🤩 NOVINKA 🤩 Stolní kalendář s recepty pro rok 2020 TO MĚ ZAJÍMÁ
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

TIPY NA VYBAVENÍ KUCHYNĚ

Občas je potřeba víc než jen nůž

Malí i větší pomocníci v mé kuchyni

Tohle není výběr nejlepších kuchyňských spotřebičů a nástrojů. Je to jen soupis těch, které při vaření používám a možná by se mohli hodit i vám. Tak nakoukněte 🙂

Pomalý hrnec

Většina lidí, kteří poprvé slyší o pomalém hrnci, se diví, proč by měli kupovat něco, co vaří pomalu. Vždyť spíše do kuchyně hledáme to, co nám práci urychlí a zjednoduší. Ne že vaření bude trvat dlouho. Ano, je pravda, že příprava jídla trvá v pomalém hrnci mnohem déle než třeba na plotně nebo v troubě. Nemusíte ale u toho stát, nebo jídlo jakkoliv kontrolovat. Můžete vařit a přitom klidně spát, jít na procházku nebo být dokonce v práci. Pomalý hrnec uvaří za vás. Vy už jen přijdete k hotovému. A rozhodně se nemusíte bát nechat spotřebič samotný bez dozoru. Vnitřní teplota nedosahuje nijak závratných výšek, ta na povrchu spotřebiče se blíží pokojové teplotě, takže rozhodně nehrozí vznícení okolních materiálů. Lednici také necháváte zapnutou, když jdete spát nebo odcházíte do práce 😉

Jídla z pomalého hrnce jsou skvělá. V malém uzavřeném prostoru se chutě a vůně znásobí. Není nutné přidávat příliš mnoho vody, maso se většinou připravuje jen ve vlastní šťávě, kterou pustí. Někdy je sice fajn dodělat na “upomalené” pečínce kůrčičku v troubě, ale většinou si z pomalého hrnce prostě naservírujete hotové jídlo. V pomalém hrnci se suroviny nerozpadnou jako například v tlakovém. Krásně změknou, ale lépe drží pohromadě.

Další nezanedbatelnou výhodou pomalého hrnce je rozhodně úspora elektrické energie. Pomalé hrnce mají několikanásobně nižší spotřebu, než trouba či varná deska. Je velký rozdíl na několik hodin roztopit velkou troubu nebo plotýnku, byť jen na nízkou teplotu, a pomalý hrnec s nízkou spotřebou. U některých jídel je i velkou výhodou, že se teplota nemění skokově jako v případě trouby, ale pomalu stoupá až k cílové hodnotě.

Když už jsme si řekli důvody, proč si vůbec pomalý hrnec pořídit, pojďme si také vysvětlit, co a jak v něm vařit. Úplně nejlépe se pomalý hrnec hodí na přípravu vývarů, omáček a pečených mas. Těm delší vaření či dušení za nižší teploty vyloženě prospívá. Platí to zejména pro hovězí maso, ale stejnou parádu uděláte i s vepřovým či drůbežím. Při nákupu si vybírejte spíše tučnější kousky, než ty úplně libové, jsou totiž pak šťavnatější. Naopak do hrnce nemusíte již přidávat žádný další tuk. Pro vaření v pomalém hrnci není potřeba používat příliš mnoho tekutiny, některé recepty je dokonce nutné připravovat zcela bez přidání vody. Stejně jako s tekutinou, nepřehánějte to při vaření v pomalém hrnci ani s ochucením. V malém uzavřeném prostoru, bez úniku páry, se všechny chutě znásobují a stačí proto do jídel přidávat jen menší množství koření, než jste zvyklí. Kromě klasických masitých jídel se ale pomalý hrnec dá použít překvapivě i na přípravu dezertů či nápojů. Nakoukněte do mojí e-kuchařky s recepty vyloženě určenými pro tento typ spotřebiče. Pro inspiraci si stáhněte ukázku zdarma, kde najdete fotky ke všem receptům (pár jich je dokonce s celým postupem).

