídlo na prvním místě, která mi spoustu věcí vysvětlila a v mnohém otevřela oči. Kniha a Vaše stránky s úžasnými recepty mi velmi pomohli. Nicméně teď nevím co a jak dál 🙁 Tápu a cítím se ztracená. Mám jasno, že pečivo a věci z mouky chci naprosto minimalizovat a místo pečiva si peču semínkové krekry podle Vašeho receptu. Přemýšlím o Low Carb, ale chybí mi jasná lajna. Můžu Vás poprosit o radu? Díky Zuzka

 30. Zuzka napsal:

  Ještě bych na Vás měla prosbu Lucie. Ve svém jídelníčku Low Carb máte Chia kakaový pudink z kokosového mléka, ale nikde jsem nenašla recept. Mohla bych Vás o něj poprosit? Děkuji Zuzka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Zuzko, ten do Whole30 nepatří. Na stránkách na něj recept nemám, je v aplikaci Low carb. Jedná se vlastně o chia semínka rozemletá najemno a pak smíchaná s kokosovým mlékem, kakaem a sladidlem podle chuti. Pro správnost ale ještě jednou uvádím – TENTO RECEPT NEPATŔÍ DO W30 🙂

 31. Alena Hekrlová napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jestli se může konzumovat kvašená zelenina. Nikde jsem o ní nenašla zmínku.

 32. Tina napsal:

  Dobrý den, začínám s Whole30 a potřebovala bych pomoci se snídaněmi. Dosud jsem snídala různé kaše, jogurty a semínka, což už je teď tabu. V případě snídaní mi chybí fantazie, můj mozek se musí celý přeprogramovat, což bude trvat. Mohla byste mi poradit, popř. mě nasměrovat někam, kde najdu inspiraci. Moc Vám děkuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Tino, se snídaněmi bojuje hodně lidí. Nejste ani první, ani poslední. Teď je ideální období na to, začínat den polévkami. Snadno se připraví předem, ráno je stačí ohřát. Skvělou variantou jsou pak i předem připravené frittaty, slané zeleninové muffiny, plátky pomalu pečené panenky atd. Nakoukněte ke mně do 5 měsíčních jídelníčků. Věřím, že tam pár nápadů pro svoje snídaně najdete https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/ Nebo se přihlaste do FB skupiny Whole30 https://www.facebook.com/groups/Whole30CZSK/ Tam lidi vkládají fotky svých jídel, takže budete mít další hromadu nápadů. Držím palce 🙂

 33. Martina Nejedlá napsal:

  Dobrý den, uvažuji o Whole30, protože trpím častými gyn.mykózami. Máte s vyřešením těchto potíží dobré zkušenosti? Nebo byste mi doporučila něco jiného.
  Děkuji Martina

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Martino, omlouvám se, bohužel neumím přesně a odborně poradit. Mohlo by pomoct. Ale velmi záleží na vaší dosavadní stravě a také na skutečné příčině vašich obtíží. U někoho se za tím skrývá příliš mnoho sacharidů ve stravě, u někoho je problém někde jinde. Každopádně W30 stojí za zkoušku vždy. Držím palce, ať pomůže 🙂

 34. Soňa napsal:

  Dobrý den Lucie,
  mohla bych se prosím zeptat, zda je povolené si jako dressing k salátu objednat česnekový olej ?
  Předem moc děkuji za odpověď 🙂 S programem začínám a přiznám se, že co se výběru potravin a surovin dost tápu, možná budu „otravovat“ ještě vícekrát.
  Hezký den
  Soňa

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Soňo, velmi záleží na tom, o jaký olej se konkrétně jedná. Ale pokud to bude třeba olivový olej ochucený česnekem, s radostí do něj. Můžete si ho připravit i sama za zlomek ceny 🙂

 35. Milada napsal:

  Dobrý den, stále pročítám a prohlížím vaše krásné stránky. Uvažuji o Whole 30, ale mám celiakii. Nebude to problém? Začít chci hlavně kvůli snížení váhy. Je, prosím, Whole 30 pro mě na začátek vhodný?
  Děkuji, zdravím Milada

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Milado, všechny uvedené stravovací programy nepracují s lepkovými potravinami, takže jsou pro vás všechny přímo ideální. Stejně tak žádný z mých receptů neobsahuje lepek (snad jen případná sójová omáčka, ale ta je stejně ve Whole30 zakázaná). Držím palce s W30, určitě se do něj pusťte.

