ZAKÁZANÁ JÍDLA
Seznam zakázaných jídel je v pravidlech výslovně jmenován. Patří sem všechny druhy palačinek, chleba, pečiva, tortill, sušenek, muffinů, dortů, koláčků, těst na pizzu, vaflí, cereálií z alternativních druhů mouky a pak také chipsů a fritovaných hranolek. Dále je zde poznámka, aby se nevytvářela další „nezdravá jídla pomocí povolených surovin“. Zajímavé je, jak tato na první pohled jasná pravidla jsou různými lidmi chápána a vykládána zcela jinak. Proto jsem se snažila najít jednoznačnou odpověď v oficiálních zdrojích pro Whole30, konkrétně na stránkách programu a také v nové knize Whole30, která odpovídá na mnoho podobných otázek a vysvětluje případná nedorozumění, která mohou při výkladu programu nastat.
Proč si nemůžu udělat pečivo, palačinku, lívanečky aj., když budou jen z vajec a z mandlové mouky, která je povolená?
Protože, ať jsou tato jídla z jakýchkoliv surovin, stále jsou to přesně ty druhy potravin, které vás dostaly až k rozhodnutí pustit se do Whole30. Jeho cílem je nejen vás uzdravit fyzicky, ale také „narovnat“ váš vztah k jídlu, zbavit vás závislostí na něm. Ač jsme přesvědčeni o tom, že my rozhodujeme, co si dáme na talíř, mnohdy nás řídí naše „mlsná“ a zvyky. Pokud budete nadále jíst jídla s mizivou výživovou hodnotou a pokrmy bez tzv. „brzdy“, pak jsou vaše šance na úspěch téměř nulové. Využijte Whole30 ke své změně, zbavte se zažitých vzorců a vytvořte si k jídlu zdravý vztah.
Já ale s palačinkami žádný problém nemám. Nepotřebuji je, jen si chci zpestřit jídelníček.
Ještě jednou – žádné mandlové, kokosové, lněné, tapiokové (a tak dále) palačinky ani lívance. Je to pravidlo. Dodržte ho. Dokud se nějakému jídlu na minimálně 30 dní nevyhnete, nepoznáte nakolik vás ovlivňuje.
V pravidlech jsou jmenovitě uvedeny palačinky, chléb, pečivo, tortilly, sušenky, muffiny, dorty a dortíčky, koláčky, pizza těsto, vafle, cereálie, smažené brambůrky a fritované hranolky? Je to všechno?
Ne, není. Tato jídla jsou jmenovitě vypsána v pravidlech, ale je i mnoho dalších, které už budou „za hranicí“. Třeba takové tyčinky z datlí a ořechů. Jsou autory Whole30 schváleny jako záchranné řešení pro případ nouze, kdy nemáte možnost si dát normální jídlo. Jste běžec na dlouhých tratích nebo chodíte na náročné výšlapy? Určitě se vám budou hodit a jejich použitím pravidla nijak neporušíte. Dáváte si je pravidelně odpoledne místo své původní čokoládové tyčinky? Zamyslete se a upřímně si odpovězte: Ovládáte vy jídlo, nebo jídlo vás? Pokud chcete změnit své návyky, měli byste podobná jídla během Whole30 zcela vyřadit.
Kdo určí hranici, které jídlo ještě v pořádku a které už ne?
Upřímně? Jste to vy, kdo rozhodne. Nikdo nepřijde, aby vám talíř s palačinkou sebral. Jsou ale jasně nastavená pravidla a jste to vy, kdo se dobrovolně rozhodl do programu jít. Proto byste měli pravidla dodržovat tak, jak jsou nastavená. Pokud chcete z programu získat maximum, včetně všech jeho pozitivních účinků, dodržujte ho kompletně celý, bez výjimek, tak jak byl sestavený. Je to jen 30 dní, to zvládnete. A pokud vás děsí představa měsíce bez nějakého konkrétního jídla, měli byste se nad tím zamyslet. Něco to signalizuje, že?
Proč jsou ale tedy povolená jídla jako květáková rýže, cuketové špagety, meatza, zeleninové placičky či plátky batátů místo bulky u hamburgeru?
Zásadní otázkou pro zhodnocení těchto jídel je „Snažím se napodobovat přesný vzhled původního pokrmu? Nebo se jen snažím nahradit nezdravé suroviny za zdravou variantu ze zeleniny?“ Paleo chleba či tortilly z alternativní mouky se snaží co nejvěrněji napodobit vzhled, konzistenci a chuť nepovolených jídel. Cuketové špagety či plátky batátů místo housky jsou jenom zdravou náhradou za nezdravé suroviny, nesnaží se je věrně imitovat. Chutnají jinak a váš mozek to dokáže skvěle rozeznat. Nedomnívá se, že jíte burger v pšeničné housce, když plátek mletého masa vložíte mezi dvě zeleninové placky.
Ale taková majonéza přece také není nic zdravého. Proč si ji můžu udělat?
Whole30 na některé suroviny nahlíží jinak než jak jsou hodnoceny obecně. V běžných doporučeních najdete zákaz majonézy z důvodu vysokého obsahu tuků. To ale ve Whole30 na překážku není. Komerčně připravená majonéza je plná konzervantů a přidaného cukru. Pokud si ale vyrobíte vlastní a nepoužijete pro dochucení žádné nepovolené suroviny, všechna její negativa obejdete. Navíc, málokdo po náročném dni půjde a „utopí“ své rozpoložení ve sklenici majonézy 🙂
U některých jídel mám podezření, že je nemám „pod kontrolou“, i když jsou povolená. Mám je vynechat?
Ano! Jednoznačně je vynechte! Někdy lidé zjistí, že na některém jídle nebezpečně „ujíždějí“. Pokud vás některé, byť povolené suroviny podněcují k nestřídmosti a nadměrným chutím, nebo se přistihnete, že po nich saháte vždy, když vás něco rozhodí, měli byste je během programu z jídelníčku vyloučit.
Máte nějaké další otázky? Nejste si u některého jídla či suroviny jistí, zda ji můžete během Whole30 použít? Napište do komentářů. Pokusím se najít odpověď.
Poznámka: Od roku 2009, kdy byl program Whole30 zveřejněný, došlo k několika změnám v pravidlech. Proto níže uvedené komentáře nemusí odpovídat aktuálnímu obsahu stránky.