Jaký pomalý hrnec vybrat?

Při výběru bych se vždy rozhodovala podle několika parametrů:

  • Objem hrnce – menší pomalé hrnce s objemem okolo 3 litrů jsou dostačující pro 1-2 osoby, pro vícečlennou domácnost bych doporučovala hrnce mnohem větší, ideálně okolo 6 litrů. Věřte mi, že až ochutnáte první upomalený vývar, budete litovat, že jste si nepořídili větší hrnec. Do toho menšího nedáte třeba celou kachnu (a že je z pomalého hrnce naprosto skvělá). Nezapomeňte také, že pro optimální funkci by hrnec neměl být zaplněn až po okraj. Zkrátka se nad objemem vnitřní nádoby opravdu pečlivě zamyslete. Stejně tak nad jejím tvarem. Do oválného hrnce se lépe umísťuje celé kuře či kachna, vepřové koleno atd. než do toho s kulatou nádobou.
  • Časovač – dražší typy pomalých hrnců mají možnost elektronického nastavení doby přípravy (poté se hrnec přepne do režimu ohřevu). Hodně lidí případnou absenci tohoto funkčního prvku nahrazuje dokoupením tzv. časové zásuvky, která řídí přívod elektrické energie do spotřebiče. Můžete si pak nastavit, kdy se má spotřebič vypnout. U časovače často dochází k mylné představě, že umožňuje odložený start přípravy pokrmu. Takovou možnost žádný výrobce pomalých hrnců nenabízí. Představte si, že byste naplnili hrnec masem a nechali ho stát několik hodin na lince, v pokojové teplotě, než by se spustila příprava. Nikdo by pak nemohl garantovat zdravotní nezávadnost výsledného pokrmu.
  • Materiál vnitřní nádoby – osobně jsem se setkala se dvěma typy pomalých hrnců. Jeden má vnitřní nádobu z kameniny, druhý z litého hliníku s keramickým potahem. Každý materiál má své pro a proti. Kamenina lépe udržuje teplotu, je ale těžká na manipulaci, hrozí větší pravděpodobnost jejího rozbití a nedá se použít na plotně. Přijde mi ale více “přirozená” pro pomalé vaření. Oproti tomu jsou kovové vnitřní nádoby lehké, proto se s nimi lépe manipuluje, a dají se použít na plotně. Oproti pomalým hrncům s kameninovou nádobou jsou typy s možností použití na plotně dražší. Osobně mám doma dva hrnce s kameninou a možnost použití na plotně mi nijak nechybí. Cibulku nebo maso orestuju na pánvi a nasypu do hrnce, nijak mě to nezdržuje. Ale tohle záleží samozřejmě na vás.
  • Možnost použití v troubě – to, zda budete moct vnitřní nádobu z pomalého hrnce vyjmout a vložit do trouby (například pro dopečení kůrky na kachně), záleží na použitém materiálu na nádobě (některé nádoby mají plastové úchyty a nejde je proto v troubě použít). Vždy nejdříve zkontrolujte doporučení výrobce, zda tuto možnost u spotřebiče nabízí. Osobně ale dopečení v troubě prakticky téměř vůbec nepoužívám. Většinou stačí poklici na závěr podložit bavlněnou utěrkou nebo mírně nadzdvihnout pomocí vložené měchačky. V těch několika málo případech, kdy to bylo potřeba, jsem maso přesunula do pekáčku a dala do trouby v něm.
  • Výrobce a cena – při výběru spotřebiče samozřejmě vstupuje do hry i jeho cena a značka. Nejlevnější pomalé hrnce s objemem okolo 3 litrů, bez časovače, s kameninovou nádobou, koupíte už od 500 Kč (třeba v Lidlu značku SilverCrest). S každou další funkcí a litrem objemu navíc samozřejmě cena stoupá, až třeba ke 4.000 Kč. Čím známější značka, tím dražší spotřebič, ale také větší záruka kvality a značkového servisu. Mezi levné výrobce pomalých hrnců patří třeba Klarstein, nejznámější jsou pak hrnce značky CrockPot. Pokud byste se rozhodli pro nákup pomalého hrnce poslední uvedené značky, můžete na stránkách www.bionaire.cz získat 10% slevu. Kód k uplatnění této slevy je součástí mé elektronické kuchařky Vaříme pomalu (i celého balíku všech e-booků). U dražších modelů se vám tak cena kuchařky plně vrátí a budete mít navíc po ruce hromadu receptů pro inspiraci do začátků.