 36. Monika napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala … mám sníženou fci štítné žlázy a ještě jednu autoimun. chorobu. Jsem v 5. dnu whole30 a zatím jsem nedodržovala AIP, ale asi na něj raději přejdu, snad nevadí těch prvních 5 dní? 🙂 Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, to by vadit nemělo 🙂 Pro plný efekt je ale samozřejmě nejlepší držet AIP co nejdéle. Někdy i více měsíců.

 37. Lenka napsal:

  Ne, nemusíte si kupovat mandle loupané španělskými pannami a opražené na tuku z jednorožce, aby to vyhovovalo Whole30.

  Tak to me rozsekalo
  Dekuji z shrnuti, opet dokonaly clanek

  • Lucie napsal:

   Autoři W30 to zkrátka umí 🙂
   Mám radost, že článek přinesl užitek a i trošku pobavení, kterého není nikdy dost 🙂

 38. Kateřina napsal:

  Dobrý den. Valím si jídla pořád dokola, chutnají mi nemám problém, jen není ten stereotyp kontraproduktivní? Cítím se dobře, o to tu jde ne? Děkuji

  • Tereza napsal:

   Moc skvělý článek. Strašně mě nakopnul a pochopila jsem jak whole 30 funguje. 🙂 zítra začínám, tak se těším na pozitivní změny. Jen Teda ještě přemýšlím jak s těmi Tuky na smažení nebo na přípravu masa. Sádlo je v pořádku?
   Děkuji za odpověď.

   • Lucka napsal:

    Moc ráda čtu, že stránka přinesla užitečné informace, a držím palce s vaším Whole30.
    Klasickému smažení (přípravě ve vysoké vrstvě tuku, za vysoké teploty) bych se spíše vyhýbala. Na běžné restování na pánvi doporučuji používat sádlo nebo ghee https://paleosnadno.cz/recept/ghee-prepustene-maslo/ Pod zeleninu lze použít i olivový olej.

 39. Kristýna napsal:

  Dobrý den, mám velký odpor k vajíčkum a chtěla jsem se zeptat, jestli je to velky problem nebo lze necim nahradit ? Dekuji

 40. Irena Kociánová napsal:

  Dobrý den, nemáte zde vůbec brambory jako přílohu, na oficiálních stránkách whole 30 je článek, který uvádí, že brambory jsou povoleny? Nemluvím o batátech.

  Děkuji za odpověď.

  Irena

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nejsem si úplně jistá, čím myslíte to „zde“. Máte na mysli mé jídelníčky? V nich brambory nemám – nikdy mi moc nechutnaly a jako člověk, který není vyloženě sportovec, je nepotřebuji. Nicméně ve W30 (za dodržení určitých podmínek) povolené skutečně jsou.

   • Marek Kaňok napsal:

    Dobrý den, já sportovec jsem a chystám se od ledna whole30 vyzkoušet. Chci začít krátkým pustém 2-3 dny na vodě a poté se nechám inspirovat převážně vašimi jídelníčky ale ty podmínky za kterých jsou povoleny brambory by mě velice zajímaly. Děkuji

 41. jitka novakova napsal:

  Dobrý den,chtěla bych poradit… chci začít s whole30 jen nevím jak začít?? objednat kuchařku a podle ní se stravovat?? ..děkuji za odpověd…Jitka

 42. Mari napsal:

  Pěkné odpoledne Lucie,

  s kolegyní jsme už 44 den ve Whole stravování – kila dole 10 a 6, což je super, ale my jedeme Whole60. Jsme obě nadšené. Mohla byste prosím uspokojit naši zvědavost a sdělit nám, co když se budeme takto chtít stravovat napořád? S občasným „uklouznutím“. Kolegyně se možná obává nějakého zdravotního rizika, případně chybějících makro/mikro-nutrientů? Lze se tímto způsobem stravovat „až do penálu“, jak říkává kolegyně.

  Moc děkuji a omlouvám se, pokud jste na dotaz již odpovídala.

  • Lucie napsal:

   Pěkný večer, Mari, dle mého při dobře sestaveném pestrém jídelníčku vám nic ve stravě chybět nebude a lze se tak stravovat dlouhodobě. Jen pozor na to, že po občasném „uklouznutí“ je někomu špatně. Mně osobně se to nestalo, ale někteří lidé to popisují. Osobně bych po 60 dnech W30 ukončila a zahájila pečlivou zařazovací fázi. Ať máte jasno, jak na tom s vyloučenými potravinami jste 🙂 Pak můžete pokračovat, jak uznáte za vhodné. Držím palce a gratuluji ke skvělým výsledkům (i když teda vážení je porušení pravidel 😉 ).

   • Mari napsal:

    Pěkné odpoledne, Lucie,
    Děkuji za zprávu. A my vážení nebraly jako porušení pravidel, páč už za sebou máme whole30 :-). A ano, po 60 dnech budeme zařazovat.
    A už i ze zlepšení zdravotních důvodů a příčin, proč jsem šla do vyzkoušení této „metody“, určitě budu i nadále pokračovat. A s občasným uklouznutím. toho se ani moc nebojím. Už totiž vím, tak trochu, jak to uvnitř složitě funguje.
    Moc děkuji za podporu, rady a Váš web, je to super mít někoho za zády.
    Ať se i nadále daří.
    Mari

    • Lucie napsal:

     Pěkné odpoledne, Mari, jestli to bylo až po 30 dnech, není co proti zvážení namítat 🙂
     Moc držím palce a ať se dobře daří <3

 43. Any napsal:

  Příjemné odpoledne Lucko, mám natudováno, vše co je zde napsáno, buhužel nejde stáhnout nákupní seznam, háže to chybu 404.
  Rozhodla jsem se pro razantní krok W30 a v mém případě to bude zkouška ohněm, jelikož já si život bez mléčného – sýry, jogurty, kefíry, moc nedokážu představit
  Mám na tebe možná hloupý dotaz, většinu jídel na které tady jsou recepty jsou na 2-4 porce, jenže já jsem sama, co teď jak postupovat?
  Doteď při vaření to byly také cca 4 porce a jedla jsem to na více krát (třeba i 2 dny), holt prostě neumím vařit malé porce u masa mi to problém nečiní, ale polévky, to je jiná.
  A ještě poslení dotaz, mám zakoupený set elektronických kuchařek a také tvou skvělou Voňavou kuchařku, ze které bychh měla nejvice čerpat recepty pro W30?

  Moc děkuji za odpovědi a přeji krásné letní dny
  Any

  • Lucie napsal:

   Hezké odpoledne, Any 🙂 Odkaz už je funkční, moc děkuji za upozornění.
   S W30 moc držím palce. Začátek bude možná těžší, ale postupně si to začneš užívat, uvidíš 🙂
   Však klidně jez jedno jídlo víckrát za sebou. Nebo si ho po porcích zamraž a použij, až se ti nebude chtít vařit. Anebo si recept uprav na méně porcí (v tomhle je skvělá moje aplikace – umí přepočítávat množství surovin podle počtu porcí https://aplikace.paleosnadno.cz )
   Recepty čerpej vlastně odkudkoliv 🙂 Záleží na Tobě, které se Ti nejvíc líbí a na které máš zrovna chuť. Samozřejmě musí být označené jako Whole30 (což tady na stránkách, kuchařkách i aplikaci mám).
   Měj se krásně a držím palce s úspěšným dokončením W30 <3

 44. jirka napsal:

  Dobrý den, prosím jaký je Váš pohled na koktejly Herbalife, nebo jiné značky? Dále na zelený ječmen a chlorelu? Moc děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, během W30 spíše negativní. Autoři programu kladou důraz na přípravu jídla z prvotních surovin, které se jí (kouše), a ne pije. Proto by se lidi během W30 měli vyhnout různým koktejlům a smoothie. Navíc, pokud někdo tyto přípravky před W30 nepoužíval, neměl by s tím začínat během programu. Protože pak se jen těžko určuje, zda na něj působí (ať už pozitivně či negativně) samotné W30, nebo nově zařazené přípravky.
   Co se týká Herbalifu, neznám přesné složení, takže ani neumím odpovědět, zda je vyhovující, co se týká složení.