Osobně mám doma 2 hrnce značky CrockPot. Jeden malý, s objemem 3,5 litru, bez časovače (model už se nevyrábí). Stačí mi na přípravu jídla pro 2 lidi. Používám ho, když vím, že budu v době dovaření pokrmu doma, abych ho mohla ručně vypnout, protože nemá časovač. Kupovala jsem si ho na zkoušku, zda v pomalém hrnci vůbec budu chtít vařit (mě stát v kuchyni baví 🙂 ). A protože jsem z něj byla nadšená, koupila jsem větší, s časovačem.

Kromě pomalých hrnců se můžete setkat i s tzv. multifunkčními hrnci, které nabízí funkci pomalého vaření. Osobně s nimi nemám žádnou zkušenost, takže je neumím zhodnotit a porovnat s klasickými pomalými hrnci. Co jsem ale pochytila, fungují na mírně jiném principu, proto se i recepty a hlavně časy liší od těch pro pomaláčky.

Pokud chcete získat další informace k vaření v pomalém hrnci, můžete se přihlásit do uzavřené FB skupiny Pomalý hrnec & zdravé vaření.

Elektrický mlýnek na kávu, koření a semínka

Na tohoto malého pomocníka nenechám dopustit. Mám ho doma dokonce dvakrát (jeden jsem původně používala čistě na mletí kávy, druhý spíše na koření a semínka). Třetí jsem si pořídila na chalupu.

V jeho malém těle se totiž skrývá neskutečná síla, která bez problému rozdrtí nejen kávu, ale i koření jako je třeba kmín, hřebíček, badyán, pepř, jalovec atd. Už díky tomu téměř nekupuji koření předem namleté, protože vůně toho čerstvě připraveného se nedá s kupovaným srovnávat.
Tento mlýnek na kávu běžně používám i na drcení lněných semínek na přípravu jogurtového chleba, o pomletí psyllia na jemnou moučku ani nemluvě.
Dá se použít i k nadrcení parmezánu (tady jen pozor na extra tvrdou kůrku, jeden mlýnek jsem si takto bohužel odrovnala).
Nehodí se na drcení “mokrých” surovin, protože není uzpůsoben na mytí ve vodě. V případě potřeby ho lze ale pohodlně vytřít vlhkým hadříkem. Po umletí suchých surovin jen papírovou utěrkou.

Tento elektrický mlýnek na kávu můžete pořídit v bílé a černé barvě, v technických parametrech se tyto dva typy od sebe nijak neliší. Oba pojmou okolo 80 g kávy nebo semínek.
Jeho koupi opravdu vřele doporučuji, usnadní vám spoustu práce.

Top
Kuchařka - Vánoce a Silvestr (e-kniha)
zakoupil/a: Hana před 3 hodinami
 
Kalendář pro rok 2020 + 1 Item
zakoupil/a: Renáta Opava-Podvihov před 3 hodinami
 
Kalendář pro rok 2020
zakoupil/a: Dagmar Praha 2 před 3 hodinami
 
e-kuchařky: Voňavá kuchařka + Léto a Zima v kuchyni + Vaříme pomalu + Vánoce a Silvestr (celkem 5 e-knih)
zakoupil/a: Denisa před 4 hodinami
 
Voňavá kuchařka - Lucie Grusová + 1 Item
zakoupil/a: Barbora Ústí nad Orlicí před 4 hodinami