 45. Luca napsal:

  Delala jsem majonezu z extra panenskeho oleje, a byl velmi horky? Neslo vubec jist. Proc se tak deje?

 46. Stáňa napsal:

  Dobrý den, Lucie,
  děkuji za krásné stránky a inspiraci. Po delším pokukování jsem se rozhodla zkusit Whole30. Bude to asi náročné, jelikož si dvě třetiny jídel musím připravit do krabiček, ale snad se s tím poperu. Ráda bych se Vás zeptala, zda je možné použít droždí jako zdroj vitaminů. Často dávám droždí do míchaných vajíček, nebo jen tak uzobnu. Také ráda používám Marmite, které jím místo marmelády. Něco mi ale říká, že bude obojí spadat do řady „průmyslově vyráběných potravin“ a tudíž mám asi smůlu. I přesto budu ráda za Váš názor, či radu, jak to vidí pravidla. 🙂

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Stáňo 🙂
   Držím palce s Whole30 ❤️ Nebojte, to dáte! Ono se to možná ze začátku zdá extra těžké, ale nakonec většina lidí ani nechce skončit 🙂
   Droždí použít můžete (do vajíček, ne uzobávat). Ale je nutné zkontrolovat, zda je bez lepku.
   Pokud má Marmite vyhovující složení (výrobek blíže neznám), zařadit by také šlo. Ale moc si neumím představit, kam byste ho v rámci povolených jídel jako marmeládu použila 🙂

 47. Marta napsal:

  Dobrý den,
  nemáte prosím tipy na složením vhodná probiotika během Whole30?
  Dnes mám 20. den a stále mě trápí zažívání.
  Děkuji, Marta

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Marto, to bohužel nemám. Ale spíše než na kupovaná probiotika bych se zaměřila na ta přírodní v podobě kvašené zeleniny a případně domácí kombuchy.
   Držím palce, ať je brzy lépe 🙂

 48. Káva napsal:

  Pěkný den přeji ,
  chtěla bych se zeptat jestli mohu v rámci W30 pít kávu z Maca maka? Jsem za Vás moc ráda a Vaše stránky jsou naprosto skvělé 🙂

 49. Lenka napsal:

  Dobrý den, dnes mám 30.den whole30 stravování. Už pátý den se necítím dobře. Nemám energii, budím se nevyspala i když spím dostatečně, nemám chuť k jídlu…nevím kde hledat problém. Cítím se jako při cukrové chřipce ze začátku. Netusite co změnit? Děkuji Lenka

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, na podobný stav může mít vliv hodně různých faktorů a jen velmi těžko se na dálku určují.
   Jíte opravdu dostatečně a pestře? Nejíte stále to samé, s minimem tuku (častá chyba žen)?
   Vliv může mít i psychika. Osobní napětí z přísného stravovacího programu a současná vleklá náročná situace ve společnosti může zapříčinit celkovou únavu – jak psychickou, tak fyzickou.
   Zkuste objektivně zhodnotit složení svého talíře i velikost porcí, vyzkoušejte nějaký nový zajímavý recept, udělejte si radost nějakou drobností…
   Držím palce, ať je brzy lépe ❤️

 50. Misa napsal:

  Dobrý den muže se užívat program při kojení ? Děkuji za odpověď

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, ano může. Jen není vyloženě nutné se držet 3 doporučených jídel denně a klidně je možné zařadit i 4 plnohodnotné jídlo.
   Pak nemusíte být tak striktní, co se týká omezení ovoce (ale neměla byste ho svačit, mělo by být součástí hlavního jídla, ale ne jako dezert).
   Pokud umíte anglicky, spoustu tipů jak W30 zvládnout během kojení najdete na oficiálních stránkách programu https://whole30.com/five-tips-for-a-nursing-whole30/

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0
Váš košík je prázdný!

Vypadá to, že jste si do košíku ještě žádné zboží nepřidali. Není to škoda?

Podívat se na produtky